O NIEURAZOWYM BÓLU I NIESTABILNOŚCI W OBRĘBIE BARKU SŁÓW KILKA
Większość pacjentów trafiających do gabinetu z bólem stawu ramiennego, podejrzewa u siebie uraz. To bardzo mylne, większość bóli w obrębie tego miejsca nie powstaje na skutek urazu.
Jako uraz traktujemy np. upadek lub gwałtowne pociągnięcie przez psa na smyczy czy inne zdarzenie podczas którego doszło do bezpośredniego uszkodzenia stawu ale także długotrwałe wykonywanie czynności, które obciążało dany rejon i do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony jak np. pierwsze wiosenne prace w ogrodzie.
Pacjenci nieurazowi zwykle mówią, że ból pojawił się rano, po wstaniu z łóżka lub narastał stopniowo na przestrzeni dni bez konkretnej przyczyny. O ile nie spaliśmy w ekstremalnych warunkach to za przyczynę dolegliwości na pewno nie możemy winić pozycji podczas snu. Jeżeli nie wykonywaliśmy czynności innych niż zwykle lub dłużej niż zwykle to nie przeciążyliśmy barku.
Przyczyny nieurazowego bólu i niestabilności barku
Przyczyna bólu ramienia w tym wypadku będzie inna i związana zwykle z dysfunkcją w innym obszarze ciała. Przeanalizujmy to na podstawie np. wątroby, która w większej części leży po prawej stronie jamy brzusznej. Aby lepiej zrozumieć mechanizm zachęcam do zapoznania się z artykułem „Jak brzuch może zepsuć plecy… i nie tylko” dostępnym na blogu na naszej stronie internetowej, w którym pisałam o ciśnieniu w jamach naszego ciała i ich wpływie na funkcjonowanie organizmu.
Każde zaburzenie funkcji wątroby (a ma ich wiele min. odpowiada za metabolizm tłuszczów, wydzielania żółci, unieczynnianie substancji zagrażających czy magazynowanie niektórych witamin, glikogenu i substancji energetycznych) spowoduje zaburzenie jej wewnętrznego ciśnienia co wpłynie również na funkcję przepony, która odpowiada za regulację ciśnień parcjalnych płynów pomiędzy jamą brzuszną i klatką piersiową. Doprowadzi to do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej po stronie prawej wpływając negatywnie na rejon barku ograniczając jego ruchomość, powodując dysfunkcję odżywiających go naczyń krwionośnych oraz bodźcowanie splotu ramiennego, z którego wychodzą nerwy do całej kończyny górnej. Zaburzenie krążenia krwi żylnej i tętniczej doprowadzi do „usztywnienia” źle funkcjonującego rejonu w efekcie czego pojawić się może ograniczenie ruchu stawu ramiennego, dysfunkcja łopatki, kręgosłupa szyjnego i piersiowego, ból barku i kończyny górnej, drętwienie w obrębie ramienia i ręki.
Ból rzutowany do barku może pochodzić również z pęcherzyka żółciowego, nerki, śledziony czy być przyczyną wielu innych patologii.
Ponadto może dojść do funkcjonalnej niestabilności (nie urazowej, bez uszkodzenia mięśni, więzadeł, obrąbka stawowego) w obrębie barku. Niestabilność funkcjonalna spowodowana będzie hypomobilnością (zmniejszeniem ruchomości) i złym funkcjonowaniem innego rejonu w ciele powiązanego z barkiem. Oznacza to, że nadruchomość w obrębie barku będzie wynikiem kompensacji czyli organizm będzie próbował obejść brak ruchomości w jednym miejscu zwiększając jego ruchomość w innym. Np. ograniczenie ruchu w stawie ramiennym może być kompensowane zwiększeniem ruchomości łopatki i jej niestabilnością funkcjonalną.
W efekcie może dojść do przeciążenia i uszkodzenia struktur barku i okolicznych tkanek oraz bólu barku. Inną przyczyną może być np. złe funkcjonowanie tkanki płucnej u osób chorych na astmę w wyniku czego dochodzi do usztywnienia klatki piersiowej, staje się ona mniej elastyczna, nie rozpręża i nie kurczy się prawidłowo i poprzez połączenie z obojczykiem wpłynie na zmniejszenie ruchomości stawu ramiennego w skutek czego może dojść do niestabilności i nadruchomości łopatki. Ponadto, fragment opłucnej, czyli błony pokrywającej płuca sięga kręgosłupa szyjnego na poziomie C6-C7, z którego to unerwione są mięśnie ramienia.
W efekcie pacjent zgłosi się z sztywnością w obrębie kręgosłupa szyjnego, bólem barku i ograniczeniem jego ruchomości, drętwieniem palców ręki. Podobnie na staw ramienny i łopatkę wpłynąć mogą problemy z przełykiem (np. refluks), który to „przyczepia” się więzadłami do kręgosłupa szyjnego i oprócz bóli szyi może w konsekwencji powodować bóle i zaburzenie ruchomości barku.
Nieurazowy ból i niestabilność w obrębie barku – Rehabilitacja
Przyczyn nieurazowego bólu barku może być więcej dlatego ważne jest aby udać się do fizjoterapeuty w celu szczegółowego badania manualnego i podjęcia właściwej terapii, która będzie miała na celu usunięcie dysfunkcji powodującej problem z barkiem. Na podstawie powyższych przykładów, terapia może polegać na pracy trzewnej w obrębie wątroby, przełyku, żołądka, manualnej normalizacji napięć w obrębie przepony, uruchomieniu klatki piersiowej, stawu ramiennego czy pracy nad normalizacją ciśnień w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Jeżeli wystąpi taka zasadność, terapeuta zaleca pacjentowi konsultację z lekarzem specjalistą lub wykonanie stosownych badań a czasem konieczna jest zmiana diety, która wyeliminuje problemy w jamie brzusznej.
Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, które zapewniamy w Evital Rehabilitacja.
Ewa Włodarczyk
tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H
Zapisz się przez formularz kontaktowy