ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

OSTROGA PIĘTOWA – PRZYCZYNY I LECZENIE

ostroga piętowa

Ostroga piętowa – to zwapnienie, powstałe na powierzchni kości piętowej wskutek pewnych nieprawidłowości. Niezaprzeczalnie towarzyszy mu ból pięty, czasem wręcz ból stopy, kłopoty z chodzeniem oraz z bieganiem ze względu na ten ból a także ograniczona ruchomość stopy. Ból zazwyczaj jest ostry, kłujący. Zdecydowanie utrudnia to funkcjonowanie.

Zazwyczaj istnieją 2 możliwe lokalizacje powstania takiej nieprawidłowości:
– ostroga piętowa górna – zwapnienie powstaje z tyłu pięty, podrażnia przyczep dystalny ścięgna Achillesa
– ostroga piętowa dolna – zwapnienie powstaje pod piętą, związane przede wszystkim z przyczepem proksymalnym rozcięgna podeszwowego.

pasek

Przyczyny powstania ostrogi piętowej

Sprawa jest dość zawiła i w związku z tym jest to przedmiotem dyskusji fizjoterapeutów, podologów i lekarzy. Nie ma ewidentnie jednej przyczyny powstawania ostrogi piętowej, raczej jest ona wypadkową wielu przyczyn, u każdego w innej konfiguracji 😊.

Próbując zebrać różne możliwości do przyczyn ostrogi piętowej należą:

1. Zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe to włóknista tkanka na podeszwie stopy. Zapewnia stabilizację stopy a jednocześnie jej amortyzację. Ta struktura jest ważna dla naszego organizmu – dla naszej równowagi oraz funkcji chodu, biegu, podskoków. Dlatego też jest bogato unerwiona i unaczyniona. W związku z tym jest podatna na uszkodzenia. Zapalenie rozcięgna podeszwowego rozwija się wskutek:

  • mikrouszkodzeń, np. wielokrotne, nieprawidłowo leczone kontuzje
  • w wyniku przeciążeń, powstałych wskutek wad stóp jak koślawość stóp, koślawość kolan, skrócenie mięśnia trójgłowego łydki

Stan zapalny rozcięgna podeszwowego stymuluje procesy naprawcze. Organizm sam próbuje sobie poradzić i „łata dziury”  poprzez aktywację procesów bliznowacenia i komórek kościotwórczych. Rozpoczyna się proces kostnienia przyczepu rozcięgna podeszwowego.

2. Urazy i kontuzje w obrębie pięty – w wyniku sportu

3. Zapalenie ścięgna Achillesa. Istnieje wiele powiązań zapalenia ścięgna Achillesa z zapaleniem rozcięgna podeszwowego i wystąpieniem ostrogi piętowej. Choć mówi się o przyczepie zarówno ścięgna Achillesa jak i rozcięgna podeszwowego do kości piętowej to jednak okazuje się, że te struktury są bezpośrednio ze sobą połączone, tworząc jeden ciąg, pasmo struktur. Na zapalenie rozcięgna podeszwowego zareaguje ścięgno Achillesa również stanem zapalnym lub usztywnieniem czy pogrubieniem.

4. Wady stóp – płaskostopie, koślawość pięt. Przy płaskostopiu, koślawości zmieniona jest biomechanika stopy, inne są punkty obciążania. Rozcięgno podeszwowe pracuje w napięciu co może zaowocować powstaniem ostrogi piętowej.

5. Brak pełnego zakresu ruchów w stawach stopy – stopa powinna mieć ruch zgięcia i wyprostu jak również ruch skrętu – rotację przodostopia względem tyłostopia. Zapewnia jej to dopasowanie się do nierównego podłoża, nierównych obciążeń. Przy braku tego ruchu cała stopa musi reagować na krzywizny podłoża co często powoduje usztywnianie jej oraz przeciążanie rozcięgna podeszwowego.

6. Przykurcz taśmy powięziowej tylnej – mięśnia brzuchatego łydki, mięśni kulszowo- goleniowych i ścięgna Achillesa.

7. Nieprawidłowe obuwie, nadwaga.

ostroga piętowa leczenie

Leczenie ostrogi piętowej

Terapia ostrogi piętowej to sprawa ważna, ponieważ problem samoistnie się nie cofnie. Z powodu bólu, osoba z ostrogą piętową „szuka” bezbólowej pozycji, zmienia wzorzec chodu, nadwerężając inne struktury. Zmieniona biomechanika może być w późniejszym okresie przyczyną powstania halluxa, bólu kolan, bioder lub kręgosłupa. W leczeniu kluczowe jest postawienie diagnozy – czemu ostroga piętowa powstała. Nie chcemy działać na nią objawowo ale usunąć przyczyny  jej powstania. Tak pracujemy. Standardowo na ostrogę piętową serwuje się zabiegi fala uderzeniową – tak, też je robimy, ale nie tylko!

pasek

Jak z ostrogą piętową pracujemy w gabinecie Evital?

  • Techniki powięziowe – działanie na taśmy anatomiczne. Badamy całą postawę: ustawienie kręgosłupa, bioder, kolan, stawów skokowych, szukając nieprawidłowości i przeciążeń
  • Techniki powięziowe – terapia FDM. Bardzo często w okolicach kości piętowej, ścięgna Achillesa, rozcięgna podeszwowego dochodzi do powstania dystorsji powięziowych, na które trzeba zastosować odpowiednią terapię, w celu ich redukcji. Opracowanie ich daje odczuwalną ulgę w bólu.
  • Terapia manualna, osteopatyczna, badanie kolumny ciśnień
  • Przywracanie ruchomości stawowej i prawidłowej pracy mięśni – poprzez terapię manualną i ćwiczenia
  • Elementy drenażu limfatycznego ścięgien – w celu zmniejszenia stanu zapalnego
  • Kinesiotaping
  • Fala uderzeniowa – mitem jest rozbijanie ostrogi piętowej, to raczej działanie na receptory w celu ich „przebodźcowania”. Zabiegi falą uderzeniową są bardzo pomocne w terapii ostrogi piętowej. Należy jednak pamiętać, że nie u każdego będą miały zastosowanie. Jeżeli struktury są w ostrym stanie zapalnym, wówczas fala uderzeniowa nasiliłaby objawy bólowe. Nasi terapeuci wiedzą kiedy powinna być zastosowana fala uderzeniowa.
  • Wkładki ortopedyczne – zastosujemy, jeżeli stopa jest nieprawidłowo ustawiona. Wówczas powinna być skorygowana odpowiednią wkładką ortopedyczną. W gabinecie stosujemy wkładki ICB Medical, które są termoplastyczne, indywidualnie dopasowane do stopy.

W czasie terapii szukamy przyczyn powstania ostrogi piętowej. Często nie jest to łatwe, bywa, że jest to skorelowane z innymi schorzeniami. Doświadczenie, które posiadamy w fizjoterapii pomaga nam skutecznie działać!

Zapraszamy!

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz