ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

poradnia leczenia obrzęku limfatycznego Warszawa

Obrzęk limfatyczny – leczenie

leczenie obrzeku limfatycznegoObrzęki limfatyczne to zagadnienie trudne i skomplikowane. Nie można ich bagatelizować, ponieważ nieleczone cały czas postępują, powiększając obwody kończyny. Ponadto mogą być źródłem stanów zapalnych a nawet nowotworu. Pogarszają komfort życia a przede wszystkim stan funkcjonalny osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Jak leczyć obrzęk limfatyczny? Leczenie obrzęku limfatycznego to przede wszystkim fizjoterapia. Właściwą metodą postępowania jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Nie ma standardowego leczenia obrzęku w postaci farmakoterapii, czyli tego obrzęku nie wyleczymy lekarstwami. Zawsze jednak zalecamy naszym pacjentom konsultację z lekarzem, aby wykluczyć obrzęki spowodowane chorobami sercowo-naczyniowymi lub dysfunkcjami nerek czy wątroby. Zasady Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej wyjaśnimy poniżej.

Obrzęk limfatyczny – co jest przyczyną?

Obrzęk limfatyczny wynika z niewydolności układu limfatycznego. Układ limfatyczny jest częścią układu krążenia, transportuje chłonkę z tkanek do serca. Jeżeli ten odpływ jest niewystarczający wówczas dochodzi do gromadzenia się limfy w tkankach i tworzy się opuchlizna rąk lub nóg.

Obrzęk limfatyczny – objawy

Widocznym objawem obrzęku limfatycznego jest opuchlizna kończyny. Obwód ręki lub nogi zaczyna się zwiększać. Dobór ubrań staje się problemem ze względu na poszerzony obwód kończyny lub jej części. Obrzęk limfatyczny jest niebolesny, jednakże niektórzy pacjenci nawet w początkowych stadiach obrzęku, przy niewielkiej zmianie obwodów mają uczucie rozpierania tkanek i czują dyskomfort. W dotyku początkowo obrzęk jest miękki, przy ucisku kciuk się zagłębia. Niestety z czasem obrzęk, który nie jest poddawany odpowiedniej terapii, leczeniu zaczyna twardnieć co oznacza, że rozpoczęły się procesy powstawania zwłóknień w tkankach.

Obrzęk limfatyczny – leczenie i fizjoterapia

Obrzęk limfatyczny, czyli limfodemia to choroba przewlekła. Ważne jest zastosowanie odpowiedniej fizjoterapii, aby zmniejszyć obrzęk a następnie trzymać go pod kontrolą, czyli nie dopuszczać do powiększania się obwodów oraz do powstawania stanów zapalnych.

Najlepiej przebadaną metodą fizjoterapii, służącej do redukowania obrzęków limfatycznych jest Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa. Polega ona na indywidualnej pracy z fizjoterapeutą, który wykona serię zabiegów: manualny drenaż limfatyczny a następnie zastosuje bandażowanie. To nieodzowny element terapii, bez bandażowania obrzęk bardzo szybko napływa. Fizjoterapeuta objaśni również zasady postępowania z obrzękiem, takie jak: pielęgnacja skóry oraz aktywność fizyczna.

Terapia obrzęku limfatycznego składa się z 2-óch etapów:

  1. Faza redukcyjna – seria zabiegów w celu maksymalnego zmniejszenia obrzęku. Po serii zabiegów fizjoterapeuta dokonuje pomiarów do odzieży płaskodzianej, szytej na miarę – podkolanówki, pończochy lub rękaw kompresyjny. Pacjent korzysta z zabiegów do momentu odbioru wyrobów uciskowych.

Zabiegi w tej fazie polegają na wykonywaniu przez fizjoterapeutę:

  • Manualnego drenażu limfatycznego – który ma za zadanie pobudzić węzły chłonne do pracy. Fizjoterapeuta opracowuje również blizny oraz zwłóknienia powstałe w tkankach
  • Stosowaniu kompresji – po wykonaniu manualnego drenażu fizjoterapeuta stosuje wielowarstwowe bandażowanie nogi lub ręki. Limfa to płyn, który jest nieściśliwy więc pod wpływem kompresji szuka nowych dróg odpływu. Ucisk mobilizuje więc odpływ chłonki z tkanek
  • Pielęgnacja skóry – skórę należy ostrożnie myć i dbać o nią. Ze względu na ucisk bandaży w tej fazie zalecane jest balsamowanie skóry.
  • Ruch i aktywność fizyczna – bardzo dobry efekt przynoszą ćwiczenia z założonymi bandażami. Praca mięśni tym bardziej mobilizuje odpływ chłonki z tkanek.
  1. Faza podtrzymująca Celem tej fazy jest utrzymanie efektów redukcji obrzęku. Pacjent nosi dobrane pończochy lub rękaw kompresyjny na co dzień. Kontynuuje zabiegi z fizjoterapeutą raz na tydzień lub 2 tygodnie. Fizjoterapeuta wykonuje manualny drenaż limfatyczny oraz bandażowanie, jeśli obrzęk powraca. Zaleca się normalną aktywność fizyczną, ale w dobranej kompresji – pończochach, podkolanówkach lub rękawie uciskowym. Nie zaniedbujemy pielęgnacji skóry. Chronimy ją również przed ukąszeniami owadów, słońcem, skaleczeniem, zadrapaniem, ponieważ stwarza to ryzyko zachorowania na różę. Jest to choroba, wywołana przez zakażenie paciorkowcami, powodująca stan zapalny naczyń limfatycznych i zwiększająca obrzęki.

Reasumując, obrzęk limfatyczny to choroba przewlekła, ciężko ją definitywnie wyleczyć i pozbyć się całkowicie obrzęku. Jednakże przy odpowiednim postępowaniu obrzęk można w dużym stopniu zredukować i utrzymywać go pod kontrolą. Ważne by znaleźć fizjoterapeutę i placówkę, w której wykonuje się terapię przeciwobrzękową. Dzięki odpowiednim zabiegom manualnego drenażu limfatycznego oraz stosowaniu wyrobów kompresyjnych możliwe jest znaczne zmniejszenie obrzęku lub nawet jego redukcja a co z tym idzie – normalne funkcjonowanie. Nieodzownym elementem leczenia obrzęku limfatycznego jest noszenie odzieży kompresyjnej – rękawa, jeśli obrzęk dotyczy kończyny górnej oraz podkolanówek lub pończoch jeśli opuchnięta jest noga. Odzież kompresyjna obecnie to coraz lepsze produkty, wygodne a jednocześnie estetyczne, dostępne w różnych kolorach i wzorach.

W placówce Evital Rehabilitacja zajmujemy się kompleksowo terapią przeciwobrzękową. Wykonujemy manualny drenaż limfatyczny, bandażowanie, dobieramy odzież uciskową. Monitorujemy postępy terapii wykonując pomiary oraz prowadząc dokumentację medyczną i fotograficzną. Nasze doświadczenie sprawia, że terapia obrzęków u nas jest niezwykle skuteczna.

Poradnia leczenia obrzęku limfatycznego Evital – Zapraszamy 😊

Autor: Ewa Włodarczyk

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz