REHABILITACJA KOBIET PO MASTEKTOMII
Nowotwór piersi to diagnoza, którą słyszy coraz więcej kobiet, w coraz młodszym wieku. Bardzo ważne są regularne badania i profilaktyka, a w razie zauważenia zmian, szybka diagnostyka. Jeśli pojawia się informacja o nowotworze piersi, z pewnością jest to bardzo trudny moment w życiu kobiety.
Na szczęście obecna medycyna coraz skuteczniej radzi sobie z leczeniem raka piersi. Wiodącą metodą leczenia jest operacja – oszczędzająca lub radykalna mastektomia, wykonana często z jednoczasową rekonstrukcją piersi oraz leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii i radioterapii.
Generalnie leczenie raka piersi jest obecnie bardzo skuteczne, ale jednocześnie inwazyjne. Niesie tym samym za sobą mnóstwo skutków ubocznych. Dlatego rehabilitacja kobiet po mastektomii to bardzo ważny aspekt leczenia. Zmiany pooperacyjne w ciele kobiety oraz aspekty psychologiczne wywierają ogromny wpływ na efekt leczenia. Aby więc dojść do całkowitej sprawności, pozbyć się następstw leczenia i przywrócić pełną ruchomość w stawie ramiennym, prawidłową pracę mięśni piersiowych, rehabilitacja odgrywa niezwykle ważną i kluczową rolę. Wykonywanie ćwiczeń, stosowne drenaże limfatyczne oraz masaże limfatyczne a także terapia blizny i inne działania sprawiają, że kobieta po usunięciu piersi oraz po przebytym leczeniu onkologicznym, nadal może funkcjonować normalnie. Tak ważną więc rolę odgrywają fizjoterapeuci i terapeuci z dziedziny psychologii, pod których to opieką jak najbardziej powinna kobieta być.
Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja ma ogromne znaczenie w powrocie kobiety do zdrowia. Celem rehabilitacji jest usunięcie następstw operacji – poprawa gojenia, zmniejszenie bólu i opuchlizny a następnie poprawa ruchomości ramienia i klatki piersiowej, poprawa siły mięśniowej, usunięcie obrzęku limfatycznego kończyny po stronie operowanej,
W gabinecie Evital Rehabilitacja zajmując się fizjoterapią kobiet po operacji z powodu raka piersi zwracamy również uwagę na aspekt estetyczny. Dlatego wykonujemy terapię blizn, masaż piersi oraz ręki aby jak najpełniej spotęgować pozytywny efekt operacji.
Obecnie wiele kobiet ma mastektomię z jednoczasową operacją odtwórczą piersi co bardzo pozytywnie wpływa na psychikę i na przebieg gojenia, leczenia jak i efekt wizualny. Ważne jest prawidłowe zadbanie o piersi z implantami przez odpowiedni ich masaż. Wiadomo, nie wszystkie kobiety mogą mieć przeprowadzoną jednoczesną rekonstrukcję piersi i u nich w wyniku amputacji piersi zmienia się niemal całe życie. Aby kobieta mogła na nowo zacząć się nim cieszyć, istotna jest pełna nad nią opieka, psychologiczna i rehabilitacyjna. a także oddziaływanie na psychikę chorej w celu uzyskania optymalnej adaptacji do zmienionych warunków życia. Należy podkreślić fakt, że u tych kobiet możliwa jest odroczona rekonstrukcja piersi. Przyczynił się do tego rozwój technik chirurgicznych. Do takiego zabiegu również warto się przygotować odpowiednią rehabilitacją.
Podstawowe zadania rehabilitacji onkologicznej to:
- Niwelowanie ubocznych skutków leczenia – operacji, radioterapii, chemioterapii
- Przyspieszenie rekonwalescencji i odzyskania sprawności fizycznej po leczeniu onkologicznym
- Pomoc w sferze akceptacji zmian w ciele po chorobie onkologicznej
- Powrót do normalnego funkcjonowania w rodzinie po leczeniu onkologicznym
- Ułatwienie powrotu do życia zawodowego
- Zapewnienie komfortu życia, możliwość realizowania marzeń, planów
Rehabilitacja po mastektomii to sprawa bardzo indywidualna. Nie ma w niej schematów. Techniki i metody pracy należy dopasować do stanu pacjentki oraz do przebytego leczenia. Lekarze specjaliści, jak również i rehabilitanci w każdym przypadku muszą indywidualnie podchodzić do każdej pacjentki, zmagając się z konkretną przypadłością. Jedne kobiety wykazują duże zainteresowanie rehabilitacją, inne potrzebują najpierw opieki psychologicznej, U jednych kobiet następuje całkowite wycięcie piersi, u innych częściowe. W jednym przypadku nie ma żadnych powikłań, w innym się one zdarzają. W celu poprawy stanu zdrowia kluczowe znaczenie ma kompleksowe działanie i na tym właśnie należy w pełni się skupić.
-> Sprawdź nasz poradnik onkologiczny – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w jednym miejscu!
Do najważniejszych zadań rehabilitacji kobiet po nowotworze piersi należą:
1. Likwidacja skutków samej operacji onkologicznej
Operacja niesie za sobą wiele zmian tkankowych, które należy opracować w celu szybszej regeneracji organizmu.
Co jest szczególnie istotne?
- mobilizacja blizn – po guzie, pod pachą po węzłach (jeśli jest oddzielna blizna) oraz po drenie
- redukcja powrózków
- redukcja bólów około łopatkowych, barku, odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa
- przywrócenie pełnej ruchomości obręczy barkowej
- zapobieganie wadom postawy
- uruchomienie przepony
- profilaktyka przeciwobrzękowa – manualny drenaż limfatyczny profilaktycznie
2. Obrzęki limfatyczne u kobiet po mastektomii
Terapią, która służy do redukcji obrzęków limfatycznych, jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Wykonują ją fizjoterapeuci po ukończeniu kursów z tej terapii. W ostatnich latach, dzięki wprowadzeniu procedury węzła wartowniczego, wykonuje się mniej limfadenektomii. Dzięki temu obrzęki limfatyczne występują w znacznie mniejszym stopniu. Mimo mniejszej ilości nadal występują i nie należy ich bagatelizować. Osoby po leczeniu onkologicznym powinny mieć zapewnioną edukację z profilaktyki przeciwobrzękowej. Wystąpienie obrzęku limfatycznego jest nieprzewidywalne – opuchlizna ręki pojawia się dość nagle, ale bywa też, że może pojawić się nawet kilka lat po zakończeniu leczenia. Obrzęk nie wchłonie się sam, ponieważ jest wynikiem uszkodzenia układu limfatycznego, usunięcia węzłów chłonnych lub radioterapii. Z czasem ręka jest coraz bardziej spuchnięta i obrzęk robi się twardy, skóra pogrubiona, a ręka przestaje mieścić się w ubrania. Przy właściwej terapii przeciwobrzękowej możliwa jest redukcja obrzęku i powrót do normalnych rozmiarów.
Terapia przeciwobrzękowa składa się z kilku elementów. Jej opis znajdziesz we wpisie: https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-leczenie/
Nie wolno bagatelizować obrzęku limfatycznego. Sam się nie wchłonie, potrzebuje odpowiedniej terapii. Bez terapii przeciwobrzękowej będzie się powiększać, aż dojdzie do problemów z doborem ubrania, zakres ruchów będzie się stawał coraz gorszy, a pacjent coraz rzadziej będzie używać opuchniętej kończyny. Nasilony obrzęk to też ryzyko stanów zapalnych oraz rozwoju nowotworu.
Po odbyciu terapii redukującej obrzęk pacjenci odzyskują chęć do życia, pracy zawodowej, do spotkań towarzyskich. Kobiety odzyskują możliwość ładnego ubrania się.
3. Rekonstrukcja piersi po przebytej mastektomii
Operacje rekonstrukcji piersi są częstym zabiegiem wykonywanym wśród kobiet po mastektomii. Mają ważne zadanie psychologiczne dla kobiet. Obecnie istnieje wiele rodzajów tych operacji. Rehabilitacja onkologiczna uzależniona jest od rodzaju przeprowadzonego zabiegu.
Istotnym elementem jest przygotowanie do zabiegu, a następnie usprawnianie po jego przeprowadzeniu.
Przed planowaną operacją odtwórczą piersi zaleca się wdrożyć odpowiednią rehabilitację onkologiczną, aby przygotować tkanki do zabiegu.
Zadania fizjoterapii przed rekonstrukcją piersi:
- Przywrócenie pełnych zakresów ruchomości stawów barkowych
- Poprawa elastyczności blizn pooperacyjnych
- Likwidacja zwłóknień w przestrzeniach międzyżebrowych
- Redukcja powrózków
- Poprawa ruchomości klatki piersiowej
- Profilaktyka przeciwobrzękowa lub redukcja obrzęku
- Manualny drenaż limfatyczny
Po przeprowadzonym zabiegu rekonstrukcji piersi ważne jest zniwelowanie skutków przeprowadzonej operacji w celu jak najpełniejszego przywrócenia sprawności i komfortu.
Rehabilitacja onkologiczna po zabiegu operacji odtwórczej piersi to:
- Profilaktyka przeciwobrzękowa
- Manualny drenaż limfatyczny
- Mobilizacja blizny
- Ćwiczenia obręczy barkowej
- Przywrócenie ruchomości obręczy barkowej
- Poprawa ruchomości klatki piersiowej
Rehabilitacja po mastektomii (rehabilitacja onkologiczna) to nieodłączny element leczenia. Wspiera kobietę w czasie jego trwania oraz pozwala zniwelować uboczne skutki. Rehabilitacja po mastektomii jest indywidualnie dobierana, zależnie od skali problemów. Taka fizjoterapia w onkologii piersi pomaga odzyskać sprawność fizyczną, a jednocześnie pozytywnie wpływa na równowagę psychiczną. Kobieta odzyskuje możliwość powrotu do normalnego funkcjonowania, do życia rodzinnego i zawodowego.
Czym różni się masaż limfatyczny od drenażu limfatycznego w rehabiltacji po mastektomii piersi u pacjentek po nowotworze?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym różni się masaż limfatyczny od drenażu limfatycznego? Czy są one podobne, czy zupełnie odmienne? Te pytania mogą wydawać się skomplikowane, ale są niezwykle ważne dla osób przechodzących przez proces rekonwalescencji po mastektomii piersi, dla pacjentek po nowotworze. Przejrzymy obie techniki, aby lepiej zrozumieć, jak działają i kiedy są stosowane. Masaż limfatyczny i drenaż limfatyczny to dwa różne zabiegi, które mają na celu stymulację układu limfatycznego, systemu w naszym ciele odpowiedzialnego za usuwanie toksyn i odpadów. Mimo że mają podobne cele, istnieją różnice w sposobie ich wykonania i efektach, które dają.
Rehabilitacja po mastektomii piersi to proces, który wymaga zarówno fizycznego, jak i psychicznego wsparcia. Masaż i drenaż limfatyczny pomagają pacjentkom w wielu aspektach tego procesu. Mogą złagodzić ból, zmniejszyć obrzęki, a także pomóc w odbudowie pewności siebie i samopoczucia. . Podstawową różnicą między masażem a drenażem limfatycznym jest to, że masaż limfatyczny wykonuje fizjoterapeuta przy użyciu oliwki zaś do drenażu limfatycznego oliwki się nie używa. Różna jest też intensywność i skomplikowanie zabiegu. Obydwa rodzaje terapii są bardzo delikatne i przyjemne dla pacjentki jednak drenaż limfatyczny jest łagodniejszy i wymaga wsparcia fizjoterapeuty a masaż limfatyczny odrobinę intensywniejszy, wykonywany z ruchem w stawie ramiennym. Masaż limfatyczny może być wykonywany przez pacjentkę w domu.
Zaletą masażu limfatycznego jest to, że pobudza układ limfatyczny ale też rozluźnia tkanki jeśli są napięte. Pewną jego odmianę – automasaż można wykonywać samodzielnie w domu. Natomiast drenaż limfatyczny jest łagodny i jest bardziej skuteczny jako profilaktyka przeciwobrzękowa oraz gdy obrzęk wystąpi. Manualny drenaż limfatyczny nie wymaga specjalistycznego sprzętu ale odpowiednich kwalifikacji i ukończonych kursów. Jednak obie metody mają swoje miejsce w procesie rehabilitacji po mastektomii piersi. Masaż limfatyczny i drenaż limfatyczny to dwie różne metody stymulacji układu limfatycznego, które pomagają pacjentkom w rehabilitacji po mastektomii piersi. Wybór między nimi zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki.
Rehabilitacja po mastektomii warszawa – dlaczego odgrywa tak ważną rolę?
Mastektomia, czyli chirurgiczne usunięcie jednej lub obu piersi, z jednoczasową rekonstrukcją piersi lub bez to poważna operacja, po której niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja. Ta procedura medyczna jest często stosowana w leczeniu raka piersi. Oto, dlaczego rehabilitacja po mastektomii odgrywa tak istotną rolę i dlaczego Warszawa może być miejscem, gdzie znajdziesz wsparcie i profesjonalną pomoc. Istnieje wiele rodzajów operacji piersi – operacja oszczędzająca, mastektomia, mastektomia z rekonstrukcją piersi techniką prepektoralną lub podmięśniowo oraz wiele innych. Wybór rodzaju operacji zależy od lekarza chirurga którego decyzja jest podyktowana wieloma czynnikami, takimi jak rodzaj i stadium raka piersi, ogólny stan zdrowia pacjenta, a także preferencje i obawy pacjenta. Rehabilitacja po mastektomii ma na celu pomoc pacjentowi w powrocie do normalnego życia.
Psychologiczne aspekty rehabilitacji. znaczenie rehabilitacji obejmujące kwestie emocjonalne.
Psychologiczne aspekty rehabilitacji obejmują pomoc w radzeniu sobie ze stresem i lękiem, poprawę samooceny i pomagają w adaptacji do nowej rzeczywistości. Po zabiegu mastektomii, następuje nie tylko ograniczenie ruchomości, ale w następstwie tego zabiegu, cierpi przede wszystkim psychika. Rehabilitacja po mastektomii jest kluczowym elementem dla poprawy jakości życia. Aspekt psychologiczny po mastektomii jest niezwykle ważny i jak najbardziej należy o niego dbać. W mieście Warszawa, zespół Evital o to właśnie dba i na tym w swojej pracy z pacjentem się skupia.
Fizyczne aspekty rehabilitacji. ćwiczenia po mastektomii przywracające sprawność fizyczną.
Fizyczne aspekty rehabilitacji obejmują fizjoterapię, mającą na celu zarządzanie bólem, zmniejszenie dolegliwości, obrzęku po operacji, poprawę ruchomości w stawie ramiennym, poprawę siły i elastyczności, a także wsparcie w radzeniu sobie z różnymi efektami ubocznymi leczenia. Bardzo dużym problemem jest obrzęk limfatyczny kończyny górnej, stąd też w dużej mierze rehabilitacja skupia się w sposób szczególny na tym problemie. Po operacji piersi istotna jest profilaktyka obrzęku limfatycznego a jeśli obrzęk wystąpi to odpowiednia terapia przeciwobrzękowa w celu jego redukcji. Usunięcie piersi lub operacja oszczędzająca to przede wszystkim usunięcie wszelkich zmian nowotworowych. Po zabiegu chirurgicznym jak również po radioterapii może wystąpić ograniczenie ruchomości w obrębie obręczy barkowej i zmniejszenie siły mięśniowej. Aby przywrócić ruchomość, rehabilitacja jest korzystną częścią dochodzenia pacjentki do zdrowia.
W naszym gabinecie mamy duże doświadczenie w fizjoterapii onkologicznej, czyli terapii pacjentów z nowotworami. Czytaj więcej: https://evitalrehabilitacja.pl/rehabilitacja-onkologiczna/
Autor: Ewa Włodarczyk
Jeśli chcesz poczytać więcej o naszej ofercie rehabilitacji po mastektomii, wejdź na Rehabilitacja Onkologiczna
lub po prostu skontaktuj się z nami:
tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H
Zapisy na wizyty prowadzimy w formie telefonicznej lub osobistej – tel.: +48 515 446 411