ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

MASAŻ LIMFATYCZNY

MASAŻ LIMFATYCZNY

Masaż limfatyczny to forma terapii,  która ma zastosowanie u pacjentów leczonych onkologicznie. W naszej placówce w dużej mierze zajmujemy się fizjoterapią osób z nowotworami. Największa grupę stanowią kobiety po leczeniu raka piersi. Prowadzimy fizjoterapię na każdym z etapów leczenia: po operacji, po radioterapii, po chemioterapii oraz terapię przeciwobrzękową u osób u których wystąpił obrzęk. Fizjoterapia, którą prowadzimy niweluje niekorzystne skutki leczenia, pozwalając naszym  pacjentom na powrót do sprawności oraz do normalnego funkcjonowania.

Wśród stosowanych przez nas technik ogromną rolę spełnia masaż limfatyczny. Wykonujemy go dość często, wykorzystując jego cudowne właściwości.

pasek

Co to jest masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to unikatowe połączenie technik masażu oraz manualnego drenażu limfatycznego. Wykorzystywane są techniki typowe dla masażu, ale o niskiej sile bodźca, tak jak w drenażu limfatycznym. Fizjoterapeuta trzyma kończynę górną pacjentki uniesioną, wiele technik wykonuje z ruchem jej ramienia. Dzięki temu uzyskuje rozluźnienie tkanek oraz uaktywnienie przepływów naczyniowych. Masaż limfatyczny ma wiele zalet a jednocześnie jest bardzo przyjemny dla pacjentek! 😊

pasek

Jakie działanie ma masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny oddziałuje na wiele struktur – na napięte tkanki – mięśnie, powięź oraz na układ limfatyczny:

 • Rozluźnia skrócone i nadmiernie naciągnięte tkanki
 • Poprawia ruchomość stawu ramiennego
 • Przywraca ruchomość żeber
 • Uelastycznia skórę, powięź na klatce piersiowej
 • Usprawnia przepływ chłonki
 • Normalizuje czucie na klatce piersiowej oraz ramieniu
 • Przeciwdziała zrostom
 • Zmniejsza uczucie ciągnięcia od blizny
 • Działa przeciwbólowo

pasek

Kiedy wykonujemy masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny ma ogromne zastosowanie u kobiet po nowotworach piersi. Wykonywany po operacji niweluje skutki operacji, zmniejsza ból i przywraca sprawność ręki.

Masaż limfatyczny poprawia przepływ limfy dlatego jest doskonałą profilaktyką przeciwobrzękową. U osób, które regularnie korzystały z masażu limfatycznego obrzęk limfatyczny wystąpił w znacznie mniejszym stopniu niż u osób, które tego masażu nie miały.

W przypadku wystąpienia obrzęku limfatycznego masaż limfatyczny zastępujemy manualnym drenażem limfatycznym, ale w początkowym stadium obrzęku możemy go wciąż wykonywać. Zarówno masaż limfatyczny jak i drenaż limfatyczny mają na celu poprawę przepływu chłonki i ustąpienie obrzęku. Należy pamiętać, że w sytuacji wystąpienia obrzęku limfatycznego powyżej 2-3cm wdrażamy kompleksową terapię przeciwobrzękową, której zasady opisane są w zakładce: https://evitalrehabilitacja.pl/terapia-przeciwobrzekowa/

Odmianą masażu limfatycznego jest autodrenaż, który pacjentki wykonują samodzielnie w domu. Wykonywanie autodrenażu jest bardzo ważne, ale wiadomo nie jest możliwe samodzielne wykonanie wszystkich technik w dodatku w pełnym rozluźnieniu mięśni. Pełną wersją masażu limfatycznego jest ten wykonywany przez fizjoterapeutę.

pasek

Jak wygląda masaż limfatyczny?

 • Masaż limfatyczny wykonujemy przy użyciu oliwki lub kremu w celu zmniejszenia tarcia
 • Masaż ten wykonujemy w jednym kierunku – od części dystalnych do tułowia
 • Wykonujemy go w trzech torach:

– grzbietowa część ręki przez bark na drugą stronę pachy

– dłoniowa część przez pachę w kierunku biodra

– od małego palca przez tylną część ramienia na łopatkę

 • Wykonujemy go w leżeniu na plecach i ewentualnie na boku nieoperowanym
 • Techniki używane w masażu limfatycznym:

– głaskanie

– rozcieranie

– ugniatanie

– wyciskanie

– rozcieranie dłoni

– oklepywanie

– wstrząsanie

– końcowe głaskanie

 • Kolejność opracowania kończyny to ramię, przedramię, dłoń.

Każda technika jest powtarzana po kilka razy w każdym torze. Fizjoterapeuta diagnozując jakiś problem w trakcie wykonywania może wpleść do masażu limfatycznego techniki powięziowe lub ćwiczenia. Wiele z powyższych  technik  wykonywanych jest razem z ruchem w stawie ramiennym, łokciowym lub nadgarstkowym co znacznie poprawia zakres ruchu w tym stawie.

Działanie masażu limfatycznego to również pozytywny wpływ na psychikę poprzez zmniejszanie obawy przed swobodnymi  ruchami ramienia. Ból, napięcie tkanek powodują, że kobieta boi się wykonywać ćwiczenia oraz swobodnie podnosić rękę do góry. Gdy w trakcie masażu pacjentka czuje się zrelaksowana to fizjoterapeuta może rozpocząć wykonywanie delikatnych ruchów w stawie ramiennym, łokciowym, w nadgarstku. Znika psychiczna obawa przed używaniem ręki, spowodowana pooperacyjnym bólem.

Masaż limfatyczny to doskonała forma fizjoterapii dla osób po leczeniu onkologicznym, po operacji, zagrożonych wystąpieniem obrzęku limfatycznego. Zapewnia regenerację organizmu i szybszy powrót do sprawności do normalnego funkcjonowania.

Zapraszamy do Evital Rehabilitacja😊

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz