ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

Masaż blizn, czyli terapia blizny – Fizjoterapia

Blizna jest gwarantowaną pamiątką każdej operacji a także wypadków, urazów i kontuzji. Zwracamy uwagę na blizny, chcemy by były jak najmniej widoczne – cienkie i w kolorze naszej skóry. Ważny jest oczywiście efekt kosmetyczny, wygląd naszej blizny, ale trzeba też pamiętać, że blizna może być źródłem realnych problemów funkcjonalnych – ograniczenia ruchomości, przykurczu tkanek, zmienionej postawy, przeczulicy oraz bólu nawet w odległych częściach naszego ciała. Blizna na jamie brzusznej może być źródłem zaburzeń trawiennych.

Nasz organizm gdy zabiera się do procesu zrastania blizny stara się to zrobić bardzo solidnie i scalić nie tylko samą bliznę ale również bliznę z otaczającymi tkankami. Tak aby ta „nowa struktura” była bardzo wytrzymała. I tu pomocny jest dobry fizjoterapeuta, przeszkolony w zakresie terapii blizn, który w odpowiednim czasie stosownymi technikami będzie wykonywał odpowiedni masaż blizny.

Obecnie w fizjoterapii bardzo dużo czasu poświęca się bliznom. Dobry fizjoterapeuta przy okazji każdej terapii zwróci uwagę na blizny nawet te przedawnione.

Aby przeciwdziałać powikłaniom i dolegliwościom ze strony blizn, należy wdrożyć dość szybko odpowiednią terapię. Polega ona na odpowiednich technikach masażu blizny. Trzeba zrozumieć procesy, do których dochodzi w trakcie gojenia.

  1. Proces gojenia rozpoczyna się już w pierwszej minucie od urazu i jej remodeling może trwać do 2 lat.
  2. Po około 1,5 – 2 m-cy wytrzymałość blizny na rozciąganie to 50 % w stosunku do tkanki zdrowej, po około 3 m-cach 80 % i niestety nigdy nie osiąga 100% wytrzymałości.
  3. Blizna ma prawo być czerwona do 3 – 5 m-ca ze względu na toczące się procesy angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych.

masaz blizn terapiaJak należy masować bliznę?

Masaż blizny fachowo nazywa się mobilizacją blizny. Najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, ponieważ konieczna tu jest wiedza na temat procesów gojenia się tkanek. Jak powinien wyglądać masaż blizny?

  1. Etap początkowy

1-2 dni nic nie robimy, ale już po tych 2 dniach zaczynamy 😊. Najpierw wykonujemy drenaż limfatyczny wokół blizny. Zmniejszenie obrzęku powoduje lepszy odpływ stanu zapalnego i dobrze wpływa na gojenie się blizny.

Tak długo jak jest stan zapalny, czyli ból, obrzęk, zaczerwienienie masaż blizny jest bardzo delikatny.Początkowo są to techniki globalne, dużo wokół blizny a mało na niej samej.

Drenaż ma działanie oczyszczające na bliznę, wspierając jej „uporządkowane” gojenie się. Długotrwający obrzęk przyczyniałby się do powstania licznych zwłóknień w tkankach oraz sklejeń i wciągnięć blizny.

  1. Etap późniejszy

Stopniowo zwiększamy intensywność masażu. Oczywiście zależne jest to od stanu blizny. Jeśli nie ma już stanu zapalnego to dołączamy coraz więcej ruchów o większej intensywności. Zaczynamy masować lokalnie  – na samej bliźnie. Początkowo wszelkie ruchy są w kierunku blizny, tak by nie rozciągać jej wszerz. Takie rozciąganie mogłoby spowodować nadprodukcję miofibrylli i doprowadziłoby do powstania blizny przerostowej.

W tym czasie stosujemy już mocniejsze techniki, bo blizna bardzo szybko się skleja z sąsiednimi tkankami. Blizny nie rozszerzamy, raczej ją rozciągamy wzdłuż. Taki masaż blizny zwiększa jej przesuwalność względem okolicznych tkanek. Chcemy, aby blizna była mocna, ale jednocześnie elastyczna. Blizna sztywna, posklejana będzie psuła efekt wizualny a ponadto może dawać dolegliwości bólowe w miejscu operowanym bądź w odległym – np. w okolicy kręgosłupa czy barków.

Blizna początkowo jest czerwona – może taka być przez 3-5 m-cy. Związane to jest  ze wzmożoną angiogenezą, czyli tworzeniem się nowych naczyń krwionośnych, których zadaniem jest dostarczenie składników odżywczych do sprawnego zrośnięcia się rany. Nadprogramowe naczynia krwionośne w pewnym momencie są likwidowane i wtedy blizna blednie a nawet staje się jaśniejsza od naturalnego koloru skóry w wyniku braku pigmentu.

Maści na blizny – co stosować?

Bliznę należy natłuszczać. Stosujemy więc tłuste maści. Nie powinno sie stosować na własną rękę plastrów silikonowych lub maści, żelów na blizny. Mogą zaburzać procesy gojenia się, powodować przerost blizny.

Najważniejszy jest odpowiedni masaż blizny oraz kinesiotaping.

Do jakich zaburzeń gojenia się blizny może dojść?

– niedoczulica/przeczulica

– wciągnięcia w głąb, sklejenia

– wybrzuszenia

– keloidy i bliznowce

– blizny przerostowe lub zanikowe

– zaburzenia pigmentacji

– ból, pieczenie

– zaczerwienienie

Przy odpowiednim masażu blizny te dolegliwości ustąpią. Jeśli nie jesteś pewien w jakim stanie jest Twoja blizna – zapraszamy na fizjoterapię do naszego gabinetu – Evital Rehabilitacja. Przyjmują u nas terapeuci blizn, po odpowiednich kursach, z ogromną wiedzą na temat masażu blizn, terapii blizny.

Jeśli chcesz zapewnić swojej bliźnie właściwe gojenie, chcesz zadbać o efekt kosmetyczny, skonsultuj się z nami. Znamy procesy gojenia się blizny i wiemy na jakim etapie jaką terapię, masaż blizny włączyć tak aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Zapraszamy 😊

Autor: Ewa Włodarczyk

Call Now ButtonZadzwoń teraz