ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

SKOLIOZA U DZIECI – JAK ROZPOZNAĆ I LECZYĆ?

skolioza u dzieci

Zauważyłeś/aś, że postawa Twego dziecka uległa pogorszeniu? Zaczęło się garbić? Niepokoi Cię nierówne ustawienie barków, przechylona głowa? Wydaje Ci się, że plecy dziecka są krzywe? Zamiast się zamartwiać,  zacznij działać! Korekcja postawy dziecka możliwa jest jedynie w okresie jego wzrostu. Może zostało niewiele czasu…. Nie czekaj! Krok po kroku powiemy Ci, co powinieneś/powinnaś zrobić!

pasek

1. SPRÓBUJ SAMODZIELNIE OCENIĆ POSTAWĘ DZIECKA

Poproś dziecko aby rozebrało się do bielizny i stanęło przed tobą, zwracając uwagę aby jego stopy były ustawione symetrycznie, kolana wyprostowane, ręce swobodnie zwieszone wzdłuż tułowia a głowa nie przechylała się w żadną stronę. Poinstruuj dziecko aby podczas Twojej obserwacji spróbowało patrzeć na wprost przed siebie i nie poruszało się.

Zacznij od obejrzenia postawy z przodu. Zwróć uwagę czy głowa nie ma skłonności do przechylania, linia barków i sutków jest symetryczna, miednica nie skręca się w żadną ze stron a kolana i kostki ustawione są w linii kończyny dolnej.

Następnie oceń postawę dziecko patrząc na nie z boku: sprawdź czy głowa i barki nie wysuwają się do przodu,  brzuch nie wydaje się być szczególnie wydęty, plecy w górnym odcinku okrągłe a w dolnym wypchnięte do przodu. Nie mając porównania ciężko może być Ci stwierdzić czy postawa jest prawidłowa, dlatego jeżeli przypomina bardziej tę z rysunku drugiego, jest to informacja, że odbiega od normy.

skolioza u dzieci zdjęcia

Spójrz teraz na swoje dziecko z tyłu. Ponownie oceń wysokość barków, ustawienie stóp i kolan. Spójrz również na tzw. „trójkąty talii” czyli boczną linię tułowia. Czy linia od pachy do biodra jest symetryczna, czy może po którejś ze stron jest bardziej „ostra” niż po przeciwnej? Jeśli tak, to zwykle sugeruje to asymetrię tułowia – postawę skoliotyczną, skoliozę lub rzeczywisty skrót którejś z kończyn dolnych czy asymetryczną koślawość kolan czy stóp.

Spróbuj ocenić położenie łopatek dotykając je równocześnie oboma kciukami od dołu – czy kąty dolne łopatki (najniżej położone elementy łopatki) znajdują się w jednej linii?

Jeżeli zauważysz asymetrię w obrębie tułowia oznacza to, że postawa może być nieprawidłowa.

skolioza dziecięca
rozpoznanie skoliozy u dzieci

Na koniec poproś dziecko aby na prostych nogach (nie uginając kolan) zrobiło skłon do przodu – jeżeli po którejś ze stron kręgosłupa zauważysz wypukłość może to świadczyć o wadzie postawy. Wypukłość w górnym odcinku pleców nazywana jest garbem żebrowym, w dolnym – wałem lędźwiowym.

2. Udaj się z dzieckiem na wizytę do specjalisty

To najlepsza droga jeżeli po wstępnej ocenie zauważysz nieprawidłowości bądź coś Cię zaniepokoi! W pierwszej kolejności polecamy wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii skolioz.

Bardzo wymierną i skuteczną jest metoda FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz), którą wykorzystujemy w naszym gabinecie. Pozwala ona na dokładną ocenę postawy dziecka i zaplanowanie dalszego postępowania. Podczas wizyty fizjoterapeuta oprócz oceny opisanej w punkcie pierwszym przy użyciu skoliometru dokona pomiaru symetrii łopatek z dokładnością do 1 stopnia oraz  badania kąta rotacji tułowia co jest kluczowe w różnicowaniu postawy skoliotycznej ze skloliozą ( w skoliozie dochodzi do rotacji kręgosłupa, co potwierdzi badanie RTG). Ponadto przy użyciu pionu sprawdzone zostanie ew. występowanie odchylenia kręgosłupa od linii pionowej, asymetryczne obciążanie kończyn. Fizjoterapeuta sprawdzi również ustawienia miednicy oraz skontroluje napięcie poszczególnych grup mięśniowych kluczowych dla utrzymania prawidłowej postawy ciała.

Całe badanie udokumentowane zostanie w karcie pacjenta, co pozwoli na ponowną ocenę postawy dziecka w ten sam sposób po określonym czasie i pozwoli stwierdzić czy doszło do poprawy lub progresji wady.

3. Wizyta u ortopedy

Jeżeli fizjoterapeuta uzna za konieczne, poleci rodzicowi udanie się z dzieckiem do lekarza ortopedy. Ważne, ale udać się do osoby, która specjalizuje się w leczeniu skolioz i zna specyfikę tej jednostki chorobowej!  Nie wiesz kogo wybrać – zapytaj fizjoterapeutę prowadzącego.

 

4. Wykonanie zdjęcia RTG

Często jest niezbędne do pełnej oceny kręgosłupa dziecka. Skierowanie wydać musi lekarz.

Aby „rentgen” pozwolił na pełną diagnostykę skoliozy musi być wykonany w konkretny sposób – objąć musi cały kręgosłup na jednej długiej kliszy  z uwidocznieniem głów kości udowych oraz chociaż części czaszki. Zwykle zdjęcie wykonuje się w dwóch projekcjach: A-P (przód-tył), co pozwoli na wyliczenie kąta skrzywienia, ocenę wieku kostnego, symetrii głów kości udowych oraz BOK (projekcja boczna) do oceny m.in. fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Nazywane jest zwykle RTG skoliozy, RTG Orto, RTG na długiej kliszy. Zdjęcie rentgenowskie, które nie jest wykonane wg. powyższych wytycznych zazwyczaj nie pozwala na pełną ocenę skoliozy.

 

5. Postępowanie terapeutyczne i rehabilitacja skoliozy

Na podstawie badania fizjoterapeutycznego, opinii lekarza ortopedy i zdjęcia RTG ustalane jest dalsze postępowanie. Przyjmuje się, że przy wartości skrzywienia < 25 stopni wg Cobba zalecane jest leczenie rehabilitacyjne, > 25 stopni wg Cobba dołączane jest leczenie gorsetem a przy wartościach > 50 stopni wg Cobba zaleca się leczenie ortopedyczne. Zaznaczyć trzeba jednak, że kwestia doboru metody leczenia jest zawsze indywidualna i zależy od wielu zmiennych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rehabilitacji skolioz w Evital Rehabilitacja przeczytaj artykuł na naszej stronie internetowej https://evitalrehabilitacja.pl/rehabilitacja-skoliozy-u-dzieci-warszawa/

Ewa Włodarczyk

Zauważyłeś nieprawidłowości w postawie Twojego dziecka? Podejrzewasz skoliozę lub inną wadę postawy?  … Umów się na wizytę w Evital Rehabilitacja!

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz