ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

Rehabilitacja kobiet po mastektomii

rehabilitacja kobiet po mastektomii

Nowotwór piersi to diagnoza, którą słyszy coraz więcej kobiet, w coraz młodszym wieku. Jest to bardzo trudny moment w życiu kobiety. Na szczęście obecna medycyna coraz skuteczniej radzi sobie z leczeniem raka piersi. Wiodącą metodą leczenia jest operacja – oszczędzająca lub radykalna mastektomia oraz leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii i radioterapii. Generalnie leczenie raka piersi jest bardzo inwazyjne, a tym samym niesie za sobą mnóstwo skutków ubocznych. Dlatego rehabilitacja kobiet po mastektomii to bardzo ważny aspekt leczenia. Zmiany pooperacyjne w ciele kobiety oraz aspekty psychologiczne wywierają ogromny wpływ na efekt leczenia.

Podstawowe zadania rehabilitacji onkologicznej to:

 • Niwelowanie ubocznych skutków leczenia – operacji, radioterapii, chemioterapii
 • Przyspieszenie rekonwalescencji i odzyskania sprawności fizycznej po leczeniu onkologicznym
 • Pomoc w sferze akceptacji zmian w ciele po chorobie onkologicznej
 • Powrót do normalnego funkcjonowania w rodzinie po leczeniu onkologicznym
 • Ułatwienie powrotu do życia zawodowego
 • Zapewnienie komfortu życia, możliwość realizowania marzeń, planów

Rehabilitacja po mastektomii to sprawa bardzo indywidualna. Nie ma w niej schematów. Techniki i metody pracy należy dopasować do stanu pacjentki oraz do przebytego leczenia.

Do najważniejszych zadań rehabilitacji kobiet po nowotworze piersi należą:

1.Likwidacja skutków samej operacji onkologicznej

Operacja niesie za sobą wiele zmian tkankowych, które należy opracować w celu szybszej regeneracji organizmu.

Co jest szczególnie istotne?

– mobilizacja blizn –  po guzie, pod pachą po węzłach (jeśli jest oddzielna blizna) oraz po drenie

– redukcja powrózków

– redukcja bólów około łopatkowych, barku, odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa

– przywrócenie pełnej ruchomości obręczy barkowej

– zapobieganie wadom postawy

– uruchomienie przepony

– profilaktyka przeciwobrzękowa – manualny drenaż limfatyczny profilaktycznie

2.Obrzęki limfatyczne u kobiet po mastektomii

Terapią, która służy do redukcji obrzęków limfatycznych, jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Wykonują ją fizjoterapeuci po ukończeniu kursów z tej terapii. W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu procedury węzła wartowniczego, wykonuje się mniej limfadenektomii. Dzięki temu obrzęki limfatyczne występują w znacznie mniejszym stopniu. Mimo mniejszej ilości nadal występują i nie należy ich bagatelizować. Osoby po leczeniu onkologicznym powinny mieć zapewnioną edukację z profilaktyki przeciwobrzękowej. Wystąpienie obrzęku limfatycznego jest nieprzewidywalne – opuchlizna ręki pojawia się dość nagle, ale bywa też, że może pojawić się nawet kilka lat po zakończeniu leczenia. Obrzęk nie wchłonie się sam, ponieważ jest wynikiem uszkodzenia układu limfatycznego, usunięcia węzłów chłonnych lub radioterapii. Z czasem ręka jest coraz bardziej spuchnięta i obrzęk robi się twardy, skóra pogrubiona, a ręka przestaje mieścić się w ubrania. Przy właściwej terapii przeciwobrzękowej możliwa jest redukcja obrzęku i powrót do normalnych rozmiarów.

Terapia przeciwobrzękowa składa się z kilku elementów. Jej opis znajdziesz we wpisie:  https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-leczenie/

Nie wolno bagatelizować obrzęku limfatycznego. Sam się nie wchłonie, potrzebuje odpowiedniej terapii. Bez terapii przeciwobrzękowej będzie się powiększać, aż dojdzie do problemów z doborem ubrania, zakres ruchów będzie się stawał coraz gorszy, a pacjent coraz rzadziej będzie używać opuchniętej kończyny. Nasilony obrzęk to też ryzyko stanów zapalnych oraz rozwoju nowotworu.

Po odbyciu terapii redukującej obrzęk pacjenci odzyskują chęć do życia, pracy zawodowej, do spotkań towarzyskich. Kobiety odzyskują możliwość ładnego ubrania się.

3.Rekonstrukcja piersi po przebytej mastektomii

Operacje rekonstrukcji piersi są częstym zabiegiem wykonywanym wśród kobiet po mastektomii. Mają ważne zadanie psychologiczne dla kobiet. Obecnie istnieje wiele rodzajów tych operacji. Rehabilitacja onkologiczna uzależniona jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu.

Istotnym elementem jest przygotowanie do zabiegu, a następnie usprawnianie po jego przeprowadzeniu.

Przed planowaną operacją odtwórczą piersi zaleca się wdrożyć odpowiednią rehabilitację onkologiczną, aby przygotować tkanki do zabiegu.

Zadania fizjoterapii przed rekonstrukcją piersi:

 • Przywrócenie pełnych zakresów ruchomości stawów barkowych
 • Poprawa elastyczności blizn pooperacyjnych
 • Likwidacja zwłóknień w przestrzeniach międzyżebrowych
 • Redukcja powrózków
 • Poprawa ruchomości klatki piersiowej
 • Profilaktyka przeciwobrzękowa lub redukcja obrzęku
 • Manualny drenaż limfatyczny

Po przeprowadzonym zabiegu rekonstrukcji piersi ważne jest zniwelowanie skutków przeprowadzonej operacji w celu jak najpełniejszego przywrócenia sprawności i komfortu.

Rehabilitacja onkologiczna po zabiegu operacji odtwórczej piersi to:

 • Profilaktyka przeciwobrzękowa
 • Manualny drenaż limfatyczny
 • Mobilizacja blizny
 • Ćwiczenia obręczy barkowej
 • Przywrócenie ruchomości obręczy barkowej
 • Poprawa ruchomości klatki piersiowej

 

Rehabilitacja po mastektomii (rehabilitacja onkologiczna) to nieodłączny element leczenia. Wspiera kobietę w czasie jego trwania oraz pozwala zniwelować uboczne skutki.  Rehabilitacja po mastektomii jest indywidualnie dobierana, zależnie od skali problemów. Taka fizjoterapia w onkologii piersi pomaga odzyskać sprawność fizyczną, a jednocześnie pozytywnie wpływa na równowagę psychiczną. Kobieta odzyskuje możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania, do życia rodzinnego i zawodowego.

W naszym gabinecie mamy duże doświadczenie w fizjoterapii onkologicznej, czyli terapii pacjentów z nowotworami. Czytaj więcej: https://evitalrehabilitacja.pl/rehabilitacja-onkologiczna/

Autor: Ewa Włodarczyk

Jeśli chcesz poczytać więcej o naszej ofercie rehabilitacji po mastektomii, wejdź na Rehabilitacja Onkologiczna
lub po prostu skontaktuj się z nami:

tel: +48 515 446 411
email: [email protected]
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz