Onkologia kobiet - Poradnik
1. Mam jeszcze dren pooperacyjny/szwy. Czy mogę przyjść na rehabilitacje?
2. Zauważyłam u siebie sznur limfatyczny, co robić?
3. Ile potrzeba wizyt i jak często powinny się odbywać?
4. Czy po mastektomii konieczna jest rehabilitacja?
Rehabilitacja jest nieodłącznym elementem procesu uzyskania pełnej sprawności po każdym zabiegu operacyjnym, dlatego powinna być również wdrażana po mastektomii. Zabieg ten, nawet przeprowadzony bez powikłań, skutkuje ograniczeniem zakresu ruchomości stawów ramiennych i klatki piersiowej, wynikającym z obecności blizn pooperacyjnych oraz przykurczów mięśni. Bez zastosowania odpowiednich technik terapeutycznych nie będzie możliwe zniwelowanie takich dolegliwości.
5. Kiedy należy zgłosić się na rehabilitację po operacji raka piersi?
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, rehabilitację po operacji raka piersi można rozpocząć nawet zaraz po wyjściu ze szpitala. Im wcześniej wprowadzone zostaną zabiegi, tym skuteczniejszy będzie cały proces terapii oraz znacznie zminimalizuje to ryzyko wystąpienia powikłań. Na wizycie wspólnie z fizjoterapeutą ustalany jest plan działania, ponieważ nie wszystkie techniki terapeutyczne można stosować od razu, należy dobierać je adekwatnie do stanu pacjenta.
6. Kiedy mogę zacząć ćwiczyć po operacji raka piersi?
7. Co zabrać ze sobą na pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą?
8. Jak wygląda pierwsza wizyta rehabilitacji onkologicznej?
9. Czy w czasie radioterapii można wykonywać rehabilitację?
10. Jak masować pierś po operacji?
11. Jak masować bliznę po operacji?
12. Po jakim czasie można podnosić ręce po operacji piersi?
13. Gdzie zbiera się chłonka po operacji piersi?
14. Jak wygląda obrzęk limfatyczny po mastektomii?
15. Jakie leki brać na obrzęk?
16. Co dalej po usunięciu raka piersi?
Usunięcie raka piersi to zabieg, który – nawet przeprowadzony bez powikłań – może skutkować ograniczeniem zakresu ruchomości stawów ramiennych i klatki piersiowej, wynikającym z obecności blizn pooperacyjnych oraz przykurczów mięśni. Dlatego kluczowe jest rozpoczęcie odpowiedniej rehabilitacji w celu powrotu do pełnej sprawności.
17. Kiedy mogę podnosić ręce po mastektomii?
W przypadku mastektomii podnoszenie rąk można wykonywać już od pierwszej doby po operacji. Podobne działanie jest możliwe w przypadku rekonstrukcji implantem namięśniowo (prepektoralnie). Istotne jest, aby wykonywać to tylko do granicy bólu, bez ciągnięcia na siłę. W pierwszych tygodniach zakres ruchomości może być znacznie ograniczony. Przy usprawnianiu pooperacyjnym szczególną uwagę należy zwrócić na przypadki rekonstrukcji implantem wykonywane podmięśniowo (subpektoralnie) bądź rekonstrukcje odroczone tkankami własnymi. Po takich zabiegach należy unikać ruchów wznosu kończyny powyżej 90 stopni przez miesiąc oraz stosować się do wskazań lekarza chirurga.
18. Dlaczego moje ramię jest spuchnięte po operacji piersi?
Stan taki może wynikać z nagromadzonego obrzęku limfatycznego. Podczas operacji zwykle mamy do czynienia z ingerencją w węzły chłonne. Jeśli zostały częściowo bądź całkowicie usunięte tendencja do puchnięcia wystąpi. Limfa nie będzie w wystarczającej ilości przekazywana z obszaru kończyny dalej, do klatki piersiowej i brzucha. W związku z tym może dojść do lokalnego zastoju. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do fizjoterapeuty w celu wdrożenia terapii przeciwobrzękowej.
19. Dlaczego puchnie ręka po mastektomii?
Obrzęk ręki po zabiegu mastektomii jest efektem zazwyczaj obecnej podczas takiej operacji ingerencji w węzły chłonne. Przy radykalnej limfadenektomii, czyli usunięciu wszystkich węzłów chłonnych, znacznie bardziej wzrasta ryzyko wystąpienia takiego obrzęku. Chłonka krążąca naturalnie w obrębie kończyny jest odbierana z niej przez węzły i przekazywana dalej, natomiast w przypadku ich braku dochodzi do zastoju. Aby zredukować taki obrzęk konieczne jest wdrożenie terapii przeciwobrzękowej a następnie noszenie rękawa kompresyjnego lub rękawa z rękawiczką.
20. Czy przy raku piersi puchnie ręka?
Obrzęk ręki związany z rakiem piersi wynika z ingerencji w układ limfatyczny podczas operacji. Zwykle konieczne jest usunięcie węzłów wartowniczych bądź limfadenektomia. Obrzęk taki może wystąpić zaraz po zabiegu bądź nawet w długim od niego odstępie czasowym, jak np. kilkanaście lat. Zdarza się, że może też nie pojawić się wcale. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Ponadto nie jest możliwe przewidzenie szybkości z jaką obrzęk taki będzie narastał. Warto zatem zgłaszać się do specjalisty w momencie, gdy zauważamy już pierwsze niepokojące objawy. Zaleca się noszenie rękawa kompresyjnego profilaktycznie aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia obrzęku a jeśli obrzęk wystąpi to należy wdrożyć kompleksową terapią przeciwobrzękową – z drenażem limfatycznym i bandażowaniem.