ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

OBRZĘKI – SKĄD SIĘ BIORĄ?

Problem obrzęków dotyczy wielu osób – zaczynając od nieznacznego opuchnięcia kostek w czasie upałów a kończąc na uniemożliwiających normalne funkcjonowanie obrzękach limfatycznych kończyny dolnej lub górnej po przebytym leczeniu onkologicznym z usunięciem węzłów chłonnych. Gdzie tkwi problem? Powstające obrzęki są związane z układem krążenia, a konkretnie z układem limfatycznym.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie „Podstawy manualnego drenażu limfatycznego”, Fȍldi M., Strȍssenreuther R.

Działanie układu limfatycznego

Tętnice doprowadzają krew do wszystkich komórek naszego ciała, gdzie w kapilarach krwionośnych dochodzi do wymiany gazowej oraz zaopatrzenia tkanek w składniki odżywcze. Następnie krew wraca żyłami zabierając ze sobą dwutlenek węgla oraz produkty przemiany materii.

 

Cała zawiłość sytuacji jest jednak związana z tym, że tylko 90% wraca tą drogą, a pozostałe 10% tworzy limfę i wraca do układu żylnego naczyniami układu limfatycznego. Droga tych naczyń biegnie zawsze przez węzły chłonne. Tam limfa jest filtrowana a jej skład poddawany szczegółowej kontroli. Wszelkie patogeny, grzyby, bakterie itp. są identyfikowane i w razie potrzeby uruchamiane są reakcje immunologiczne.

 

Wynika z tego, że rola układu limfatycznego to nie tylko odtransportowanie  płynu z tkanek razem z białkami i zniszczonymi komórkami. To jednocześnie system kontrolny naszego organizmu – obrona immunologiczna.

Bywa jednak, że układ limfatyczny jest niewydolny lub ulega uszkodzeniu i wtedy powstają obrzęki. Mogą być związane z problemami na każdym z etapów przepływu krwi i limfy:

 • usunięte węzły chłonne,
 • istniejące restrykcje powięziowe w przebiegu odpływu limfy,
 • wrodzone anomalie w budowie i funkcjonowaniu naczyń limfatycznych oraz węzłów chłonnych,
 • zmniejszenie limfangiomotoryki, czyli ruchu w obrębie drobnych naczyń limfatycznych,
 • urazy, operacje,
 • niewydolność żylna, żylaki,
 • wiele innych.

W związku z powyższymi problemami mogą powstać:

 • obrzęki limfatyczne pierwotne – powstają w wyniku wrodzonej niewydolności układu limfatycznego,
 • obrzęki limfatyczne wtórne – powstają wskutek leczenia onkologicznego i usunięcia węzłów chłonnych,
 • obrzęki tłuszczowe, tłuszczowo-limfatyczne,
 • obrzęki w niewydolności żylnej,
 • obrzęki w urazach sportowych,
 • obrzęki zapalne – towarzyszące radioterapii, chorobom reumatoidalnym, zespołowi Morbus Sudecka.

Źródło: Materiał własny

Tego rodzaju obrzęki powinny być poddawane specjalistycznej fizjoterapii. Jest nią Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Terapia ta prowadzi do zmniejszenia opuchlizny. Zawiera kilka elementów, m.in. chwyty w celu uelastycznienia tkanki, manualny drenaż limfatyczny, zwany potocznie masażem limfatycznym, bandażowanie.

W przeciwnym wypadku ręka lub noga jest coraz bardziej spuchnięta, skóra robi się twarda i pogrubiona. Z upływem czasu uniemożliwia to normalne funkcjonowanie – zakres ruchu w stawach jest coraz mniejszy, nie pasują ubrania, pacjent ma poczucie ciężkości kończyny.

Warto więc, by pacjent z obrzękiem szukał profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty wykonującego ten rodzaj terapii. Dzięki temu przywróci sobie komfort życia i normalne funkcjonowanie.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, terapia przeciwobrzękowa przynosi efekty w postaci znaczącego zmniejszenia obwodów spuchniętej ręki lub nogi.

W naszej placówce – Evital Rehabilitacja z dużym skutkiem zajmujemy się terapią obrzęków. Pacjenci uzyskują redukcje obrzęków a przez to odzyskują utraconą sprawność, wracają do normalnego funkcjonowania oraz do noszenia dawnych ubrań!

Zapraszamy

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Bibliografia:
 • Schleip R., Findley T., Chaitow L., Huijing P. Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej. Elsevier Urban&Partner Wrocław
 • First International Fascia Research Congress 2007,
 • L. Stecco, C. Stecco  Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu. Część praktyczna, R. Schleip z przedmowy do tej pozycji
 • Til Luchau „Zaawansowane techniki mięśniowo-powięziowe” Edra Urban&Partner 2015

Related Posts

Call Now ButtonZadzwoń teraz