ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

ZASTOJE LIMFATYCZNE I OBRZĘKI LIMFATYCZNE

zastoje limfatyczne

Zastój limfatyczny to bezpośrednia przyczyna obrzęków. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ przy braku odpowiedniej terapii nasilają się, powodując szereg dolegliwości. Obrzęk limfatyczny znacznie utrudnia funkcjonowanie, ogranicza aktywność, pojawiają się problemy z doborem ubrania ze względu na coraz większy rozmiar kończyny. Warto poczytać i zrozumieć dlaczego dochodzi do zastoju limfy, kiedy powstają obrzęki i jak wygląda skuteczna terapia, redukująca obrzęk limfatyczny.

Umów się na wizytę

pasek

Co to jest limfa?

Limfa to płyn śródtkankowy. Tworzy się w miejscu kapilar krwionośnych, w okolicy w której dochodzi do wymiany składników odżywczych. Z tkanek odpływa krew żylna oraz limfa, która zbiera produkty przemiany materii a także zużyte białka. Droga odpływu limfy (chłonki) prowadzi naczyniami limfatycznymi przez szereg węzłów chłonnych do układu żylnego. W węzłach chłonnych następuje filtracja limfy oraz uruchomienie reakcji immunologicznych. Ten aktywny odpływ limfy z tkanek ma więc duże znaczenie w dobrym funkcjonowaniu naszego organizmu.

https://evitalrehabilitacja.pl/obrzeki-skad-sie-biora/
 

pasek

Kiedy dochodzi do zastoju limfy?

Problem z zastojem limfatycznym rozpoczyna się gdy zawiodą mechanizmy odtransportowania chłonki z tkanek do układu żylnego. Wówczas zostaje ona zablokowana w tkankach, nie odpływa. Początkowo pacjent może mieć uczucie rozpierania a z czasem obrzęk jest widoczny gołym okiem.

Najczęstszą przyczyną zastoju limfatycznego i obrzęku limfatycznego jest:

1. Choroba nowotworowa

Wśród pacjentów leczonych onkologicznie najczęściej zgłaszają się do nas:

  • Kobiety po leczeniu nowotworu piersi

https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-po-mastektomii/

Czynnikiem wywołującym obrzęki kończyny górnej w trakcie i po leczeniu raka piersi są:

zabieg chirurgiczny (pełna mastektomia lub operacja oszczędzająca) oraz  usunięcie węzłów chłonnych (limfadenektomia). Szczególnie zabieg usunięcia węzłów chłonnych stwarza ryzyko powstania obrzęku limfatycznego, ponieważ węzły chłonne to ważny element układu limfatycznego. Chłonka płynąc w naczyniach limfatycznych po drodze przepływa przez węzły chłonne i jest w nich filtrowana. Ich usunięcie to przecięcie dróg odpływu limfy, które może skutkować zastojem limfatycznym.

radioterapia – w jej wyniku może dojść do wielu zwłóknień (zespół zwłóknienia po radioterapii). Proces włóknienia dotyczy wielu układów – tkanki mięśniowej, powięzi, układu krwionośnego, naczyń limfatycznych, nerwów. Powstają przykurcze mięśniowe, ograniczenia zakresu ruchomości barku. Skóra i tkanka podskórna tracą elastyczność i przesuwalność. Zwłóknieniom ulegają naczynia limfatyczne. Wszystko to może zaowocować powstaniem obrzęku limfatycznego kończyny górnej. Czasem jako pierwszy symptom Panie zauważają opuchniętą dłoń a w innych przypadkach ciasny rękaw z powodu zwiększonego obwodu ramienia.

https://evitalrehabilitacja.pl/rehabilitacja-po-mastektomii-i-operacji-oszczedzajacej/

  • Kobiety po leczeniu nowotworów ginekologicznych – po raku szyjki lub trzonu macicy, jajników. U tych osób może powstać obrzęk limfatyczny kończyny dolnej. Przyczyną jest:

zabieg operacyjny – w jego wyniku może dojść do uszkodzenia dróg limfatycznych

limfadenektomia, czyli usunięcie węzłów chłonnych pachwinowych, biodrowych lub zasłonowych.

radioterapia (w tym też brachyterapia) – w jej wyniku dochodzi do licznych zwłóknień, które stają się blokadą w przepływie chłonki. Naczynia limfatyczne i często liczne drobne węzły chłonne w jamie brzusznej ulegają zniszczeniu. Powstaje zastój limfy w kończynie dolnej. Początkowo po nocy obrzęk ustępuje ale w ciągu dnia ponownie noga puchnie. W pewnym momencie  obrzęk się stabilizuje i już nie odpływa po odpoczynku nocnym.

  • Mężczyźni po nowotworze prostaty – w wyniku operacji, usunięcia węzłów chłonnych (pachwinowych, biodrowych), radioterapii może dojść do zastoju limfatycznego. Początkowo obrzęk limfatyczny znika po nocy a także po uniesieniu nogi, ale z czasem już samoistnie nie ustępuje. Rozwijają się kolejne stadia obrzęku limfatycznego, którym możemy zapobiec przez zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwobrzękowej.

U niektórych mężczyzn, obrzęk może dotyczyć nie tylko nogi, ale też genitaliów.

2. Obrzęki limfatyczne powstałe w wyniku zakażeń pasożytniczych

Do tego rodzaju obrzęku dochodzi w wyniku zakażenia pasożytami, np. filariami (nicienie), które są przenoszone w wyniku ukąszeń owadów. Filarie rozwijają się w okolicach kapilar i naczyń limfatycznych, upośledzając ich pracę i stopniowo na przestrzeni lat powodując rozwijanie się obrzęku limfatycznego.

3. Obrzęki w wyniku stanu zapalnego naczyń limfatycznych

Powstanie obrzęku limfatycznego może być wywołane stanem zapalnym naczyń limfatycznych. Do takiego zapalenia dochodzi wskutek zakażenia paciorkowcami. Bakterie te mogą wniknąć do środka z zewnątrz przy przerwaniu ciągłości skóry. Częstym przykładem takiego zakażenia jest róża. Zakażenie rozprzestrzenia się drogą powierzchownych naczyń limfatycznych, uszkadzając zastawki naczyń limfatycznych. Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków a następnie konieczna jest terapia przeciwobrzękowa, ponieważ powikłaniem stanu zapalnego jest rozległy obrzęk limfatyczny. Konieczna jest jego redukcja, ponieważ gdy nie zostanie odprowadzony stwarza ryzyko nawrotów stanu zapalnego.

4. Niewydolność żylna, żylaki

Gdy układ żylny staje się niewydolny, zastawki żylne nie spełniają swojej roli, wówczas dochodzi do zastoju krwi żylnej. Większa ilość zalegającego płynu tkankowego stanowi dodatkowy balast dla układu limfatycznego. Z czasem przeciążone naczynia limfatyczne tracą swoja wydolność i powstaje obrzęk żylno-limfatyczny.

5. Obrzęk pourazowy

W wyniku operacji, kontuzji dochodzi do uszkodzenia naczyń limfatycznych. Początkowo jest to obrzęk niskobiałkowy, odwracalny. Gdy jednak czynnik, który go wywołał nadal istnieje wówczas tworzący się obrzęk jest wysokobiałkowy, niestety coraz trudniej odwracalny.

Co pomaga? Fizjoterapia w celu przywrócenia prawidłowego ruchu stawów oraz pracy mięśni połączona z terapią przeciwobrzękową – drenażem limfatycznym, kompresją, kinesiotapingiem.

https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-kostki-objawy-i-leczenie-obrzeku/

pasek

obrzęk limfatyczny leczenie

Powyższe rodzaje obrzęków można redukować poprzez Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową. W gabinecie Evital Rehabilitacja zajmujemy się redukcją obrzęków limfatycznych, osiągając wysoką skuteczność.  Ponadto terapia u nas jest kompleksowa – od drenażu limfatycznego przez dobór bandaży u nas w gabinecie. Wykonujemy drenaż limfatyczny, masaż blizny, bandażowanie. Postępy terapii monitorujemy regularnymi pomiarami obwodów kończyny. Na koniec dobieramy odzież kompresyjną. Wykonujemy pomiary do wyrobów kompresyjnych, płaskodzianych, szytych na miarę. Gdy potrzeba rękawiczki kompresyjnej, rękawa czy podkolanówek wykonujemy bardzo dokładne pomiary.

Pacjent może uzyskać refundację NFZ na rękaw czy podkolanówki bez wizyty w oddziale NFZ – my wysyłamy wniosek.

https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-leczenie/

Zapraszamy na terapię 😊

pasek

OBRZĘK LIMFATYCZNY – WAŻNE INFORMACJE

1. Zastój limfatyczny świadczy o tworzącym się obrzęku limfatycznym.

2. Obrzęk limfatyczny nie odpłynie sam, nie wchłonie się. Gdy się pojawi, jest oznaką niewydolności układu limfatycznego, która będzie postępować.

3. Obrzęk limfatyczny to nie wyrok! Owszem, jest chorobą przewlekłą, którą trudno wyleczyć, ale przy prawidłowym postępowaniu można go mieć pod kontrolą i normalnie funkcjonować 😊.

4. Terapią redukującą obrzęki limfatyczne jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Składa się ona z kilku elementów, m.in. manualnego drenażu limfatycznego, kompresjoterapii i ćwiczeń.

5. W fazie redukcji obrzęku kompresjoterapia polega na wielowarstwowym bandażowaniu, dzięki któremu podnosimy ciśnienie tkankowe i limfa odpływa.

6. Gdy już zredukujemy obrzęk i uzyskamy zadowalające efekty – dokonujemy pomiaru i zamawiamy rękaw kompresyjny lub podkolanówkę czy pończochę kompresyjną.

7. W obrzękach limfatycznych rękaw lub pończocha powinny być płaskodziane, szyte na miarę, czyli zgodnie z pomiarami produkowana jest jedna sztuka, zgodnie z pomiarem danej osoby.

8. Produkty te są drogie, ale około 70 % refunduje NFZ. Wniosek na dofinansowanie może wystawić fizjoterapeuta.

9. Zakup produktów z internetu nie ma sensu, ponieważ nie będzie to produkt odpowiedni dla obrzęku limfatycznego. Dostępne „od ręki” są produkty okrągłodziane, które nie powinny być stosowane przez osoby z obrzękami limfatycznymi. Nie będzie to tez produkt szyty „na miarę.”

10. Wykonywanie samego drenażu lub masażu limfatycznego nie zredukuje obrzęku. Pacjent poczuje ulgę, ale tylko na chwilę. Po wstaniu z łóżka obrzęk natychmiast spłynie do nogi.

11. Po wykonaniu drenażu limfatycznego konieczne jest bandażowanie, które odprowadzi zalegającą limfę.

12. Manualny drenaż limfatyczny lub masaż limfatyczny absolutnie nie boli, jest bardzo przyjemny i relaksujący!

pasek

CZEMU TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA JEST TAKA WAŻNA?

1. Zapobiegamy rozwojowi słoniowacizny.

2. Profilaktyka stanów zapalnych naczyń limfatycznych i róży.

3. Zatrzymujemy proces włóknienia skóry i tkanki podskórnej w wyniku obrzęku.

4. Zachowujemy sprawność, ponieważ narastający obrzęk limfatyczny doprowadziłby do ograniczenia ruchomości stawów, problemy z doborem ubrania.

5. Z pewnymi zaleceniami możemy normalnie funkcjonować, pracować i uprawiać sporty, mieć hobby.

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz