ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

LECZENIE OBRZĘKU LIMFATYCZNEGO PO MASTEKTOMII

obrzęk limfatyczny po masektomii

Czym jest obrzęk limfatyczny u kobiet po amputacji piersi?

Problem obrzęku limfatycznego dotyczy wielu osób chorujących na nowotwory. Dużą grupę wśród tych pacjentów stanowią kobiety po nowotworach piersi. Leczenie nowotworu piersi jest obecnie coraz skuteczniejsze, niesie za sobą jednak wiele powikłań.

Obrzęk limfatyczny to zastój limfy w wyniku uszkodzenia układu chłonnego, w tym nieprawidłowego działania naczyń chłonnych. Jest powikłaniem leczenia nowotworu piersi. Obrzęk limfatyczny może pojawić się od razu po operacji, ale również i po wielu latach od tego zdarzenia. Limfa, która zalega, stopniowo przepełnia naczynia limfatyczne, coraz bardziej je blokując. Płyn nie odpływa i obwód kończyny zwiększa się. Zalegająca chłonka uszkadza naczynia limfatyczne i powoduje fibrosklerozę, czyli zwłóknienie naczyń oraz pogrubienie skóry. Obrzęk robi się twardy i bez wdrożenia terapii – Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej nie wchłonie się.

Umów się na wizytę

Obrzęk limfatyczny ręki u kobiet po nowotworze piersi i limfadenektomii węzłów pachowych występuje u 10-30 % pacjentek, po biopsji węzła wartowniczego 1-20%, a po mastektomii z usunięciem węzłów chłonnych oraz radioterapii u 20-50% kobiet. Nasza poradnia leczenia obrzęku limfatycznego Warszawa, wychodzi naprzeciw wszystkim pacjentkom, które borykają się nieprawidłowym odpływem chłonki po leczeniu raka piersi czy usunięciu węzłów chłonnych. Jesteśmy kliniką, która stara się wyjść naprzeciw potrzebom wszystkich pacjentów, oferując im: profesjonalne podejście, indywidualnie dobrany plan leczenia, a przy tym również i współpracę z najlepszymi fizjoterapeutami w obrębie konkretnych specjalizacji. Pojawienie się obrzęku limfatycznego wymaga jak najszybszej pomocy, dlatego też w takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalistów.

pasek

Pojawienie się obrzęku limfatycznego – czynniki go wywołujące

 1. Zabieg operacyjny – mastektomia, lumpektomia. Zabieg mastektomii bardzo uszkadza ciało i jest przyczyną wielu zmian i ograniczeń w obrębie klatki piersiowej i kończyny górnej. Po mastektomii może dojść do ograniczenia ruchomości, osłabienia siły mięśniowej. Pozostaje blizna, mięśnie są skrócone, powięź okrywająca mięsień piersiowy większy i mniejszy często jest usunięta. Te czynniki są przyczyną utrudnionej pracy całej klatki piersiowej i przepony. Fizjologiczne działanie naczyń limfatycznych zostaje utrudnione i może dojść do zastoju chłonki. Ponadto powikłania po operacji w postaci zakażenia rany lub powstania stanu zapalnego zwiększają ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego.
 2. Usunięcie węzłów chłonnych pachowych. Węzły chłonne są ważnym elementem układu limfatycznego. Ich usunięcie skutkuje zablokowaniem dróg odpływu limfy i gromadzeniem się jej w ręce po stronie operowanej piersi.
 3. Radioterapia – w jej wyniku dochodzi do uszkodzenia i zwłóknienia skóry i tkanki podskórnej. Zniszczeniom ulegają też naczynia limfatyczne i węzły chłonne.
 4. Chemioterapia – w wyniku niektórych substancji dochodzi do powstania obrzęku limfatycznego

pasek

Objawy obrzęku ręki po mastektomii piersi

 • Występuję zwiększony obwód kończyny na poziomie dłoni, przedramienia lub ramienia. Jest to przyczyną dysproporcji pomiędzy prawą i lewą stroną i oczywiście kłopotów z doborem ubrania
 • Skóra robi się twarda, pogrubiona i napięta
 • Ograniczona ruchomość kończyny górnej
 • Odczucia ciężkiej ręki
 • Predyspozycja do stanów zapalnych i zakażeń w obrębie tej kończyny
 • Czasem ból, uczucie drętwienia, mrowienia
 • Zostaje charakterystyczny dołek po uciśnięciu kciukiem

Obrzęk limfatyczny po operacji piersi przytrafia się niezwykle często i jeśli pojawią się objawy obrzęku, jak najszybciej należy udać się po pomoc. Gromadzenie się płynu w obrębie kończyny górnej wymaga w takiej sytuacji natychmiastowego działania, aby zapobiec możliwym skutkom ubocznym takiej sytuacji.

pasek

Leczenie obrzęku limfatycznego ręki po mastektomii i po usunięciu węzłów chłonnych

Redukcja obrzęku limfatycznego po mastektomii jest jak najbardziej możliwa przy wdrożeniu odpowiedniej terapii. Główną rolę w skutecznej terapii odgrywa czas. Nie należy zbyt długo zwlekać z rozpoczęciem terapii, ponieważ długotrwający obrzęk powoduje zwłóknienia tkanek. Ponadto im dłużej trwa, tym trudniej go odprowadzić. Uznaną metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa (KTP). Wykonują ja fizjoterapeuci, którzy ukończyli odpowiednie kursy z tej metody.

Metoda ta zawiera kilka elementów, które stosuje się podczas terapii. Należą do nich:

 • Terapia obrzękowa
 • Manualny drenaż limfatyczny
 • Kompresjoterapia
 • Ćwiczenia
 • Pielęgnacja skóry

W czasie zabiegu fizjoterapeuta wykonuje odpowiednie techniki manualne w celu poprawy przepływu limfy. Jeśli są zwłóknienia to na początku chwyty mogą być nieco mocniejsze w celu uelastycznienia skóry i tkanki podskórnej. Następnie wykonuje manualny drenaż limfatyczny polegający na opracowaniu szyi, pachy, tułowia oraz kończyny górnej. W przypadku limfadenektomii ważne jest pobudzenie węzłów chłonnych pachowych strony przeciwległej. Zabieg kończy się bandażowaniem kończyny górnej od palców aż do pachy.

pasek

W leczeniu obrzęku limfatycznego ręki po mastektomii wyróżniamy 2 fazy:

 1. Redukcyjna – zabiegi przeprowadzane są w serii aż do momentu zredukowania obrzęku. Terapeuta wykonuje pomiary kończyny w celu monitorowania postępów terapii. W momencie zadowalającego efektu, czyli znaczącego lub nawet całkowitego zmniejszenia obwodów, wykonuje pomiar do zamówienia rękawa kompresyjnego przeciwobrzękowego. Musi to być rękaw płaskodziany, szyty na zamówienie.
 2. Faza podtrzymująca – zabiegi przeprowadzane są raz na tydzień/2 tygodnie. Fizjoterapeuta wykonuje manualny drenaż limfatyczny, pobudzenie węzłów chłonnych, terapię manualną i powięziową oraz bandażowanie. Zapobiega to nawrotowi obrzęku i powikłaniom z nim związanym. Pomiędzy terapiami pacjentka nosi rękaw uciskowy.

Istotnym elementem terapii przeciwobrzękowej są ćwiczenia. Niezależnie od fazy terapii muszą być wykonywane aby aktywować pompę mięśniową, stawową i powięziową. Wykonywane w bandażach są wyjątkowo skuteczne, ponieważ pracujące mięśnie przepychają zalegającą limfę bliżej skóry skąd uciskające bandaże odprowadzają ją w kierunku tułowia.

Kobiety po mastektomii powinny uczęszczać na rehabilitację onkologiczną, na której fizjoterapeuta dobierze metody i techniki pracy do aktualnych jej dysfunkcji i potrzeb. Leczenie naszpikowane jest powikłaniami i dlatego w ślad za nim powinna podążać dobrej jakości fizjoterapia onkologiczna. Zarówno obrzęk limfatyczny ręki po mastektomii jak i inne problemy z ruchomością barku, z neuropatią, z bólem powinny być rozwiązywane w czasie zabiegów fizjoterapii. Właściwa fizjoterapia to poprawa komfortu życia pacjentki, dzięki której ma ona możliwość powrotu do zdrowia i do normalnego funkcjonowania.

W naszej placówce – Evital Rehabilitacja zajmujemy się leczeniem obrzęków limfatycznych, zgodnie z wytycznymi Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Ponadto zajmujemy się doborem odzieży uciskowej. W przypadku rękawów przeciwobrzękowych płaskodzianych wykonujemy pomiary. Współpracujemy z firmą Medi, która jest liderem w produkcji medycznej odzieży uciskowej. Rękawy uciskowe i rękawiczki mają doskonałą jakość, wysoki komfort noszenia, a jednocześnie elegancki wygląd.

W Evital Rehabilitacja mamy duże doświadczenie w terapii obrzęku limfatycznego ręki po mastektomii. Zapewniamy kompleksowa terapię – począwszy od drenażu limfatycznego, terapii manualnej, powięziowej, ćwiczeń, kompresjoterapii, po dobór bandaży i rękawa uciskowego.

Obrzęk limfatyczny po usunięciu piersi – fizjoterapia i rehabilitacja po zabiegu mastektomii oraz po rekonstrukcji piersi

Jeśli u pacjentki po mastektomii lub po innej operacji piersi pojawia się zastój płynu limfatycznego w organizmie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem internistą aby wykluczyć zakrzepicę lub zapalenie naczyń limfatycznych a następnie rozpocząć stosowne działania. Jakie? Niewątpliwie kluczowe znaczenie odgrywa konsultacja u specjalistów od obrzęku, u fizjoterapeutów a takich właśnie posiadamy w progach naszej kliniki. Z powodu raka piersi, mastektomia lub operacja odtwórcza piersi jest jednym z najważniejszych etapów leczenia, jednak aby nie dopuścić do skutków ubocznych jej działania, należy dbać o odpowiedni przepływ płynów w organizmie. Doskonałą profilaktyka jest masaż limfatyczny lub drenaż limfatyczny wykonywany przez fizjoterapeutkę. Odpowiednie ćwiczenia rozluźniające, konkretnie ustalone tempo ćwiczeń, odpowiednia praca z fizjoterapeutą – to wszystko odgrywa niezwykle ważną rolę, jeśli w grę wchodzi leczenie pacjentek z tym właśnie problemem.

W Evital Rehabilitacja mamy duże doświadczenie w terapii obrzęku limfatycznego ręki po mastektomii. Zapewniamy kompleksowa terapię – począwszy od drenażu limfatycznego, terapii manualnej, powięziowej, ćwiczeń, kompresjoterapii, po dobór bandaży i rękawa uciskowego. Zapraszamy więc do umówienia się na wizytę u specjalisty, wierząc, iż zespół naszych fizjoterapeutów, będzie w stanie pomóc każdemu z Państwa. Dbając o swój stan zdrowia, możemy zrobić dla siebie to, co najlepsze, dlatego też o to jak najbardziej trzeba dbać. Prawidłowa praca naczyń i węzłów chłonnych ma ogromne znaczenie i leczenie z powodu raka piersi powinno również obejmować fizjoterapię po  operacji.

Zapraszamy 😊

Ewa Włodarczyk

 

 

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz