ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

Pięta Haglunda – Jak wygląda rehabilitacja?

pięta haglunda

Choroba Haglunda

Choroba Haglunda, zwana też piętą Haglunda to inaczej jałowa martwica kości piętowej. Schorzenie jest dość uciążliwe i bolesne. Charakterystyczny objaw choroby Haglunda to ból pięty, pojawiający się przy ruchach stopy, przy chodzeniu, bieganiu oraz przy zakładaniu butów.

pasek

Jakie są przyczyny choroby Haglunda?

Chorobę Haglunda powoduje niedokrwienie tętnicze w obrębie kości piętowej. W wyniku niedokrwienia dochodzi do niewielkiej martwicy tkanki kostnej guza piętowego. Może dojść do zmian zwyrodnieniowych kości piętowej jak i do powstania narośli kostnej. Patologiczna zmiana powoduje ból, kiedy jest uciskana.

Pięta Haglunda może wystąpić zarówno u dzieci jak i dorosłych. U dzieci pojawia się w okresie intensywnego wzrostu (8-14 lat) i jest wynikiem zaburzonego wzrostu kostnego. U dorosłych jest efektem przeciążenia i ucisku kości piętowej.

Do czynników predysponujących do powstania choroby Haglunda należą:

  • urazy, zmiany oraz zapalenia ścięgna Achillesa,
  • płaskostopie,
  • patologie w budowie kości piętowej,
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia – w długości bądź szerokości,
  • przeciążenia wynikające np. ze zbyt dużej masy ciała bądź nabyte, w trakcie uprawiania sportu.

pasek

Jakie są objawy choroby Haglunda?

Początki są niezauważalne, objawy łagodne, a sam pacjent nie odczuwa nawet niepokoju z nimi związanymi. Jako pierwszy pojawia się dyskomfort w obrębie stóp podczas marszu lub dłuższych spacerów. Pacjenci bagatelizują takie objawy i uznają, że są one wynikiem wcześniejszej aktywności bądź nowego obuwia. Sygnałem alarmowym, powinien być ból tylnej części pięty, który nasila się rano oraz podczas chodzenia w butach z twardym zapiętkiem. Charakterystycznym objawem mogą być także silne bóle podczas szybkiego marszu, biegania lub zginania – prostowania w stawie skokowym. Objawem, który wprost sygnalizuje zagrożenie, jest zaczerwienienie, obrzęk bądź zmiana wyglądu wizualnego w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa.

Bóle pięty, nawet bardzo silnie, nie muszą zawsze świadczyć o chorobie nazywanej piętą Haglunda. Podobne objawy co pięta Hagludna może dawać, chociażby ostroga piętowa. Dopiero wykonanie odpowiedniej diagnostyki, przede wszystkim prześwietlenia RTG, może dać odpowiedź na pytanie, z jaką chorobą pacjent musi się zmierzyć. Jeżeli okaże się, że jest to jałowa martwica guza kości piętowej, należy wdrożyć odpowiednie postępowanie i leczenie. W sporadycznych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny. Jednak przy odpowiednim postępowaniu zachowawczym nie ma takiej potrzeby.

pasek

Jak leczyć piętę Haglunda? Choroba Haglunda – jak wygląda rehabilitacja?

W zależności od przyczyny oraz stopnia zaawansowania choroby, jaką jest pięta Haglunda, fizjoterapeuta dobiera leczenie.

Standardowo leczenie choroby Haglunga obejmuje:

  • wkładki ortopedyczne, w celu odciążenia łuku przyśrodkowego stopy,
  • leki przeciwzapalne,
  • terapię manualną stopy/nogi,
  • ćwiczenia stawu skokowego i ścięgna Achillesa,
  • zabiegi fizykoterapeutyczne,
  • rezygnacja na czas choroby z uprawiania sportu.

W gabinecie Evital Rehabilitacja, pracując z pacjentem z piętą Haglunda, staramy się odnaleźć przyczynę niedokrwienia kości piętowej. Bywa, że w przebiegu tętnic istnieje restrykcja, czyli zmiana tkankowa, która blokuje przepływ krwi tętniczej. Ważna jest też oś kończyn, ich ustawienie od kręgosłupa i miednicy.  Istnienie płaskostopia/koślawości pięt, powoduje duże przeciążenie w obrębie ścięgna Achillesa, kanału kostki przyśrodkowej, kości strzałki, dołu podkolanowego co predysponuje do zaburzeń ukrwienia.

W swojej pracy łączymy więc pracę lokalną – w obrębie pięty z terapia globalną – w poszukiwaniu przyczyn deformacji. Osiągamy wówczas bardzo dobre efekty leczenia.

Zapraszamy!

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz