ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

MASAŻ BLIZNY, CZYLI TERAPIA BLIZNY, FIZJOTERAPIA I REHABILITACJA WARSZAWA

terapia blizn warszawa

„Nosimy z dumą nasze blizny, ponieważ przeżyliśmy”

J. Baggott „Nowa Ziemia”

Czym jest blizna? Terapia blizn i proces gojenia się tkanek, poprawa funkcjonalności i elastyczności skóry.

Blizna jest gwarantowaną pamiątką każdej operacji a także wypadków, urazów i kontuzji. Zwracamy uwagę na blizny, chcemy by były jak najmniej widoczne – cienkie i w kolorze naszej skóry. Ważny jest oczywiście efekt kosmetyczny, wygląd naszej blizny, ale trzeba też pamiętać, że blizna może być źródłem dolegliwości, realnych problemów funkcjonalnych – ograniczenia ruchomości, przykurczu tkanek, zmienionej postawy, przeczulicy oraz bólu nawet w odległych częściach naszego ciała. Blizna na jamie brzusznej może być źródłem zaburzeń trawiennych. Blizna może ograniczać ruchomość stawów, pogarszać funkcjonalność, elastyczność tkanek, powodować zaburzenia czucia a nawet wady postawy.

Nasz organizm gdy zabiera się do procesu zrastania blizny stara się to zrobić bardzo solidnie i scalić nie tylko samą bliznę, ale również bliznę z otaczającymi tkankami. Tak aby ta „nowa struktura” była bardzo wytrzymała. I tu pomocny jest dobry fizjoterapeuta, przeszkolony w zakresie terapii blizn, który będzie wykonywał odpowiednią terapię blizny.Poprzez działanie fizjoterapeutyczne, można poprawić jej wygląd i funkcjonalność. Bardzo często blizna wykazuje wrażliwość na bodźce, powoduje ból i dyskomfort. Terapia blizn ma na celu doprowadzić do usunięcia skutków ubocznych, jakie niosą wszelkiego rodzaju operacje, wypadki czy kontuzje w postaci występujących blizn. We współpracy z osobą, która ma wiedzę, doświadczenie i kompetencje, odpowiednia mobilizacja blizny, czyli swego rodzaju terapia pozwala uzyskać zarówno zadowalający efekt estetyczny, jak również i wpłynąć pozytywnie na kwestie zdrowotne.f

Obecnie w fizjoterapii bardzo dużo czasu poświęca się bliznom. Dobry fizjoterapeuta przy okazji każdej terapii zwróci uwagę na blizny nawet te przedawnione.

Aby przeciwdziałać powikłaniom i dolegliwościom ze strony blizn, należy wdrożyć dość szybko odpowiednią terapię, polegającą na technikach manualnych. Jest to mobilizacja blizny, przez pacjentów potocznie zwana masażem blizny. Wiele osób myśli, że terapia blizny boli. Nic bardziej mylnego. Właściwa terapia – masaż blizny wspiera gojenie, wycisza i „uspokaja” bliznę. Techniki takiej terapii są na początku bardzo delikatne, więc nie ma się czego obawiać.W żadnym wypadku pacjent nie odczuwa dyskomfortu czy bólu. Fizjoterapeuta dostosowuje techniki masowania blizny, a więc odpowiednią terapię blizny indywidualnie pod konkretnego pacjenta.

Warto zrozumieć procesy, do których dochodzi w trakcie gojenia, gdy została przerwana ciągłość skóry. Mogą bowiem zaistnieć niekorzystne bodźce i zaburzą one prawidłowy zrost brzegów rany.
1. Proces gojenia rozpoczyna się już w pierwszej minucie od urazu i jej remodeling może trwać do 2 lat.
2. Po około 1,5 – 2 m-cy wytrzymałość blizny na rozciąganie to 50 % w stosunku do tkanki zdrowej, po około 3 m-cach 80 % i niestety nigdy nie osiąga 100% wytrzymałości.
3. Blizna ma prawo mieć kolor różowy lub nawet czerwony do 3 – 5 m-ca po zabiegu chirurgicznym ze względu na toczące się procesy angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych.

pasek

JAK NALEŻY MASOWAĆ BLIZNĘ? Terapia Manualna określana mianem mobilizacji blizny

Terapia manualna jest to specjalistyczna metoda fizjoterapii, która ma na celu poprawę ruchomości tkanek i stawów oraz zmniejszenie bólu. W przypadku blizn terapia manualna koncentruje się na zmiękczaniu tkanki bliznowatej, poprawie jej elastyczności oraz zmniejszeniu napięcia wokół blizny. Dzięki tej technice możliwe jest złagodzenie sztywności i dyskomfortu związanego z bliznami. Masaż blizny, inaczej jest to mobilizacja blizny.

Terapia manualna działa poprzez stymulację tkanki bliznowatej za pomocą różnych technik masażu. Głównym celem jest złagodzenie tkanki blizny, która z czasem może stać się zbita i sztywna. Terapeuta manualny wykorzystuje delikatne ruchy i techniki, które pomagają rozluźnić tkankę, co w efekcie przyczynia się do poprawy elastyczności i wyglądu blizny. Zanim przystąpimy do masażu blizny, ważne jest odpowiednie jej przygotowanie. Przede wszystkim skonsultuj się z wykwalifikowanym terapeutą manualnym, który oceni stan blizny oraz określi odpowiednie techniki masażu do zastosowania. Pamiętaj także o utrzymaniu blizny w czystości i unikaniu narażania jej na działanie substancji drażniących.

Najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, ponieważ konieczna tu jest wiedza na temat procesów gojenia się tkanek. Jak powinien wyglądać masaż blizny?

1. ETAP POCZĄTKOWY

Terapia blizny zaczyna się nawet już po 2 dniach od urazu, nie musimy czekać na zdjęcie szwów. Początkowe techniki wykonujemy na tkankach wokół rany a nie na bliźnie. Techniki te są bardzo delikatne, rozluźniają tkanki wokół blizny, mają za zadanie wyeliminować rozciąganie blizny wszerz i zbliżają brzegi rany. Dzięki temu pomagają ranie wygoić się. Dlatego warto taką terapię rozpocząć jak najwcześniej. Ze względu na ból i obrzęk wykonujemy też drenaż blizny i tkanek wokół blizny. Zmniejszenie obrzęku powoduje lepszy odpływ stanu zapalnego, zmniejszenie bólu po operacji i dobrze wpływa na gojenie się blizny. Tak długo jak jest stan zapalny, czyli ból, obrzęk, zaczerwienienie masaż blizny jest bardzo delikatny. Jest to wspieranie procesów regeneracyjnych uszkodzonej tkanki. Nie wykonujemy w tym czasie żadnych mocnych i bolesnych technik gdyż może to przyczynić się, że powstanie twarda i sztywna tkanka bliznowata a nawet blizna przerostowa. Aby tego uniknąć terapia ma pomagać w procesie gojenia i zrastania.

Terapia blizny ma też wpłynąć oczyszczająco na bliznę, wspierając jej „uporządkowane” gojenie się takie aby kolagen prawidłowo się tworzył. Długotrwający obrzęk przyczyniałby się do powstania licznych zwłóknień w tkankach oraz sklejeń i wciągnięć blizny.

2. ETAP PÓŹNIEJSZY

Kolejny etap to techniki już na bliźnie. Są delikatne i niebolesne. Mają za zadanie scalić bliznę, sprawić by była miękka, cienka i przesuwalna. Masaż blizny nadal nie może boleć. Początkowo wszelkie ruchy są w kierunku blizny, tak by nie rozciągać jej wszerz. Takie rozciąganie mogłoby spowodować nadprodukcję miofibrylli i mogłaby powstać blizna przerostowa.

W miarę postępu procesów gojenia w masażu blizny zmieniamy techniki i zakres działań ale zawsze towarzyszy nam zasada by nie powodować rozszerzania blizny i podrażniania jej. Wskazane są techniki rozciągania jej wzdłuż. Taki masaż blizny zwiększa jej przesuwalność względem okolicznych tkanek. Chcemy, aby blizna była elastyczna. Blizna sztywna, posklejana będzie psuła efekt wizualny a ponadto może dawać dolegliwości bólowe w miejscu operowanym bądź w odległym – np. w okolicy kręgosłupa czy barków.

Odpowiednią terapią zapobiegamy powstawaniu takich komplikacji. Popularne jest też suche igłowanie blizn. Można je wykonywać, ale jeżeli blizna jest już dawno zagojona. Podobnie jest z technikami mocnymi, takimi jak rolowanie. Zbyt wczesne zastosowanie takich technik powoduje przerastanie blizn.
Terapia blizny (masaż blizny) ma swoje uzasadnienie w każdym okresie gojenia. Nawet blizny stare, wieloletnie warto poddać jeszcze terapii, szczególnie jeśli są źródłem dolegliwości.

Początkowo blizna jest czerwona – może taka być przez 3-5 m-cy. Związane to jest ze wzmożoną angiogenezą, czyli tworzeniem się nowych naczyń krwionośnych, których zadaniem jest dostarczenie składników odżywczych do sprawnego zrośnięcia się rany. Nadprogramowe naczynia krwionośne w pewnym momencie są likwidowane i wtedy blizna blednie a nawet staje się jaśniejsza od naturalnego koloru skóry w wyniku braku pigmentu.
Należy pamiętać, że w wyniku urazu lub zabiegu chirurgicznego nastąpiło uszkodzenie ciągłości skóry oraz tkanek położonych głębiej. To nie tylko uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych, mające powierzchowny zasięg. Interwencja chirurgiczna (np. przy cesarskim cięciu) dotyczy też tkanek położonych głębiej – mięśni i powięzi. Dlatego częstym powikłaniem jest pogorszenie ruchomości stawów. Pacjent czuje też, że pogorszeniu uległa elastyczność tkanek i czuje dyskomfort. Odpowiednia mobilizacja blizn (masaż blizn) ma zapobiec różnym powikłaniom.

pasek

MAŚCI NA BLIZNY – CO STOSOWAĆ w okresie rehabilitacji i mobilizacji blizny?

W początkowym etapie nie powinno się stosować jakichkolwiek maści lub żelów. Mogą one zaburzać proces gojenia. Lepiej by przez okres 4-5 tygodni blizna była sucha. Może być odczuwalne swędzenie lub nawet delikatny świąd skóry. To normalny etap.
Smarowanie blizny – natłuszczanie najlepiej rozpocząć dopiero po tym okresie. Warto by specjalista określił czym smarować bliznę. Nie powinno się stosować na własną rękę plastrów silikonowych lub maści, żelów na blizny. Mogą zaburzać procesy gojenia się, powodować, że blizna będzie szeroka, przerośnięta.
Najważniejszy jest odpowiedni masaż blizny.

pasek

BLIZNY POOPERACYJNE, BLIZNY PO CESARSKIM CIĘCIU – ODPOWIEDNIE TECHNIKI PRACY Z BLIZNĄ

W przypadku blizn, każdy jej rodzaj wymaga zastosowania innych technik działania, aby mobilizacja blizny przyniosła pożądany efekt. Fizjoterapeuta musi dokładnie ją zbadać i zaproponować konkretną formę fizjoterapii. Inne bowiem działania należy podjąć w przypadku blizny po cesarskim cięciu, aby nie dopuścić do powstania zrostów. Inne techniki wykorzystuje się w przypadku blizny po ranie szarpanej, termicznej czy ciętej. Aby przywrócić tkankom funkcjonalność i jednocześnie poprawić wygląd skóry, na pewno terapia blizn stanowi tutaj skuteczną formę działania.

pasek

DO JAKICH ZABURZEŃ GOJENIA SIĘ BLIZNY MOŻE DOJŚĆ?

– niedoczulica/przeczulica
– wciągnięcia w głąb, sklejenia
– wybrzuszenia
– keloidy i bliznowce
– blizny przerostowe lub zanikowe
– zaburzenia pigmentacji
– ból, pieczenie
– zaczerwienienie

Jeśli chcesz zapewnić swojej bliźnie właściwe gojenie, rozpocznij terapię blizny jak najwcześniej. Ważne by fizjoterapeuci byli po odpowiednich kursach z zakresu terapii blizn aby uniknąć powikłań. Odpowiedni zabieg rehabilitacyjny – masaż blizny, czyli terapia blizny pomaga prawidłowemu wygojeniu się rany i wyeliminowanie szans na uniknięcie powikłań po zabiegach chirurgicznych i poprawę stanu zdrowia.

pasek

FAQ

Pytanie 1: Co to jest terapia blizn?

Terapia blizn to zespół różnych metod mających na celu zminimalizowanie widoczności blizn, poprawę ich elastyczności oraz zmniejszenie ewentualnych dolegliwości związanych z bliznami.

Pytanie 2: Czym charakteryzuje się terapia masażem blizn?

Terapia masażem blizn, znana także jako mobilizacja blizny, polega na delikatnym i rytmicznym masowaniu obszaru blizny, co może pomóc w jej poprawie.

Pytanie 3: W jaki sposób powstają blizny?

Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry i tkanek podskórnych, takich jak rany, skaleczenia, oparzenia lub zabiegi chirurgiczne.

Pytanie 4: Jakie są korzyści wynikające z terapii masażem blizn?

Terapia masażem blizn może przynieść wiele korzyści, takich jak zmniejszenie widoczności blizn, poprawa elastyczności skóry w okolicach blizny, redukcja swędzenia i napięcia oraz zwiększenie ukrwienia i odżywienia tkanki bliznowatej.

Pytanie 5: Kiedy najlepiej rozpocząć terapię blizn?

Terapię masażem blizn najlepiej rozpocząć po pełnym zagojeniu rany i utworzeniu blizny, co zwykle zajmuje kilka tygodni.

Pytanie 6: Czy terapia blizn jest bezpieczna?

Tak, terapia masażem blizn jest ogólnie bezpieczna, o ile jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego terapeutę. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę.

Pytanie 7: Jak skuteczna jest terapia masażem blizn?

Skuteczność terapii masażem blizn może się różnić w zależności od typu i wieku blizny oraz indywidualnych cech organizmu. W niektórych przypadkach może przynieść znaczną poprawę, ale nie zawsze jest to gwarantowane.

Pytanie 8: Czy masowanie blizn można wykonywać samodzielnie?

Nie zaleca się masowania blizn samodzielnie, ponieważ niewłaściwa technika masażu może pogorszyć stan blizny. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą ds. blizn.

Pytanie 9: Jakie są korzyści wynikające z terapii mobilizacją blizny?

Terapia mobilizacją blizny może przynieść wiele korzyści. Dzięki delikatnemu i rytmicznemu masażowi obszaru blizny możliwe jest zmniejszenie jej widoczności, poprawa elastyczności skóry wokół blizny, redukcja swędzenia i napięcia oraz zwiększenie ukrwienia i odżywienia tkanki bliznowatej. Dzięki temu terapia masażem blizn może pomóc w poprawie wyglądu i kondycji blizn po różnych urazach i zabiegach. Ważne jest jednak, aby terapię przeprowadzał wykwalifikowany terapeuta ds. blizn, który dobierze odpowiednią technikę masażu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Pytanie 10: Jakie są efekty uboczne lub potencjalne komplikacje związane z terapią blizn?

Terapia blizn jest ogólnie bezpieczna, ale może wiązać się z pewnymi ryzykiem, takimi jak zwiększenie napięcia blizny, podrażnienie skóry, czy pojawienie się zaczerwienienia w okolicach blizny. Wszystkie efekty uboczne powinny zostać zgłoszone terapeucie w trakcie terapii.

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz