ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

USZKODZENIE STOŻKA ROTATORÓW I ZAPALENIE KALETKI PODBARKOWEJ

uszkodzenie stożka rotatorów

Wielu z nas boryka się lub borykało z bólem barku. Może on być spowodowany różnymi dysfunkcjami tkanek okolicy stawu ramiennego. Bardzo często mamy do czynienia z uszkodzeniami stożka rotatorów i zapaleniem kaletki podbarkowej.

Stożek rotatorów to można powiedzieć pęczek ścięgien mięśni rotujących ramię na zewnątrz i do wewnątrz, które są niestety dość delikatne i podatne na uszkodzenia.

Kaletka podbarkowa to łącznotkankowa poduszeczka, która pełni rolę amortyzatora stawu i umiejscowiona jest pomiędzy głową kości ramiennej, a wyrostkiem barkowym łopatki.

Jak wspomniałem wyżej stożek rotatorów i kaletka podbarkowa mogą ulegać urazom, mechanizmy powstawania są przeróżne. Najczęstsze to przeciążenie i uraz.

Jeśli chodzi o uraz barku, w tym uraz stożka rotatorów, to mamy do czynienia z nagłym wzorcem uszkodzenia struktury tkanki. Może to być upadek, wykręcenie (dźwignia), szarpnięcie, uderzenie itp. I wtedy zazwyczaj uszkadza się stożek rotatorów, czyli ta część ścięgnista. Objawia się to ostrym bólem punktowym w okolicy stawu i łopatki, ciągnącym wzdłuż ramienia właściwie we wszystkich płaszczyznach ruchu i prawie całym torze ruchu.

pasek

Przeciążenie to bardziej skomplikowany, złożony i rozciągnięty w czasie proces, który związany jest z biomechaniką stawu. Najczęściej powstaje w skutek powtarzania setki czy tysiące razy patologicznego wzorca ruchu, np.: w pracy nie tylko fizycznej, ale i długotrwałej pracy siedzącej w niewłaściwej pozycji przy komputerze itp.

Przeciążeniowy wzorzec uszkodzenia stożka rotatorów i kaletki podbarkowej polega na dysbalansie napięciowym pomiędzy mięśniami poprzecznymi, a podłużnymi stawu, które regulują ustawienie głowy kości ramiennej w stawie. Jeśli mięśnie podłużne, a zwłaszcza głowa długa bicepsa jest zbyt napięta, to przy odwiedzeniu ramienia do ok. 90 stopni głowa k. ramiennej jest dociskana do stawu, co powoduje ucisk na ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego i kaletkę podbarkową. Cykliczne powtarzanie tego mechanizmu prowadzi do uszkodzeń, a nawet zerwania całego stożka rotatorów i stanu zapalnego kaletki podbarkowej. Objawia się to charakterystycznym ciągnącym i kłującym  bólem przy ruchu odwiedzenia w zakresie od 60 do 120 stopni. Brak odpowiedniej terapii przy zapaleniu kaletki podbarkowej może doprowadzić do nasilenia dolegliwości bólowych, spowoduje też zmiany degeneracyjne ścięgien stożka rotatorów, osłabienie siły mięśniowej oraz znaczne ograniczenia ruchomości. Taki stan, gdy zabraknie odpowiedniej fizjoterapii może potrwać naprawdę długo i doprowadzić może do barku zamrożonego.

W leczeniu uszkodzenia stożka rotatorów i zapalenia kaletki podbarkowej istotna jest fizjoterapia. Świetnie sprawdza się terapia powięziowa, terapia manualna. Fizjoterapeuta dokładnie zdiagnozuje problemy związane z bólem barku, ustali przyczynę zaistniałego problemu oraz wdroży odpowiednią terapię.

zapalenie kaletki podbarkowej

Uszkodzenie stożka rotatorów oraz zapalenie kaletki podbarkowej to dość częsty i trudny problem. Warto zatem zadbać o prawidłową pozycję w pracy, robienie ćwiczeń rozluźniających w przerwach, a jeśli trenujemy to róbmy to z głową lub pod opieką trenera. W razie bólu zapraszamy do naszej przychodni, gdzie będziemy mogli zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednią terapię.

Zapraszamy!

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz