ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

Zespół cieśni nadgarstka

20201123_105011

Odczuwasz nieprzyjemne uczucie drętwienia dłoni, palców, czasem osłabienie lub ból? To może być dolegliwość zwana zespołem cieśni nadgarstka. Jest to przypadłość, nękająca pracowników biurowych, spędzających wiele godzin przy komputerze, jak również osoby, które w swojej pracy lub podczas uprawiania sportu wykonują wielokrotne, powtarzalne ruchy nadgarstkiem i dłonią, prowadząc często do przeciążenia pewnych struktur. Oczywiście ze względu na mnogość przyczyn, zespół cieśni nadgarstka może dotyczyć każdego.

pasek

Jak powstaje zespół cieśni nadgarstka?

Do zespołu cieśni nadgarstka dochodzi wskutek ucisku na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka. W kanale nadgarstka znajduje się wiele struktur, m.in. pochewki maziowe, zawierające ścięgna mięśni w otoczeniu kości nadgarstka i troczka zginaczy. Nerw jest strukturą bardzo silną ale wymagającą pewnej przestrzeni do zapewnienia mu przesuwalności względem sąsiednich struktur. Gdy okoliczne struktury zaczynają naciskać na nerw, zaczynają się problemy. Przez ograniczoną przestrzeń, nerw jest gorzej odżywiony. Utrata przesuwalności powoduje gorszy odpływ metabolitów z nerwu, prowadzi do jego stanu zapalnego i obrzęku. Pojawia się ból, utrudniający funkcjonowanie.

pasek

Jakie są przyczyny zespołu cieśni nadgarstka?

Czasem przyczyna jest nieuchwytna, ciężko określić co spowodowało zespół cieśni nadgarstka. Najczęściej schorzenie to wywołane zostaje wskutek wykonywania wielokrotnych, takich samych ruchów nadgarstkiem i dłonią, jak np. podczas:

 

 • Pracy przy komputerze, operowanie myszką i używanie klawiatury
 • Jazda na rowerze
 • Wykonywania forsownych ćwiczeń w podporach
 • Pracy jako malarz, lakiernik samochodowy
 • Prac porządkowych, sprzątania, dźwigania dużych przedmiotów
 • Jako wtórny objaw po przebytym złamaniu Collesa oraz po kontuzjach w okolicy stawu nadgarstkowego czy łokciowego
 • Osoby po przebytych urazach stawu barkowego, klatki piersiowej, operacjach w rejonie klatki piersiowej

pasek

20201123_105056

Jakie są objawy zespołu cieśni nadgarstka?

 

 • Drętwienie i mrowienie palców I-III oraz połowa palca IV
 • Zanik mięśni kłębu palca V (kciuka)
 • Osłabienie chwytu dłonią i palcami
 • Trudności z zaciskaniem dłoni
 • Utrata precyzji chwytu, wypadanie przedmiotów z ręki
 • Dodatni objaw Tinela (parestezje wskutek opukiwania nerwu)
 • Dodatni objaw Phalena (parestezje pojawiające się w czasie utrzymywania pozycji zgięcia stawu promieniowo-nadgarstkowego

Z czasem, gdy zespół cieśni nadgarstka nie jest odpowiednio leczony, dolegliwości nasilają się. Pacjent zaczyna się budzić w nocy z powodu uporczywego bólu a także drętwienia dłoni. Ból coraz trudniej ustępuje, pojawiają się na stałe zaburzenia czucia! Najlepiej więc zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka i rozpocząć odpowiednią terapię u dobrego fizjoterapeuty.

pasek

Rozpoznawanie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka można zdiagnozować za pomocą testów. Jeśli pacjent trafi do fizjoterapeuty wykona on próby: Phalena, Tinela, Durkana lub inne testy prowokacyjne. Do badań obrazowych, potwierdzających zespół cieśni nadgarstka, należy badanie EMG, czyli badanie przewodnictwa nerwowego a także badanie USG.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Kluczową rolę pełni tu fizjoterapia. Gdy jej zabraknie, dolegliwości będą nasilały się aż jedynym rozwiązaniem będzie zabieg chirurgiczny. Warto więc nie odkładać leczenia na później i udać się na rehabilitację.

Rehabilitacja zespołu cieśni nadgarstka

Najważniejsze jest tu znalezienie przyczyny problemów – dlaczego powstał zespół cieśni nadgarstka, które struktury są za to odpowiedzialne. Następnie fizjoterapeuta  dobierze odpowiednie techniki, tak aby przywrócić pierwotne ułożenie struktur, otaczających nerw i zredukować ich nacisk na nerw.

Jak pracujemy w gabinecie Evital Rehabilitacja z zespołem cieśni nadgarstka?

Najważniejsza jest terapia manualna, techniki pracy osteopatycznej i powięziowej.

 

 1. Badamy cały przebieg nerwu pośrodkowego a nie tylko okolice nadgarstka. Czy troczek może uciskać na nerw? Troczek zginaczy to bierna struktura, raczej bez przyczyny nie będzie naciskał na nerw. To raczej obrzęknięty nerw, zajmuje więcej miejsca w kanale nadgarstka i dociska się do troczka zginaczy. Istotą sprawy jest znalezienie przyczyny obrzęku nerwu. Bywa, że jest nią ból łokcia, uraz barku, restrykcje powięziowe wzdłuż przebiegu nerwu – np. w przegrodach międzymięśniowych. Czasem przyczyna tkwi w obrębie klatki piersiowej! Trzeba sprawdzić jej ruchomość, pracę podczas wdechu i wydechu, wziąć pod uwagę przebyte choroby.
 2. Zabieramy się do pracy! Czas na skuteczną fizjoterapię! Uwalniamy, rozluźniamy 😊

Jeśli przyczyna tkwi w wyższych partiach ciała – barku, klatce piersiowej, to oczywiście początkowo nasza praca skupiona jest na odblokowanie tamtych rejonów. Przydatne są techniki pracy osteopatycznej.

pasek

Następnie przechodzimy do opracowania okolic bliższych nadgarstka

Wykonujemy:

– techniki na powięź powierzchowną (tzw. cylindryka), czyli techniki pracy manualnej w celu redukcji restrykcji w obrębie powięzi powierzchownej i odblokowania receptorów układu nerwowego.

– masaż funkcyjny na okolicę przedramienia, szczególnie mięśnia pronatora (mięsień nawrotny obły)

– praca manualna na troczku zginaczy

– rozluźnianie

– opracowanie powięziowe kłębu kciuka, dystorsji powięziowych przy przyczepach ścięgien oraz taśm spustowych

– opracowanie powięziowe na dłoń

– usprawnienie funkcjonowania powięzi powierzchownej, która w wyniku bólu, stanu zapalnego, parestezji, zmieniła swoją pobudliwość nerwową

– drenaż limfatyczny

– usprawni układ limfatyczny, spowoduje odpływ metabolitów i stanu zapalnego, zmniejszy się obrzęk a tkanki wyciszą się.

Oczywiście fizjoterapeuta, na bieżąco kontroluje postępy terapii, dopasowując techniki swojej pracy manualnej indywidualnie do objawów u danego pacjenta. Jeśli masz problem z zespołem cieśni nadgarstka, zapraszamy na fizjoterapię do  gabinetu Evital Rehabilitacja 😊

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz