ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

RWA RAMIENNA (BARKOWA) – PRZYCZYNY, LECZENIE, OBJAWY

rwa barkowa leczenie

Rwa ramienna inaczej nazywana jest rwą barkową. Te nazwy stosuje się wymiennie. Rwa ramienna należy do zespołu chorobowego, który charakteryzuje się silnymi dolegliwościami bólowymi w obrębie barku i całej ręki. Związane to jest z uciskiem na nerwy, które biegną od części szyjnej kręgosłupa do dłoni. Dlatego ból ma charakter promieniujący od karku wzdłuż całej kończyny górnej a czasem dochodzi do przedniej powierzchni łopatki. Termin “rwa ramienna” jest bardzo ogólny, a przy diagnostyce najważniejsze jest dokładne przyczyny ucisku nerwów. Z tych powodów najczęściej wspomina się o radikulopatii szyjnej bądź stanie zapalnym korzeni szyjnych, których rwa jest tylko objawem.

 

Rwa ramienna to schorzenie, które często ma duży wpływ na normalne funkcjonowanie pacjenta, uniemożliwiając mu codzienne wykonywanie obowiązków. Z tego powodu szybka diagnostyka oraz dobry plan leczenia i rehabilitacji mają kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju choroby.

pasek

Czym jest rwa ramienna (rwa barkowa)?

Rwa ramienna czy inaczej rwa barkowa to schorzenie wywoływane przez tworzący się ucisk bądź stan zapalny w obrębie włókien nerwowych, które odchodzą od rdzenia kręgowego przez otwory międzykręgowe. Włókna te tworzą nerwy, które odpowiedzialne są za przewodzenie bodźców czuciowych i ruchowych. Rwa barkowa związana jest często ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa szyjnego. Nieleczona rwa ramienna może prowadzić do uszkodzenia i powikłań w postaci czucia.

Przyczyny rwy barkowej

Rwa barkowa to schorzenie, które może mieć wiele przyczyn. Pierwsza potencjalna przyczyna rwy ramiennej to dyskopatia w odcinku szyjnym. Dyski, które są ulokowane w naszym kręgosłupie, mają tendencje to przemieszczenia się, co prowadzi do ucisku na korzonki i daje dolegliwości bólowe. Takie same objawy rwy ramiennej mogą dawać zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, których częstość nasila się wraz z wiekiem. Nie bez znaczenia pozostają wszelkie wady postawy, które stają się coraz popularniejszymi dolegliwościami całej cywilizacji. Współcześnie wady postawy są bardzo powszechnym zjawiskiem, związanym z siedzącym trybem życia, zmniejszona aktywnością fizyczną, nieprzestrzeganiem zasad ergonomii pracy, oraz szkodliwymi pozycjami ciała w trakcie odpoczynku. Powstające w ten sposób zmiany w obrębie kręgosłupa sprzyjają ucisku na nerwy, a co za tym idzie, mogą być przyczyną rwy barkowej.

Przyczyną rwy barkowej mogą być również przebyte urazy lub nadmierna ekspozycja karku na zimnym powietrzu, co prowadzi do stanu zapalnego nerwów.

Objawy rwy barkowej (rwy ramiennej)

Charakterystycznym objawem dla rwy jest ból o dużej sile, który umiejscowiony jest przy barku i biegnie aż do palców u rąk. Duża ilość pacjentów określa ból jako promieniujący, mrowiący, palący lub elektryzujący. Rozmieszczenie bólu oraz wrażenia bólowe mogą się różnić w zależności od pacjentów. Różnice objawowe mogą wynikać z innych przyczyn rwy bądź zaawansowania uszkodzeń nerwowych. Zazwyczaj dolegliwości bólowe występują u pacjentów po jednej stronie ciała. Ból w rwie ramiennej może pojawiać się przyśrodkowo do łopatki lub może być umiejscowiony w tylnej części głowy, czyli potylicy. Ból w rwie ramiennej czy inaczej nazwanej barkowej nasila się przy skręcie głowy w bok lub odchyleniu jej do tyłu.

Zaburzenia czucia w wyniku rwy barkowej – kiedy należy zacząć się martwić?

Do ogólnych objawów takich jak ból, niekiedy dołączają bardziej niepokojące objawy, które wynikają z uszkodzenia korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego. W wyniku ich uszkodzenia powstaje tak zwana rwa barkowa ubytkowa. Jej objawy to:

  • zaburzenie czucia, jego osłabienie lub brak,
  • niedowład mięśni,
  • całkowity paraliż mięśni,
  • zaburzenia w wypróżnianiu.

 

Jeżeli wystąpi, którykolwiek z tych objawów pacjent niezwłocznie powinien udać się do szpitala.

pasek

Diagnostyka rwy barkowej

Rwa barkowa to schorzenie, które rozpoznaje się na podstawie badania podmiotowego, które pozwala na ocenę aktualnego stopnia zaawansowania choroby. Fizjoterapeuta w trakcie badania może stwierdzić objaw Bikelsa, czyli występowanie bólu w trakcie prostowania zgiętego przedramienia przy uprzednio uniesionej i podniesionej ręce, podwyższony tonus, wyraźne skrócenie mięśni szyi, ograniczenie ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym, osłabienie odruchów, zaburzenia czucia, ból w dole nadobojczykowym. Najlepszą metodą potwierdzenie czy pacjent cierpi na rwę barkową, jest badanie obrazowe MRI i RTG.

rwa ramienna

pasek

Rwa barkowa leczenie

Z uwagi na to, że rwę ramienną mogą wywoływać różnorodne czynniki i różne jest również nasilenie objawów jej towarzyszących, leczenie należy dobrać indywidualnie. Istotne jest określenie przyczyny rwy ramiennej. Jest to podstawą skutecznej rehabilitacji, która jest najważniejszą częścią leczenia. Leczenie farmakologiczne, czyli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne często są pomocne w stanie ostrym, ale należy pamiętać, że nie likwidują one przyczyny schorzenia. Kluczowa jest odpowiednia fizjoterapia, nawet po ustąpieniu objawów bólowych. Bez pracy fizjoterapeuty rwa ramienna ma tendencję do nawrotów.

Elementy rehabilitacji:

Rehabilitacja ma na celu zmniejszenie bólu i stanu zapalnego i odzyskanie funkcji kończyny górnej. Dlatego fizjoterapeuta szuka przyczyny wystąpienia rwy barkowej i w czasie terapii  wykorzystuje różne techniki, zależnie od stanu pacjenta.

– manualny drenaż limfatyczny – bardzo delikatne techniki, mające na celu zmniejszenie stanu zapalnego, wyciszenie podrażnienia

– terapia manualna, terapia powięziowa – mające na celu odbarczenie uciśniętych struktur

– techniki osteopatyczne – odzyskanie właściwego ułożenia struktur względem siebie i poprawa ukrwienia uciśniętych nerwów

– neuromobilizacje – w celu poprawy ślizgu nerwu względem otaczających struktur oraz dla poprawy funkcji nerwu

– ćwiczenia ruchowe – poprawa siły mięśniowej oraz zakresów ruchu, nauka prawidłowych wzorców ruchowych

masaż leczniczy – jako rozluźnienie napiętych struktur, efekt przeciwbólowy

– kinesiotaping – uzupełnienie terapii

Rehabilitacja rwy ramiennej jest oczywiście dobierana indywidualnie, wraz z postępem leczenia zmienia się dobór technik. Fizjoterapeuta na każdym spotkaniu ocenia nasilenie objawów i postęp leczenia. Dzięki temu fizjoterapia rwy barkowej jest naprawdę skuteczna. Likwiduje ból, stan zapalny, poprawia stan tkanek a przede wszystkim zapobiega nawrotom!

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz