ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

OBRZĘK LIMFATYCZNY RĘKI – PRZYCZYNY, OBJAWY I LECZENIE

obrzęk limfatyczny ręki

Obrzęk limfatyczny ręki to dość częsty objaw, występujący w przebiegu pewnych chorób. Wynika z zaburzeń w przepływie limfy. Limfa to ważny płyn ustrojowy, który płynie naczyniami limfatycznymi w kierunku węzłów chłonnych.

W jej składzie są duże molekuły białek takie jak bakterie lub toksyny. Produkty te są neutralizowane w węzłach chłonnych. Problem zaczyna się, gdy przepływ limfy zostaje zaburzony w wyniku usunięcia węzłów chłonnych lub uszkodzenia naczyń limfatycznych.

Umów się na wizytę

pasek

Obrzęk ręki to najczęściej obrzęk limfatyczny po mastektomii. Powstaje wskutek:

– operacji – zostają uszkodzone delikatne naczynia limfatyczne,

– limfadenektomii, czyli usunięcia węzłów chłonnych pachowych – naturalne drogi odpływu chłonki zostają zakłócone,

– radioterapii – dochodzi do zwłóknienia naczyń limfatycznych

– chemioterapii – wskutek działania niektórych substancji.

Obrzęk limfatyczny to częste powikłanie choroby nowotworowej. Dotyczy on 10-20 % kobiet po mastektomii. Może objawiać się jako obrzęk limfatyczny ręki, przedramienia, ramienia lub dotyczyć całej kończyny górnej.

Pierwsze objawy:

– uczucie ciasnego ubrania, ciasnej biżuterii,

– poczucie naciągniętej skóry,

– uczucie ciężkości całej kończyny,

– czasem zaczerwienienie i ból.

obrzęk limfatyczny ręki po masektomii

Nie można bagatelizować pierwszych sygnałów wystąpienia obrzęku. Obrzęk limfatyczny ręki, jest często objawem długotrwałego zastoju limfy. Stan, w którym zauważymy asymetrię obwodów, jest w rzeczywistości poważnym zaburzeniem w układzie limfatycznym. Do samoistnego cofnięcia się obrzęku limfatycznego dochodzi rzadko, wprost przeciwnie – ma on charakter postępujący.

Oczywiście obrzęk limfatyczny ręki lub całej kończyny to stan, który można zredukować. Należy pamiętać, że nie każda placówka i nie każdy fizjoterapeuta prowadzą terapię obrzęków. Metodą dedykowaną do redukcji obrzęków jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Prowadzą ją fizjoterapeuci, którzy ukończyli odpowiednie kursy.

pasek

obrzęk limfatyczny ręki leczenie

Na czym polega Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa?

Składa się na nią kilka elementów:

– mobilizacja blizn i obrzęku – mocniejsze chwyty, które służą uelastycznieniu blizn i zwłóknień w tkankach,

– opracowanie istniejących węzłów chłonnych, w celu ich uaktywnienia,

– manualny drenaż limfatyczny,

– bandażowanie, czyli kompresja,

– ćwiczenia fizyczne,

– ćwiczenia oddechowe, uruchamianie przepony i poprawa ruchomości klatki piersiowej.

Terapia przeciwobrzękowa jest terapią kompleksową. Polega na połączeniu ze sobą poszczególnych elementów terapii. Terapia rozpoczyna się od pracy manualnej, drenażu limfatycznego w kierunku istniejących węzłów chłonnych,  następnie poprawa pracy przepony. Zakończeniem każdorazowego zabiegu jest bandażowanie. Podnosi ono ciśnienie tkankowe i nadmiar limfy odpływa. Pacjentka lub pacjent chodzi z zabandażowaną ręką niemal do następnego spotkania. Taki rytm pracy skutecznie redukuje obrzęk limfatyczny ręki lub całej kończyny.

pasek

Redukcję obrzęków można podzielić na 2 etapy:

– faza redukcji obrzęku – trwa od 3 – 6 tygodni. Polega na intensywnej redukcji obrzęku.  Na pierwszym spotkaniu wykonywany jest pomiar obrzęku, którego celem jest monitorowanie  efektów pracy. Na kolejnych terapiach wykonujemy pomiary, porównując je ze sobą. Kiedy obrzęk się już zmniejszy, to terapia pacjenta wkracza w kolejny etap – zamówienie i noszenie rękawa uciskowego. Gdy pacjent otrzyma rękaw, rozpoczyna się następna faza.

– faza podtrzymująca efekty redukcji obrzęku limfatycznego – terapię przeprowadza się raz w tygodniu.

Nasza placówka ma duże doświadczenie w terapii przeciwobrzękowej. Pracujemy wg zasad Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej i uzyskujemy bardzo dobre efekty w pracy z pacjentami, którzy mają obrzęki.

Dokumentujemy efekty, wykonując pomiary obwodów.

Ponadto zajmujemy się doborem odzieży kompresyjnej – rękawów i rękawiczek uciskowych, które należy nosić po zredukowaniu obrzęku, aby zapobiegać nawrotowi. Pacjenci z obrzękiem limfatycznym powinni nosić rękawy kompresyjne płaskodziane, produkowane na konkretny wymiar. W Evital Rehabilitacja wykonujemy pomiary do rękawów i rękawiczek płaskodzianych i zamawiamy je z firmy Medi. W naszej placówce otrzymają Państwo refundację NFZ na produkty kompresyjne.

Zapraszamy 😊

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz