ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

REHABILITACJA SKOLIOZY U DZIECI WARSZAWA

Czym właściwie jest skolioza?

Skolioza u dzieci jest trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa, w którym dochodzi do jego bocznego wygięcia z rotacją kręgów i zaburzenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, jakimi są lordoza w odcinku lędźwiowym i szyjnym oraz kifoza w odcinku piersiowym. Na skutek tych zmian dochodzi również do torsji kręgów czyli zmian i zniekształceń w ich budowie.

Dlaczego leczenie skoliozy już w wieku dziecięcym jest tak ważne?

Okres wzrostu kręgosłupa jest to czas, w którym korekcja skrzywienia i zmniejszenie jego wartości kątowych jest jeszcze możliwe, dlatego też skolioza u dzieci szczególnie wymaga w tym czasie specjalistycznej rehabilitacji. W przeciwnym razie postępuje, prowadząc do powiększania się  garbu żebrowego i wału lędźwiowego, dolegliwości bólowych, szybszych zmian zwyrodnieniowych a nawet zaburzeń wydolności serca i płuc.

Wada może ulec powiększeniu do czasu zaprzestania wzrostu kręgosłupa dziecka, średnio proces ten ulega zakończeniu u dziewczynek ok. 15-16 r.ż., u chłopców ok. 17-18 r.ż. Wiek kostny ocenić można na podstawie zdjęcia RTG i oceny talerzy biodrowych przy pomocy sześciostopniowego testu Risser’a.  Największą progresję wartości skrzywienia odnotowuje się w okresie pokwitania, tj. 11-15 r.ż. u dziewcząt i 13-16 r.ż. u chłopców i przy wartości testu Risser’a 0+.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Skonsultuj się z naszym fizjoterapeutą.

pasek

Leczenie skoliozy u dzieci za pomocą koncepcji FITS

Koncepcja FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz) stworzona została do kompleksowej terapii dzieci z wadami postawy. Jest to jedna z 8 metod na świecie, która uzyskała rekomendację SOSORT’u czyli Międzynarodowego Towarzystwa Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz.

FITS zawiera techniki manualne pozwalające na rozluźnienie struktur ograniczających możliwość zmniejszenia skrzywienia kręgosłupa, trening priopriocepcji czyli czucia położenia ciała w przestrzeni i kontroli ruchu (np. ćwiczenia korygujące koślawe ustawienie stóp) oraz nauka prawidłowych wzorców ruchowych oraz autokorekcji w pozycjach dnia codziennego takich jak siedzenie przy biurku. Ważną rolę odgrywa praca pacjenta w domu, dlatego rodzice powinni być zaangażowani w terapię i pomagać dziecku w prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń poza gabinetem.

Ewa Buczyńska – rehabilitacja dzieci Bielany, Bemowo, Żoliborz

pasek

W gabinecie fizjoterapii Evital Rehabilitacja prowadzimy rehabilitację dzieci ze skoliozą metodą FITS. Możemy się pochwalić dużą skutecznością terapii dzieci z tym problemem.
Pracujemy też w przypadku innych wad postawy, stanach bólowych i pourazowych.

Dzięki wykorzystywanym metodom pomiarowym możliwa jest kontrola postępów terapii jak i ocena ewentualnego progresu wady u dzieci, które nie wymagały wcześniej regularnej rehabilitacji.

Ewa Włodarczyk

Jeśli chcesz poczytać więcej o naszej ofercie rehabilitacji dzieci, wejdź na REHABILITACJA DZIECI WARSZAWA BIELANY, BEMOWO

lub po prostu skontaktuj się z nami:

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz