ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

Medyczna odzież kompresyjna

Fizjoterapeuta Warszawa

Odzież uciskowa to przede wszystkim podkolanówki uciskowe, rajstopy i rękawy, które stosuje się w obrzękach, żylakach, zakrzepicy i innych stanach patologicznych. Jeśli Twoje schorzenia wymagają takich wyrobów kompresyjnych, to pomożemy Ci dobrać je w taki sposób, że naprawdę je pokochasz! Z nami znajdziesz modele nie tylko wysokiej jakości, ale również komfortowe w noszeniu, estetyczne i eleganckie.

Współpracujemy m.in. z firmą Medi. Jest to producent medycznych wyrobów uciskowych wysokiej jakości. Firma ta prowadzi także własne badania naukowe, poszukując nowych rozwiązań technologicznych. Produkty posiadają pełną certyfikację jakości. Zastosowane przez nich technologie powodują działanie lecznicze wyrobów kompresyjnych, a jednocześnie zapewniają wysoki komfort noszenia. Dostępna jest szeroka gama kolorystyczna tych produktów, które są dodatkowo niezwykle estetyczne i eleganckie. Dzięki temu noszenie ich zapewnia maksymalny efekt terapeutyczny – działają przeciwobrzękowo, a jednocześnie zapewniają wysoki komfort osobisty, bo są naprawdę ładne i wygodne.

 

Część pacjentów wybiera podkolanówki czy rajstopy uciskowe w kolorze cielistym lub czarnym, ale niektórzy wolą te wyroby w wesołych kolorach i takie też są w ofercie!

Dobór odpowiedniej odzieży uciskowej

Dobór odpowiedniej odzieży uciskowej, czyli podkolanówek, pończoch kompresyjnych czy rękawa to nieodzowny element terapii przeciwobrzękowej. Zabiegi, takie jak drenaż limfatyczny lub masaż limfatyczny nie będą miały efektu, jeśli nie połączymy ich z noszeniem wyrobów kompresyjnych, odpowiednio dobranych rodzajem i klasą ucisku.

Kompresjoterapia – co to jest?

 

Jest to zastosowanie zewnętrznego nacisku na określoną część ciała. Powoduje to wzrost ciśnienia tkankowego, czyli siły nacisku, jaką wywierają tkanki na naczynia krwionośne oraz naczynia limfatyczne. Dzięki temu płyn, który jest nieściśliwy, odpływa. Ułatwiony jest więc odpływ krwi żylnej i chłonki. Ten proces powoduje redukcję obrzęku.

 

W terapii przeciwobrzękowej wyróżniamy 2 fazy:

– w fazie I – redukcyjnej – stosujemy bandażowanie wielowarstwowe po wykonanym drenażu limfatycznym. Dzięki temu skutecznie zmniejszamy obwody, co jest widoczne w pomiarach.

– w fazie II – podtrzymującej – pacjent nosi gotowe wyroby uciskowe (pończochy kompresyjne lub rękaw). Zamawiamy je, gdy obrzęk został zmniejszony lub zredukowany.

Jak działa kompresja

  1. Redukuje obrzęk kończyny
  2. Ułatwia odpływ chłonki
  3. Poprawia drenaż limfatyczny
  4. Zwiększa szybkość odpływu żylnego
  5. Zmniejsza objętość zalegającej krwi żylnej
  6. Zapobiega refluksowi żylnemu

Odzież uciskowa (wyroby uciskowe)

W Evital Rehabilitacja dobieramy odzież kompresyjną. Podkolanówki przeciwobrzękowe lub rękaw, który wybierzemy, zapewni Ci normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.

Bazujemy na najlepszych wyrobach. Na rynku istnieje cała gama produktów, a my mając doświadczenie, jesteśmy w stanie dobrać je w sposób odpowiedni:

  • doradzamy czy w danym schorzeniu wskazany jest wyrób okrągłodziany, czy płaskodziany (szyty na miarę),
  • wybieramy model, rodzaj splotu, klasę ucisku,
  • dokonujemy pomiaru – do wyrobów okrągłodzianych i płaskodzianych,
  • pacjent wybiera kolor.

Jakie sa dostępne rodzaje odzieży przeciwobrzękowej?

1. Podkolanówki kompresyjne (przeciwżylakowe) damskie i męskie

podkolanówki uciskowe damskie i męskie
beżowe podkolanówki kompresyjne
karmelowe podkolanówki uciskowe
2. Pończochy uciskowe (kompresyjne, przeciwobrzękowe)
Fizjoterapeuta Warszawa
Fizjoterapeuta Warszawa
3. Rajstopy uciskowe
beżowe rajstopy uciskowe
czarne rajstopy uciskowe
karmelowe rajstopy uciskowe
4. Rękawy uciskowe
Fizjoterapeuta Warszawa
5. Rękawiczki
rękawiczki uciskowe kompresyjne

W jakich schorzeniach konieczne jest noszenie wyrobów kompresyjnych?

1. Obrzęk limfatyczny

Przyczyny wystąpienia obrzęku limfatycznego

Do obrzęku limfatycznego dochodzi wskutek niewydolności układu limfatycznego. Nie odprowadza on wówczas limfy do węzłów chłonnych, a manifestuje się to narastającą opuchlizną ręki lub nogi.

Czynnikami wywołującymi obrzęki limfatyczne są:

– leczenie nowotworów – jako powikłanie operacji, usunięcia węzłów chłonnych, radioterapii, chemioterapii. Najczęściej występuje u kobiet po mastektomii, po nowotworach szyjki macicy, jajników, u mężczyzn po nowotworze prostaty
– przewlekła niewydolność żylna
– urazy, kontuzje – może wystąpić obrzęk limfatyczny kostki, czyli stawu skokowego po jego skręceniu,
– infekcje pasożytnicze, pozapalne,
– operacje ortopedyczne,
– jako schorzenie wrodzone,

Prewencja wystąpienia obrzęku limfatycznego

Pacjenci po zabiegach chirurgicznych onkologicznych, limfadenektomii też po zabiegach ortopedycznych są zagrożeni wytworzeniem się obrzęku chłonnego. Będąc w grupie ryzyka, warto zapobiegać obrzękowi .

Do elementów profilaktyki należą:

  • Noszenie rękawa kompresyjnego lub pończochy kompresyjnej w pierwszym stopniu kompresji (klasa I ucisku). Usprawnia to odpływ chłonki, zapobiega jej zastojowi i powstawaniu zwłóknień,
  • Poddawanie się zabiegom manualnego drenażu limfatycznego,
  • Wykonywanie porównawczych obwodów kończyn,
  • Samodzielne wykonywanie autotodrenażu, ćwiczeń fizycznych,
  • Unikanie przeciążeń, kontuzji, ukąszeń owadów, przegrzewania,
  • Odpowiednia pielęgnacja skóry i paznokci,
  • Dbanie o prawidłową dietę oraz masę ciał

Leczenie obrzęku limfatycznego

Jeśli jednak obrzęk limfatyczny wystąpi, należy poddać go odpowiedniej terapii. Obrzęk limfatyczny jest chorobą przewlekłą. Przy braku odpowiedniego postępowania  jego objawy doskwierają pacjentowi, a z czasem uniemożliwiają funkcjonowanie. Sposobem leczenia obrzęków limfatycznych jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa. Jest to najskuteczniejsza metoda pozbycia się obrzęku.

Szczegółowy opis terapii  – czytaj we wpisie https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-leczenie/

Jak wynika z opisu terapii przeciwobrzękowej, redukujemy najpierw obrzęk poprzez drenaż limfatyczny i bandażowanie.

Następnie w 2-giej fazie dbamy o podtrzymanie uzyskanych efektów. Jest to czas na dobór odzieży uciskowej – rękawa przeciwobrzękowego lub pończochy.

Taki wyrób zamawiamy, gdy zredukowaliśmy obrzęk w fazie pierwszej, a uzyskany efekt jest w pełni satysfakcjonujący pacjenta i terapeutę. Wówczas fizjoterapeuta przeszkolony z doboru kompresji dokonuje pomiaru i wybiera razem z pacjentem rodzaj rękawa lub nogawki uciskowej. Noszenie odzieży uciskowej jest bardzo ważnym elementem terapii.

Jest wiele rodzajów wyrobów kompresyjnych. Ich wybór jest zależny od rodzaju obrzęku. Wszystkie wyroby, na których bazujemy, są bardzo estetyczne i eleganckie oraz występują w ciekawej gamie kolorystycznej.

2. Obrzęk lipidowy (lipedema)

Obrzęk lipidowy, inaczej zwany obrzękiem tłuszczowym, to schorzenie, które do niedawna bagatelizowano i zaliczano do otyłości. Dziś wiadomo, że te stany nie są tożsame. Jest to zjawisko dotyczące podskórnej tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej. Dochodzi do nadmiernego rozrostu podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy ud, czasem też ramion, prowadząc do dysproporcji w budowie kończyn i tułowia. Nogi stają się dużo większe od reszty ciała. Schorzeniu towarzyszą dolegliwości w postaci bolesności, uczucia ciężkich nóg. Jest to powodem złego samopoczucia i frustracji osoby dotkniętej tą chorobą. Obrzęk tłuszczowy (lipedema) ma charakter postępujący i dlatego powinien być poddany terapii przeciwobrzękowej. Dzięki niej zatrzymamy proces chorobowy i zapobiegniemy rozwojowi obrzęku limfatycznego.

Fizjoterapeuta Warszawa

Leczenie obrzęku lipidowego

Polega na wdrożeniu zasad kompleksowej terapii przeciwobrzękowej, do której zaliczamy: https://evitalrehabilitacja.pl/obrzek-limfatyczny-leczenie/

Zabiegi fizjoterapeutyczne

– aquvibron,
– fala uderzeniowa,
– manualny drenaż limfatyczny,
– terapia powięziowa,

Dieta – odpowiednio dobrana przez dietetyka klinicznego , który weźmie pod uwagę Twoje choroby towarzyszące (m.in. choroby tarczycy, przewodu pokarmowego), wyniki badań i obecny metabolizm.

Kompresjoterapia – kluczowy element terapii obrzęku lipidowego

bandażowanie – przynosi bardzo dobre efekty, Podnosi ciśnienie tkankowe, wspierające odpływ płynów – krwi i limfy z obwodu. Problemem w obrzęku lipidowym jest też stan zapalny, który nasila dolegliwości bólowe i stymuluje komórki tłuszczowe do rozrostu. Zastosowanie kompresji usuwa ten stan zapalny z tkanki podskórnej. Bandażowanie stosujemy zawsze po zabiegu.

pończochy uciskowe lub rajstopy uciskowe – właściwy ich dobór oraz codzienne noszenie jest niezbędnym elementem leczenia obrzęku lipidowego. Najlepsze wyroby uciskowe, stosowane w obrzęku tłuszczowym to wyroby płaskodziane, szyte na miarę, w II lub III klasie ucisku. Wyroby uciskowe, które dobieramy, wyglądają elegancko, a przede wszystkim noszenie ich jest bardzo komfortowe. Przy regularnym noszeniu rajstop uciskowych kobiety odczuwają ulgę. Maleją dolegliwości bólowe i uczucie ciężkości nóg. Przy wdrożeniu pełnej, kompleksowej terapii maleją obwody nóg.

Aktywność fizyczna – odpowiednio dobrana, wykonywana w rajstopach przeciwobrzękowych.

3. Choroby żył

Noszenie podkolanówek/pończoch uciskowych to doskonały rodzaj profilaktyki, gdy masz predyspozycje rodzinne do tworzenia się pajączków i żylaków. Pamiętaj, że ryzyko wystąpienia chorób żył pojawia się, gdy praca zawodowa wymusza u Ciebie  wielogodzinne stanie lub siedzenie przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej. Pierwsze objawy problemów naczyniowych to uczucie ciężkości nóg, rwący ból, spuchnięte kostki po pracy. Te objawy są odwracalne i ustępują po krótkim wypoczynku. Nie wolno ich jednak bagatelizować, ponieważ są sygnałem niewydolności żylnej. To czas by skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem specjalistą oraz by zacząć nosić podkolanówki lub pończochy uciskowe.

Zastosowanie wyrobów kompresyjnych w niewydolności żylnej powoduje ucisk na rozszerzone żyły. Dzięki temu zastawki odzyskują możliwość zamykania się. Krew płynie wówczas z części obwodowych nóg w kierunku serca. Zapobiega to zastojowi krwi żylnej, odprowadza ją, a jednocześnie przeciwdziała tworzeniu się nowych żylaków. Fizjologicznie efekt ucisku na żyły zapewnia pompa mięśniowa. Nie działa ona jednak należycie, gdy kobiety chodzą w butach na obcasie lub gdy z powodu pracy wiele godzin spędzają w jednej pozycji. Pończochy uciskowe wspomagają pompę mięśniową, powodując równomierny nacisk. Zależnie  od wysokości uszkodzenia żył zalecane są podkolanówki przeciwżylakowe, pończochy lub rajstopy.

Zapisy na wizyty prowadzimy w formie telefonicznej lub osobistej – tel.: +48 515 446 411

Na stronie wykorzystano zdjęcia, które są własnością medi Polska Sp. z o.o. .

Call Now ButtonZadzwoń teraz