ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

PORADNIA LECZENIA OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO WARSZAWA - kompleksowa terapia w poradni obrzęku limfatycznego

PORADNIA LECZENIA OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO WARSZAWA

OBRZĘK LIMFATYCZNY – LECZENIE obrzęku limfatycznego

Obrzęki limfatyczne to zagadnienie trudne i skomplikowane. Nie można ich bagatelizować, ponieważ nieleczone cały czas postępują, powiększając obwody kończyny. Ponadto mogą być źródłem stanów zapalnych a nawet nowotworu. Pogarszają komfort życia a przede wszystkim stan funkcjonalny osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Jak leczyć obrzęk limfatyczny? Leczenie obrzęku limfatycznego to przede wszystkim fizjoterapia. Właściwą metodą postępowania jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Nie ma standardowego leczenia obrzęku limfatycznego w postaci farmakoterapii, czyli tego obrzęku nie wyleczymy lekarstwami. Zawsze jednak zalecamy naszym pacjentom konsultację z lekarzem oraz badanie USG Doppler, aby wykluczyć zakrzepicę oraz obrzęki spowodowane chorobami sercowo-naczyniowymi lub dysfunkcjami nerek czy wątroby. Zasady Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej wyjaśnimy poniżej. Obrzęk limfatyczny powstaje w wyniku nagromadzenia się limfy w określonych miejscach na ciele. Związany jest on z nieprawidłową pracą układu limfatycznego, który to nie ma zdolności do sprawnego transportu chłonki. Poprzez Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową, następuje działanie na powierzchowny układ powięziowy usprawniając przepływ chłonki.
pasek

OBRZĘK LIMFATYCZNY – CO JEST PRZYCZYNĄ?

Obrzęk limfatyczny wynika z niewydolności układu limfatycznego. Układ limfatyczny jest częścią układu krążenia, transportuje chłonkę (limfę) z tkanek do serca. Jeżeli ten odpływ jest niewystarczający wówczas dochodzi do gromadzenia się limfy w tkankach i tworzy się opuchlizna rąk lub nóg. Jakie są przyczyny obrzęku chłonnego? Niewydolność naczyń limfatycznych może wynikać z wrodzonej, genetycznej dysfunkcji lub z uszkodzenia układu limfatycznego wskutek operacji lub tak jak u pacjentów onkologicznych – po leczeniu onkologicznym, w tym po radioterapii. Nie wszystkie opuchnięcia są obrzękami limfatycznymi. Wiele osób boryka się ze spuchniętymi stopami lub dłońmi pod koniec dnia i nie są to obrzęki limfatyczne. Takie doraźne opuchlizny to często wynik przemęczenia, stresu, braku aktywności, siedzącego trybu życia. Tu również warto zareagować i jeśli dużo siedzimy, np. pracując przed komputerem warto zakupić podkolanówki kompresyjne a w chwilach gdy opuchlizna przybrała na sile umówić się na manualny drenaż limfatyczny. Większym problemem są obrzęki limfatyczne. Gdy nie wdrożymy odpowiedniej terapii obrzęki te postępują. Tu nie wystarczy sam manualny drenaż limfatyczny lub masaż limfatyczny. Aby zredukować obrzęk potrzebne jest bandażowanie wielowarstwowe, a następnie dla podtrzymania efektów wyroby kompresyjne płaskodziane, szyte na miarę. Terapia musi być kompleksowa i wykonywana przez fizjoterapeutów po kursie Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Prawidłowe postępowanie z obrzękiem limfatycznym zapobiegnie dalszemu rozwojowi obrzęku limfatycznego, częściowo zredukuje ten, który powstał oraz zapobiegnie powstaniu zwłóknień i stanów zapalnych tkanki.
pasek

OBRZĘK LIMFATYCZNY – OBJAWY

Widocznym objawem obrzęku limfatycznego jest opuchlizna kończyny. Obwód ręki lub nogi zaczyna się zwiększać. Dobór ubrań staje się problemem ze względu na poszerzony obwód kończyny lub jej części. Obrzęk limfatyczny jest niebolesny, jednakże niektórzy pacjenci nawet w początkowych stadiach obrzęku, przy niewielkiej zmianie obwodów mają uczucie rozpierania tkanek i czują dyskomfort. W dotyku początkowo obrzęk jest miękki, przy ucisku kciuk się zagłębia. Niestety z czasem obrzęk, który nie jest poddawany odpowiedniej terapii, leczeniu zaczyna twardnieć co oznacza, że rozpoczęły się procesy powstawania zwłóknień w tkankach. W żadnym wypadku nie można takich stanów bagatelizować, dlatego też tak ważna i istotna jest szybka interwencja, aby usprawnić przepływ limfy. Kluczowe więc znaczenie ma rozpoznanie problemu, a następnie wykonanie odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych w miejscach, gdzie powstaje obrzęk.

RODZAJE OBRZĘKÓW LIMFATYCZNYCH: pierwotne i wtórne

Spuchnięta ręka lub noga może być efektem wielu chorób. Ważna jest diagnoza by stwierdzić jaka jest przyczyna opuchlizny. Możemy podzielić obrzęki na takie, które należy poddać terapii przeciwobrzękowej u fizjoterapeuty oraz na te, które wymagają konsultacji lekarskiej, dalszej diagnozy i farmakoterapii. OBRZĘKI LIMFATYCZNE – KTÓRE NALEŻY PODDAĆ TERAPII PRZECIWOBRZĘKOWEJ:
 • Obrzęk limfatyczny pierwotny (ma podłoże dziedziczne)
 • Obrzęk limfatyczny wtórny:
– obrzęk ręki po leczeniu raka piersi – obrzęk nogi u kobiet po leczeniu nowotworów narządów rodnych – obrzęk nogi u mężczyzn po leczeniu raka prostaty – obrzęki po operacjach ortopedycznych, po urazach, złamaniach kości, operacyjnych zespoleniach kości, po infekcjach
 • Obrzęk lipidowy
 • Obrzęk lipidowo-limfatyczny
 • Obrzęki po liposukcji
 • Obrzęk żylny oraz żylno-limfatyczny
 • Obrzęk, pozostały po róży, czyli zakażeniu paciorkowcami
OBRZĘKI, W KTÓRYCH TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA JEST PRZECIWWSKAZANA:
 • Obrzęki kardiogennne- z powodu niewydolności serca prawokomorowej
 • Obrzęki z powodu niewydolności nerek
 • Obrzęki z powodu niewydolności wątroby, marskości wątroby
 • Obrzęki w chorobach endokrynologicznych

OBRZĘK LIMFATYCZNY – POWIKŁANIA I LECZENIE w Poradni Leczenia Obrzęku Limfatycznego w Warszawie w Evital Rehabilitacja

I FIZJOTERAPIA Obrzęk limfatyczny, czyli limfodemia to choroba przewlekła. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej fizjoterapii, aby zmniejszyć obrzęk a następnie trzymać go pod kontrolą, czyli nie dopuszczać do powiększania się obwodów oraz do powstawania stanów zapalnych. Najlepiej przebadaną metodą fizjoterapii, służącej do redukowania obrzęków limfatycznych jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Polega ona na indywidualnej pracy z fizjoterapeutą, który wykona serię zabiegów: manualny drenaż limfatyczny a następnie zastosuje bandażowanie. To nieodzowny element terapii, bez bandażowania obrzęk bardzo szybko napływa. Fizjoterapeuta objaśni również zasady postępowania z obrzękiem, takie jak: pielęgnacja skóry oraz aktywność fizyczna. Kompleksowe działania stanowią tutaj element nadrzędny, tak, aby móc usunąć problem, ale i zapobiegać jego nawrotowi. W przypadku pacjentów z obrzękiem limfatycznym, kluczowe znaczenie ma odpowiednie stosowanie się do zaleceń, a więc prowadzenie takiego trybu życia, który jest dla nich odpowiedni. Jeśli dana osoba długo przebywa w pozycji stojącej lub siedzącej, na przykład w wyniku pracy, kluczowe tutaj znaczenie ma regularna zmiana pozycji, choć na kilka minut, jak również i wprowadzenie aktywności fizycznej w swoje codzienne życie. Na rynku dostępne są różnorodne metody leczenia obrzęków, w tym kompresjoterapia pneumatyczna na obrzękniętą kończynę, kinesiotaping, polegający na użyciu samoprzylepnych taśm, drenaż limfatyczny z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, gdzie następuje cykliczne napełnianie się powietrzem specjalnego rękawa. Czy takie działania są jednak w stanie przynieść efekty leczenia? Ze względu na małą skuteczność, nie do końca. Tak naprawdę tylko profesjonalna terapia obrzęku limfatycznego stanowi w pełni pomocną i skuteczną metodę działania, w której te efekty faktycznie są zauważalne. Nie ma wątpliwości, iż szybkość działania ma tutaj kluczowe znaczenie. W przypadku bowiem zaawansowanego stanu, skutki rzutują i na innych płaszczyznach funkcjonowania organizmu. Nieleczone obrzęki mogą powodować przewlekłą niewydolność żylną żył głębokich, w której pomocną może okazać się już tylko chirurgia naczyniowa. W naszej placówce Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa to działania, które mają na celu pomóc wszystkim pacjentom borykającym się z tego typu problemami. Jak wygląda taka praca z pacjentem? Cała zasada opiera się na wykonywaniu przez terapeutę delikatnej i powolnej pracy w formie zabiegów manualnych, a następnie wykorzystania odpowiedniej odzieży uciskowej. Całość pracy z fizjoterapeutą przedstawiona została poniżej. TERAPIA OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO SKŁADA SIĘ Z 2-ÓCH ETAPÓW:
 1. FAZA REDUKCYJNA– seria zabiegów w celu maksymalnego zmniejszenia obrzęku. Po serii zabiegów fizjoterapeuta dokonuje pomiarów do odzieży płaskodzianej, szytej na miarę – podkolanówki, pończochy lub rękaw kompresyjny. Pacjent korzysta z zabiegów do momentu odbioru wyrobów uciskowych.
Zabiegi w tej fazie polegają na wykonywaniu przez fizjoterapeutę:
 • Manualnego drenażu limfatycznego – który ma za zadanie pobudzić węzły chłonne do pracy. Fizjoterapeuta opracowuje również blizny oraz zwłóknienia powstałe w tkankach
 • Stosowaniu kompresji – po wykonaniu manualnego drenażu fizjoterapeuta stosuje wielowarstwowe bandażowanie nogi lub ręki. Limfa to płyn, który jest nieściśliwy więc pod wpływem kompresji szuka nowych dróg odpływu. Ucisk mobilizuje więc odpływ chłonki z tkanek
 • Pielęgnacja skóry – skórę należy ostrożnie myć i dbać o nią. Ze względu na ucisk bandaży w tej fazie zalecane jest balsamowanie skóry.
 • Ruch i aktywność fizyczna – bardzo dobry efekt przynoszą ćwiczenia z założonymi bandażami. Praca mięśni tym bardziej mobilizuje odpływ chłonki z tkanek.
 1. FAZA PODTRZYMUJĄCA
Faza podtrzymująca ma za zadanie utrzymywać osiągnięte efekty. Pacjent nosi dobrane pończochy lub rękaw kompresyjny na co dzień. Kontynuuje zabiegi z fizjoterapeutą raz na tydzień lub 2 tygodnie. Fizjoterapeuta wykonuje manualny drenaż limfatyczny oraz bandażowanie, jeśli obrzęk powraca. Zaleca się normalną aktywność fizyczną, ale w dobranej kompresji – pończochach, podkolanówkach lub rękawie uciskowym. Nie zaniedbujemy pielęgnacji skóry. Chronimy ją również przed ukąszeniami owadów, słońcem, skaleczeniem, zadrapaniem, ponieważ stwarza to ryzyko zachorowania na różę. Jest to choroba, wywołana przez zakażenie paciorkowcami, powodująca stan zapalny naczyń limfatycznych i zwiększająca obrzęki. Reasumując, obrzęk limfatyczny to choroba przewlekła, ciężko ją definitywnie wyleczyć i pozbyć się całkowicie obrzęku. Jednakże przy odpowiednim postępowaniu obrzęk można w dużym stopniu zredukować i utrzymywać go pod kontrolą. Ważne by znaleźć fizjoterapeutę i placówkę, w której wykonuje się terapię przeciwobrzękową. Dzięki odpowiednim zabiegom manualnego drenażu limfatycznego oraz stosowaniu wyrobów kompresyjnych możliwe jest znaczne zmniejszenie obrzęku lub nawet jego redukcja a co za tym idzie – normalne funkcjonowanie. Nieodzownym elementem leczenia obrzęku limfatycznego jest noszenie odzieży kompresyjnej – rękawa, jeśli obrzęk dotyczy kończyny górnej oraz podkolanówek lub pończoch jeśli opuchnięta jest noga. Odzież kompresyjna obecnie to coraz lepsze produkty, wygodne a jednocześnie estetyczne, dostępne w różnych kolorach i wzorach. W placówce Evital Rehabilitacja zajmujemy się kompleksowo terapią przeciwobrzękową. Wykonujemy manualny drenaż limfatyczny, bandażowanie, dobieramy odzież uciskową. Monitorujemy postępy terapii wykonując pomiary oraz prowadząc dokumentację medyczną i fotograficzną. W leczeniu i terapii obrzęku ważna jest bowiem kompleksowość, by pacjent w jednej placówce mógł odbyć pełną terapię. W Evital Rehabilitacja można liczyć na profesjonalną pomoc i kompleksowe działanie. W przypadku obrzęku, im szybciej zostanie zastosowane działanie kompresjoterapii z zastosowaniem kompleksowej terapii obrzękowej, tym lepiej. Nasz zespół, z całą pewnością będzie w stanie zaoferować najwyższą jakość usług, skuteczne leczenie i efektywne rozwiązanie na przyszłość. Poradnia leczenia obrzęku limfatycznego Evital Rehabilitacja Autor: Ewa Włodarczyk
Call Now ButtonZadzwoń teraz