ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

ZERWANIE, USZKODZENIE WIĘZADŁA KRZYŻOWEGO PRZEDNIEGO (ACL)

uszkodzenie wiezadla krzyzowego

ACL – ( z łac. anteror cruciate ligament ) więzadło krzyżowe przednie jest ważną strukturą stawu kolanowego i znajduje się w centralnej części szpary stawowej. ACL składa się z trzech pasm i wraz z PCL, czyli więzadłem krzyżowym tylnym, zabezpiecza stabilność kolana w praktycznie wszystkich płaszczyznach ruchu. Niestety dość często dochodzi do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego, szczególnie przy uprawianiu sportu, w którym potrzebujemy dużo rotacji, zmiany kierunku ruchu (piłka nożna, koszykówka, narciarstwo).

MECHANIZM URAZU

Jak już wspomniałem, do uszkodzeń więzadła krzyżowego przedniego dochodzi najczęściej podczas uprawiania sportu. Kiedy stopa jest ustabilizowana na podłożu, a my chcemy wykonać zmianę kierunku ruchu, podudzie obraca się względem uda i gdy staw kolanowy jest zgięty ACL rozciąga się ponad swoje możliwości i dochodzi do uszkodzenia więzadła lub w najgorszym wypadku, do jego zerwania. Uszkodzeniom więzadła krzyżowego przedniego często towarzyszy uszkodzenie łakotki.

Co ciekawe, urazy zwykle powstają bez kontaktu z przeciwnikiem, jeśli chodzi o sporty zespołowe, a u narciarzy amatorów – przy bardzo małych prędkościach ( np. podczas zsiadania z wyciągu).

pasek

Leczenie i postępowanie fizjoterapeutyczne

Niestety więzadło krzyżowe przednie nie ma zdolności całkowitej regeneracji, także po urazie pacjenci mają do wyboru dwie opcje: leczenie zachowawcze, czyli fizjoterapię, albo leczenie operacyjne, czyli artroskopową rekonstrukcję więzadła. Wszystko zależy od tego jaki styl życia prowadzi pacjent, jeśli nie wiąże swojego życia z uprawianiem sportu to można wybrać opcję pierwszą, jeśli jednak uprawiamy sport, nawet w wydaniu amatorskim zaleca się opcję drugą – rekonstrukcję ACL.

Zostawienie uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego bez leczenia wiąże się z przewlekłą niestabilnością stawu kolanowego, co prowadzi do dużych zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej, łąkotek i całego aparatu więzadłowo – torebkowego.

Kiedy pacjent decyduje się nie podejmować leczenia operacyjnego musi podjąć intensywną rehabilitację w celu uniknięcia wyżej wymienionych powikłań.

W leczeniu zachowawczym, w fizjoterapii na początek stosujemy terapię manualną i powięziową  ( np. FDM ) w celu pozbycia się bólu i zwiększenia zakresu ruchomości jeśli jest taka potrzeba. W drugiej kolejności wdrażamy ćwiczenia poprawiające stabilizację stawu kolanowego, zaczynając od prostych ćwiczeń w pozycjach niskich do trudniejszych w pozycjach wysokich, z wykorzystaniem piłek i poduszek sensomotorycznych.

pasek

Dobry fizjoterapeuta Warszawa – Evital Rehabilitacja

Jeśli decydujecie się Państwo na rekonstruowanie więzadła krzyżowego przedniego i jeśli zabieg nie jest wskazany zaraz po urazie, warto przygotować się do operacji pod okiem fizjoterapeuty. We właściwy sposób wzmocnić należy szczególnie mięśnie uda ( 4-głowy), po to by po zabiegu szybciej dojść do formy.

Rekonstrukcja ACL jest skomplikowanym zabiegiem mocowanie nowego więzadła śrubami do kości udowej i piszczelowej. Zwykle pobiera się przeszczep z własnych ścięgien mięśni półścięgnistego i smukłego, które najbardziej przypominają więzadło i dość łatwo się adaptują do nowej roli. Dzięki najnowszej technice zabieg choć skomplikowany, robi się szybko i skutecznie i w pierwszej dobie pacjent może już w pełni obciążać operowaną kończynę w ortezie oraz wykonuje samodzielnie proste ćwiczenia w domu ( ćw. izometryczne).

Po wygojeniu się blizn ( ok. 6-7 dni ), można przystąpić do właściwej rehabilitacji. Na początek należy zająć się mobilizacją blizn, aby nie przyrosły do głębszych warstw tkanki i nie utrudniały ruchu. Równocześnie stosujemy techniki drenażowe w celu odprowadzenia ewentualnego krwiaka i obrzęku oraz wprowadzamy kolejne ćwiczenia poprawiające ruchomość i stabilizację stawu , np. poizometryczną relaksację mięśni i techniki PNF( do 4 tygodnia zakres do 90 stopni ). Terapię manualną stosujemy głównie do walki z bólem, ale także w celu pobudzenia osłabionych mięśni ( np. technikę dystorsji kontinuum z modelu FDM w okolicy rzepki ).

Wraz ze wzrostem zakresu ruchu i siły mięśniowej wdraża się co raz bardziej skomplikowane ćwiczenia z wykorzystaniem różnych przyborów ( poduszki, piłki ,taśmy, rowerek stacjonarny), aby nauczyć receptory nowego więzadła krzyżowego przedniego odpowiedniego napinania go i skutecznej ochrony stawu.

Między 8 a 12 tygodniem po zabiegu, przeczepione ACL znajduje się w fazie największej przebudowy naczyniowej i reinerwacji, czyli jest najsłabsze i w tym okresie trzeba być ostrożnym w doborze obciążeń treningowych.

Po 12 tyg. pacjent powinien uzyskać prawie pełny zakres ruchu i może powoli wdrażać mocniejsze obciążenia treningowe, aby odbudować siłę i masę mięśniową, mam na myśli proste ćwiczenia siłowe na siłowni pod okiem terapeuty bądź trenera z doświadczeniem.

Do pełnej sprawności dochodzi się po około 8 – 12 miesięcy od zabiegu, wszystko zależy od uwarunkowań osobniczych danego pacjenta i ewentualnych powikłań.

W naszym gabinecie – Evital Rehabilitacja mamy pełne „know how” jak postępować z pacjentami po uszkodzeniach więzadła krzyżowego przedniego i dobieramy zawsze indywidualny program fizjoterapii, usprawniania.

Zapraszamy 😊

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Call Now ButtonZadzwoń teraz