RWA KULSZOWA – OBJAWY, PRZYCZYNY I LECZENIE
Ból pleców, kręgosłupa, rwa kulszowa – to najczęstsze przyczyny wizyt pacjentów w gabinecie Evital Rehabilitacja. Siedzący tryb życia, praca zdalna owocują częstymi dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Nasze ciało nie lubi takiej pozycji – ze zgiętymi biodrami, zaokrąglonymi plecami, w dodatku – bez ruchu, w unieruchomieniu, trwającym kilka godzin! Na naszym fanpage’u na fb i ig poruszaliśmy ostatnio tematy związane z dolegliwościami związanymi z pracą przy komputerze. Prezentujemy krótkie ćwiczenia, idealne na 1-2 minutowe przerywniki w pracy. Dzięki nim dostarczymy naszemu ciału odrobinę ruchu, rozciągania, zmiany pozycji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, ponieważ najważniejsza jest profilaktyka. Bywa jednak, że boli i dolegliwości narastają. Jedną z częstych dolegliwości jest rwa kulszowa.
Rwa kulszowa – co to jest?
Rwa kulszowa potocznie często zwana jest bólem korzonków. Pokrywa się to z prawdą, ponieważ ból spowodowany jest uciskiem na nerw kulszowy. Najczęściej wynika to z problemów z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Ból, pochodzący od kręgosłupa promieniuje wzdłuż nogi, czasem nawet aż do stopy! Jednak wg niektórych badaczy ból nie jest spowodowany mechanicznym uciskiem na korzeń nerwowy a raczej zaburzeniem cyrkulacji płynów. Nerw kulszowy to największy nerw obwodowy. Wychodzi z kręgosłupa z segmentów L4-L5-S1-S2-S3, przechodzi przez miednicę i następnie biegnie przez pośladek pod mięśniem gruszkowatym. Dalsza trasa nerwu kulszowego to tył uda. Dochodząc do kolana rozdziela się na nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny, który niżej dzieli się na nerw strzałkowy powierzchowny i głęboki. Ból, który odczuwamy to nacisk na jeden z korzeni tego nerwu. Najczęściej do ucisku dochodzi w kręgosłupie, ale bywa, że przyczyną może być ucisk na przebiegu nerwu. Zwykle do ataku rwy kulszowej dochodzi w wyniku wcześniejszych przeciążeń.
Rwa kulszowa – przyczyny
1. Dyskopatia – to schorzenie krążka międzykręgowego. Początkowo niegroźne, może objawiać się bólami kręgosłupa, które bagatelizujemy, aż przyjdzie dzień, w którym przy schyleniu się, skręceniu kręgosłupa czy wyciągnięciu ręki chwyci nas solidny ból. Być może na tę chwilę pracowaliśmy latami! Nasz dysk i tkanki okołokręgosłupowe były przeciążone wieloletnią deformacją i nieprawidłowym obciążaniem. Uszkodzenie dysku spowodowało stan zapalny, który wytworzył mediatory stanu zapalnego, one zaś podrażniły korzeń nerwu kulszowego, prowadząc do promieniowania wzdłuż nerwu.
Przyczyną dyskopatii jest często siedzący tryb życia, ponieważ brak ruchu to brak odżywienia krążka. Jego odżywienie i ukrwienie odbywa się na zasadzie dyfuzji i osmozy. Potrzebny jest ruch by odżywcza krew napłynęła do dysku a produkty przemiany materii odpłynęły.
2. Przepuklina krążka międzykręgowego – nazywana jako wypadnięcie dysku. Z reguły do wypadnięcia dysku nie dochodzi, raczej do jego uszkodzenia. Objawy zależne są od stopnia uszkodzenia, od dynamiki zmian oraz od wieku pacjenta, ponieważ z czasem krążek międzykręgowy włóknieje i wówczas niemożliwe staje się rozerwanie jego części obwodowej (pierścienia włóknistego). W przypadku wysunięcia się dysku, może on naciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe.
3. Stan zapalny korzenia nerwowego
4. Nowotwór
5. Zmiany zwyrodnieniowe – nie generują bólów korzeniowych w lędźwiach. Jedyne zagrożenie to uszkodzenie blaszki granicznej i pogorszenie odżywiania krążka międzykręgowego.
6. Syndrom mięśnia gruszkowatego. Nerw kulszowy przebiega pod mięśniem gruszkowatym. Przyczyna tkwi nie w mięśniu gruszkowatym, jest on sensorem okolicznych problemów, ale nadmierne jego napięcie daje ucisk nerwu kulszowego i dolegliwości z tym związane.
7. Przyczyny mają początek w stawie biodrowym lub kolanowym, ponieważ te stawy są unerwiane przez nerw kulszowy. Zmiany w stawie mogą przestymulować nerw kulszowy i powodować z czasem ból lędźwi.
8. Zmiany powięziowe – uszkodzenia, tzw. dystorsje powięziowe. Zmiany w powięzi mogą symulować ucisk na nerw. Do najczęstszych, związanych z rwą kulszową należą:
- Taśma spustowa udowa tylna – pacjent pokazuje „bolącą linię”, która nie jest rwa kulszową a uszkodzeniem powięziowym. Fizjoterapeuta, wykorzystujący w pracy terapię manualną i metody powięziowe dość sprawnie zdiagnozuje i wykona odpowiednią terapię powięziową. W celu zróżnicowania potrzebna jest umiejętność wykonania testów diagnostycznych
- Przepuklina punktu spustowego – na poziomie lędźwi oraz w pośladku. Są to przepukliny tkankowe, które mechanicznie mogą naciskać na nerw i powodować jego drażnienie. W naszym gabinecie fizjoterapeuci sprawnie zdiagnozują ten problem i zastosują odpowiednią terapię.
Rwa kulszowa – objawy
1. Ból – objawem rwy kulszowej jest ból lędźwi, promieniujący do pośladka, do tyłu uda, łydki lub nawet stopy. Pacjenci mówią, że jest to ból ostry, ciągnący, podobny do porażenia prądem. Ból może być z prawej strony (rwa kulszowa prawostronna), z lewej (rwa kulszowa lewostronna) lub gdy ból czujemy po obydwu stronach to mamy do czynienia z rwa kulszową obustronną! Ból może sięgać tylko do połowy uda lub na udzie może być delikatnie odczuwany a najsilniej na łydce. Czasem ucisk na korzeń nerwowy może być przyczyną parestezji.
Początek rwy kulszowej to niejednokrotnie jakiś niefortunny ruch, kiedy poczujemy nagły ból w kręgosłupie lędźwiowym. Potocznie mówi się wówczas o wypadnięciu dysku choć nie jest to właściwe określenie przyczyny. Owszem przyczyną może być przepuklina krążka międzykręgowego, dyskopatia, która narasta latami a w pewnym momencie, w chwili gwałtownego ruchu dochodzi do podrażnienia nerwu.
2. Parestezje – czyli zaburzenia czucia. Ucisk na nerw kulszowy może powodować „dziwne” objawy, takie jak: pieczenie, mrowienie, drętwienie.
3. Porażenie mięśni – jeżeli ucisk dotyczy włókien ruchowych, wówczas dochodzi do osłabienia mięśni unerwianych przez nerw kulszowy czego efektem jest upośledzenie ich funkcji.
4. Ból biodra, kolana
Rwa kulszowa to zespół dolegliwości więc niejednokrotnie dochodzi do wystąpienia kilku z powyższych objawów, o różnej skali nasilenia.
Rwa kulszowa – diagnoza
Dolegliwość ta diagnozowana jest przede wszystkim na podstawie wywiadu i badania pacjenta. Ważne jest umiejscowienie bólu, ruchy, które nasilają dolegliwości, stan napięcia tkanek. Fizjoterapeuta wykonuje szereg testów, m.in. napięcia nerwów, przesuwalności tkanek, miejsc zwiększonego oporu i ciśnienia. Fizjoterapeuta obserwuje pacjenta i jego postawę.
Pomocne jest badanie rezonansem magnetycznym. Jeśli nie ma takiej możliwości warto zrobić chociaż rtg kręgosłupa w celu wykluczenia poważnych uszkodzeń.
Rwa kulszowa – leczenie
Kluczową rolę w leczeniu rwy kulszowej odgrywa rehabilitacja. W gabinecie Evital Rehabilitacja, pracując z pacjentem, który ma rwę kulszową stawiamy najpierw diagnozę czemu doszło do schorzenia a następnie dopasowujemy metody terapii.
Rehabilitacja w ostrej fazie rwy kulszowej
Początkowy okres to często ból i stan zapalny. Terapia w tym okresie polega na działaniu przeciwbólowym i zmniejszającym stan zapalny.
W tym celu wykonuje się:
– techniki osteopatyczne, zmniejszające napięcie tkanek
– terapia powięziowa o niskiej sile bodźca
– manualny drenaż limfatyczny
– masaż rozluźniający
– dobiera się pozycje przeciwbólowe i ćwiczenia
– stosuje się leki przeciwzapalne
Rehabilitacja w fazie przewlekłej rwy kulszowej
Gdy faza ostra minie fizjoterapeuta ma większy wachlarz możliwości doboru terapii. Wszystko zależy czy ból wynika z faktycznego uszkodzenia kręgosłupa czy z ucisku okolicznych tkanek na nerw. W obydwu przypadkach należy opracować mięśnie i powięzi przykręgosłupowe, ponieważ gdy są napięte, wówczas ograniczają ruchomość, nasilają stan zapalny i są źródłem dolegliwości. Zakres tych zmian jest ogromny, fizjoterapeuta indywidualnie szuka miejsc gdzie doszło do przeciążenia tkanek. Terapii poddawane mogą być tkanki otaczające kręgosłup lędźwiowy jak również miednica, pośladek, udo, kolano i stopa.
- terapia manualna – techniki powięziowe – zredukowanie restrykcji powięziowych, zmniejszenie napięcia, manipulacje i mobilizacje stawów
- masaż tkanek głębokich – ulga dla mięśni i tkanek głębokich
- techniki osteopatyczne – pomocne są techniki harmoniczne w celu poprawy odżywienia krążka międzykręgowego. Ponadto ich celem jest znalezienie pierwotnej dysfunkcji w organizmie. Bywa, że w celu usunięcia dolegliwości terapeuta pracuje na odległych częściach ciała, ponieważ tam doszło do zaburzeń.
- opracowanie punktów spustowych
- techniki osteopatyczne, gdy przyczyną są problemy wisceralne (dolegliwości ze strony jelit i narządów wewnętrznych
https://evitalrehabilitacja.pl/jak-brzuch-moze-zepsuc-plecy-i-nie-tylko/
- ćwiczenia aby przywrócić prawidłową ruchomość kręgosłupa oraz aby zapobiegać nawrotom
W gabinecie Evital Rehabilitacja zajmujemy się kompleksowo leczeniem rwy kulszowej jak i terapią innych schorzeń kręgosłupa.
https://evitalrehabilitacja.pl/rehabilitacja-kregoslupa/
W swojej pracy opieramy się na dużym doświadczeniu i oczywiście wykorzystujemy wiele różnych metod fizjoterapeutycznych.
Zapraszamy! 😊
Ewa Włodarczyk
tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H
Zapisz się przez formularz kontaktowy