ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

OPUCHNIĘTE ŁYDKI, OPUCHNIĘTE STOPY – JAK RADZIĆ SOBIE W PODRÓŻY?

opuchnięte łydki w podróży

Lato, związany z nim upał i częste podróże to czynniki powodujące wiele dolegliwości, m.in. opuchnięte łydki. Jest to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Oprócz widocznej opuchlizny dotkliwe jest uczucie ciężkości nóg, ból, odrętwienie. Dolegliwości te nasilają się w czasie długotrwałej pozycji siedzącej (podróż, wielogodzinna praca biurowa, prowadzenie auta) lub stojącej (sprzedawca, fryzjer, pracownik produkcyjny, służby mundurowe). Początkowo te dolegliwości nie są groźne. Ustępują po odpoczynku, chłodnym prysznicu, czy uniesieniu nóg do góry na kilka minut. Nie można jednak tych sygnałów bagatelizować, ponieważ, pomimo że początek bywa subtelny, jest już oznaką niewydolności naczyniowej.

Umów się na wizytę

pasek

Podróż – czemu jest groźna dla opuchniętych łydek?

  • Podczas podróży wiele godzin spędzamy w pozycji siedzącej. Nasze mięśnie i stawy pozostają w bezruchu i nie pompują krwi i limfy w kierunku serca.
  • Kolana są w zgięciu, co dodatkowo blokuje odpływ krwi i limfy z podudzi. Może to być przyczyną opuchniętych łydek, spuchniętych kostek.
  • Dochodzi do zastoju krwi żylnej na obwodzie. Powoduje to zwiększone ciśnienie na ścianki naczynia, przez co odpływ robi się jeszcze trudniejszy.
  • Zalegająca krew niszczy zastawki żylne, które stają się niewydolne. W ten sposób rozwija się niewydolność żylna, powstają żylaki i pajączki. Opuchlizna łydek może się nasilać.
  • Upał powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i utrudniony odpływ krwi z nó
  • Zastój krwi na obwodzie w połączeniu z niedostatecznym piciem wody w czasie podróży to przyczyna zakrzepicy żylnej – choroby zagrażającej życiu!

Zobacz też nasze wkładki ortopedyczne!

pasek

Jak możemy sobie pomóc w czasie podróży, by nie mieć opuchniętych łydek?

1. Odzież kompresyjna – warto zaopatrzyć się przed podróżą w podkolanówki uciskowe. Inna ich nazwa to podkolanówki kompresyjne, czy podkolanówki przeciwobrzękowe. Zakładamy je na czas podróży. Podkolanówki kompresyjne wspomagają odpływ krwi żylnej i limfy z nóg, dzięki czemu chronią żyły przed powstaniem zakrzepicy. Przeciwdziała to puchnięciu łydek.
2. Aktywność fizyczna w czasie podróży. To akurat nie wydaje się zbyt proste, ale spróbujmy choć trochę: Róbmy proste ćwiczenia w czasie siedzenia – naprzemienne ruchy stóp i dłoni. Podczas postoju wspinajmy się zaś naprzemiennie na palce/pięty.
W czasie jazdy samochodem zaplanujmy częstsze przerwy, w których czasie wykonamy podskoki lub dynamiczny spacer – wokół samochodu lub wzdłuż parkingu.
W czasie wielogodzinnego lotu – zmieniajmy pozycję, w jakiej siedzimy, spacerujmy często do toalety.
3. Uniesienie nóg – gdy mamy możliwość uniesienia nóg wyżej, to wspomagamy krążenie krwi i limfy, dzięki czemu zapobiegamy opuchniętym łydkom.
4. Picie wody – bardzo ważny element zapobiegania obrzękom. Bywa, że opuchnięte łydki to wynik odwodnienia i zastoju białka w przestrzeniach międzykomórkowych.
5. Dieta lekkostrawna – w czasie podróży preferujmy lekkostrawne posiłki, aby nie obciążyć nadmiernie jelit. Krew i chłonka łatwiej wtedy odpłynie z kończyn dolnych.

Opuchnięte łydki i spuchnięte kostki mogą dotyczyć każdego. Nie można tych dolegliwości bagatelizować, bo mogą być początkiem niewydolności żylnej lub obrzęków limfatycznych. Warto więc wybrać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i zbadania kondycji naczyń.

pasek

Spuchnięte kończyny: jaka terapia?

Opuchnięte łydki powinny być poddawane odpowiedniej terapii. W przeciwnym razie niekorzystne zmiany nasilają się i naczynia krwionośne będą w coraz gorszej kondycji. Obrzęki, które nie są redukowane, niszczą zastawki żylne i limfatyczne. Dlatego z czasem opuchnięte łydki utrzymują się coraz dłużej i coraz trudniej ustępują. Terapia, która powinna być zastosowana to Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Jest ona niezwykle skuteczna zarówno przy opuchniętych łydkach, jak i spuchniętych kostkach. Jednocześnie świetnie działa także przy dużych obrzękach limfatycznych.

pasek

Z czego składa się terapia przeciwobrzękowa?

1.Manualny drenaż limfatyczny (inaczej masaż limfatyczny). To delikatne techniki, wykonywane przez fizjoterapeutę, które wspomagają odpływ chłonki. Terapia ta odblokowuje węzły chłonne, które filtrują limfę i usprawniają jej odpływ z dystalnych odcinków kończyn w kierunku węzłów chłonnych. Jednocześnie drenaż limfatyczny to niezwykle przyjemny zabieg. Pacjent po masażu limfatycznym jest niezwykle zrelaksowany i odprężony!

2.Kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa. Gdy obrzęk jest duży, wówczas w początkowej fazie należy wykonywać bandażowanie nóg, specjalnymi bandażami, przeznaczonymi do obrzęków limfatycznych. Gdy problemem są okazjonalnie opuchnięte łydki czy spuchnięte kostki, wówczas wystarczy dobrać odpowiednie podkolanówki uciskowe lub rajstopy przeciwobrzękowe.

Jeśli opuchlizna występuje sporadycznie i jest niewielka, wówczas wystarczą podkolanówki lub pończochy przeciwobrzękowe w klasie 1 ucisku. Jeżeli jednak obrzęk jest nasilony i jest już diagnoza niewydolności żylnej, należy nosić odzież uciskową w klasie 2.

3.Ćwiczenia. W czasie aktywności fizycznej pracują nasze mięśnie, powięzie i stawy. Dzięki temu uruchamiamy pompę mięśniową, stawową i skórną, które stymulują krew i limfę do odpływu. W ten sposób „trenujemy” nasze naczynia!

4.Ćwiczenia oddechowe. Dzięki nim aktywujemy pracę przepony, która jest „tłokiem” w przepływie płynów w naszym organizmie. Dzięki niej następuje zmiana ciśnień pomiędzy klatką piersiową i jama brzuszną, co jest niezwykle istotne w przepływie krwi i limfy do serca.

5.Picie wody. Tradycyjnie mówi się, że opuchnięte łydki są efektem zatrzymania wody w organizmie. Prawda jest taka, że przyczyna opuchniętych łydek to raczej odwodnienie organizmu i zatrzymanie białka. Dlatego picie wody to jeden z najważniejszych elementów terapii przeciwobrzękowej.

Opuchnięte łydki, spuchnięte kostki i choroby żył to coraz częstsze problemy w dzisiejszych czasach. Na szczęście dziedziny medycyny takie flebologia, czy limfologia rozwijają się bardzo dynamicznie. Podobnie zresztą jest z fizjoterapią, która ma do zaproponowania coraz skuteczniejsze metody postępowania.

W gabinecie Evital Rehabilitacja mamy ogromne doświadczenie w terapii pacjentów z chorobami naczyń, opuchniętymi łydkami, nasilonymi obrzękami limfatycznymi. Zabiegi u nas to skuteczna terapia redukująca obrzęki. Równocześnie stanowi ona działania profilaktyczne w początkowych fazach niewydolności naczyń i małych opuchlizn.

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Related Posts

Call Now ButtonZadzwoń teraz