ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

„Nosimy z dumą nasze blizny, ponieważ przeżyliśmy”

J. Baggott „Nowa Ziemia”

Terapia blizn – masaż blizny

Od dopiero kilku lat prowadzi się właściwą terapię blizn. Pojawiają się publikacje na ten temat, a także kursy ukierunkowane na manualne ich leczenie.

W naszej pracy na co dzień stykamy się z bliznami, najczęściej pooperacyjnymi. Nie są nam obce także odczyny popromienne skóry związane z radioterapią, które także traktujemy jak blizny.

Dziś chcemy przybliżyć Wam ten temat i uczulić Was, że terapia blizn jest bardzo istotna w procesie zdrowienia i powrotu do pełnej sprawności.

Na początek trochę teorii, która ułatwi Wam zrozumienie złożoności procesu gojenia blizn i… stosowania terapii blizn.

Blizna (łac. cicatrix) jest zmianą skórną zbudowaną z tkanki łącznej włóknistej. Stanowi element naturalnego procesu gojenia się rany, podczas którego uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona właśnie tkanką łączną.

TERAPIA BLIZN – MASAŻ BLIZNY

Etapy gojenia się rany

I Faza wysiękowa (zapalna) – zaczyna się tuż po urazie i trwa do około 5 doby.

W wyniku urazu dochodzi do krwawienia i uruchomienia procesu krzepnięcia. Tak powstaje skrzep – stanowiący „biologiczny opatrunek”, chroniący ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami. W tym czasie powstaje też obrzęk tkanek, jako reakcja fizjologiczna.

Objawy: ból, zaczerwienienie, obrzęk, podniesienie ciepłoty, upośledzenie funkcji.

II Faza proliferacji  trwa od około 5 dnia do około 2 tygodni (do 3-4 tyg.).

W tym czasie produkowana jest tkanka ziarninowa. Powstają liczne naczynia krwionośne, odbywa się migracja intensywnie mnożących się fibroblastów, makrofagów. Wytwarzane są włókna elastynowe, kolagenowe. W tej fazie odpadają strupki i bliznę zaczyna pokrywać nowy nabłonek.

Objawy: zaczerwienienie, skurcz rany, swędzenie blizny

 III Faza przebudowy (modelowanie blizny) – może trwać do 2 lat

To faza dalszej produkcji i zmian w organizacji kolagenu. W tym czasie dochodzi do ustalenia wyglądu, funkcjonalności i grubości blizny.

Objawy: blednięcie zaczerwienienia blizny, powrót funkcji

Te trzy fazy gojenia rany mogą zachodzić na siebie czasowo, trwać nieco dłużej lub krócej, zależnie od wielkości rany, czynników zewnętrznych i wewnętrznych mających wpływ na przebieg prawidłowego procesu gojenia.

Blizna w porównaniu z tkanką fizjologiczną nie ma przydatków (włosów, gruczołów potowych, łojowych), i zawiera mniejszą ilość komórek. Jej wytrzymałość nigdy nie osiągnie 100% (max.80%) pierwotnej odporności na rozerwanie. Po około 2-3 miesiącach wynosi ona mniej więcej 50%.

Rodzaje blizn

zależnie od:

 1. Czasu powstania-dojrzałe, niedojrzałe
 2. Wyglądu-patologiczne (przerostowe, zanikowe, bliznowce-keloidy) i fizjologiczne
 3. Przyczyny uszkodzenia tkanki-urazowe, chirurgiczne, termiczne (oparzenia, odmrożenia), po stanach zapalnych (trądzikowe, odleżyny, owrzodzenia), zakaźne (spowodowane przez grzyby, bakterie, wirusy), niezakaźne (zwierzęce, roślinne)

Jak widzicie jest tego sporo i na pewno nie wymieniliśmy wszystkich podziałów i rodzajów blizn.

W naszej pracy najczęściej spotykamy się z bliznami pooperacyjnym na różnym etapie ich gojenia oraz z różnymi powikłaniami związanymi z tym procesem (najczęściej blizny przerostowe).

Pamiętajmy, że tatuaże i miejsca po iniekcjach to też blizny, które mogą wymagać terapii.

Terapia blizn:

Terapię blizn wykonujemy po to, żeby scalić tkanki, zintegrować je z ciałem. Blizna to połączenie cennych elementów. Nie chcemy się jej pozbyć.

Terapia blizny, inaczej masaż blizny to połączenie wielu manualnych technik, dzięki którym blizna staje się elastyczna i przesuwalna. Celem terapii blizny jest też działanie by blizna nie była źródłem bólu, przeczulicy czy niedoczulicy.

Najważniejsze jest zebranie wywiadu i przeprowadzenie diagnostyki blizny (dokumentacja pisemna, fotograficzna). Terapia blizn często trwa długie miesiące i związana jest z samym etapem gojenia. Przeważnie fizjoterapię wykonujemy raz w tygodniu (działanie manualne). Oczywiście możemy wspomóc się kinesjotapingiem (i wtedy terapia trwa 24 h)

W początkowym etapie gojenia rany nasze działania dotyczą tkanek wkoło blizny.

Poprzez terapię chcemy wspomóc proces gojenia. Narzędzia jakie możemy wykorzystać to:

 • Drenaż limfatyczny
 • Masaż
 • Kinesjotaping
 • Manualna mobilizacja

Kolejny etap to działania na samej bliźnie – masaż blizny. Większość technik jest bardzo delikatnych, powodujących rozluźnienie. Blizna staje się miękka i elastyczna.

W późniejszym etapie możemy sięgnąć również po inne metody:

 • Miód medyczny
 • Bańki
 • Medical flossing
 • Manipulacje powięziowe (ręczne, z pomocą narzędzi)
 • Terapie z użyciem narzędzi: rollery, szczoteczki, pałeczki
 • Elektroterapie
 • Światłolecznictwo
 • Terapia uciskowa (odzież uciskowa)

To za pewne nie wszystkie dostępne metody terapii blizn, a jedynie ich wycinek. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Wam temat blizn i uświadomić zasadność ich terapii.

„Nigdy nie wstydź się blizny. Ona oznacza, że byłeś silniejszy niż cokolwiek co chciało Cię zranić”

„Każda blizna niesie niepowtarzalną historię”

Zapraszamy na terapię blizn 😊

Call Now ButtonZadzwoń teraz