ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

KRÓTKO O POWIĘZI

Co to jest powięź?

Powięź to tkanka miękka, która jest częścią tkanki łącznej, przenikającej ludzkie ciało. Tkanka łączna w większości pochodzi z listka zarodkowego mezodermy, co po łacinie oznacza „płynie pomiędzy”, tak więc powięź jako element tejże tkanki łączy ze sobą wszystkie elementy naszego ciała. To pozwala twierdzić, iż jest to bardzo istotny aspekt terapii i leczenia zarówno układu ruchu, jak i narządów wewnętrznych i układu nerwowego.

Tkanka powięziowa zbudowana jest z włókien kolagenowych o różnorodnym utkaniu (gęstości) i plastyczności oraz wody. Ma budowę tensegracyjną, co pozwala na automatyczną, mechaniczną stabilizację i odpowiednią dystrybucję sił ściskających i rozciągających, które oddziałują na nasze ciało.

pasek

Miękki szkielet organizmu

Można przyjąć, że powięź tworzy trójwymiarową, elastyczną siatkę włókien kolagenu, która jest tzw. miękkim szkieletem dla organizmu. Przywodzi to na myśl rozwiązania architektoniczne takie jak namioty czy sklepienia kopulaste.

Powięź składa się z trzech warstw:
  • powierzchownej
  • głębokiej
  • właściwej narządowej (np. namięsnej)

pasek

Warstwy powięzi

1

Powięź  powierzchowna

Powięź  powierzchowna tworzy warstwę podskórną, która jest bogata w tkankę tłuszczową i stanowi pierwszą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. W tkance tej znajdują się również naczynia krwionośne, limfatyczne i zakończenia nerwowe zwane receptorami.

2

Powieź głęboka

Powieź głęboka, również unaczyniona i unerwiona buduje więzadła, troczki, ścięgna, torebki stawowe oraz przegrody międzymięśniowe.

3

Powieź właściwa narządowa

Najgłębsza warstwa „otula” i chroni narządy, nadaje kształt mięśniom i kierunek działania ich siły.

pasek

Dzięki temu, że powięź wykazuję dużą plastyczność, ma trójwymiarową budowę i jest mocno unaczyniona i unerwiona, my fizjoterapeuci mamy duży wpływ na leczenie tkanek i narządów ludzkiego organizmu. Oddziałując różnymi bodźcami na tkankę powięziową potrafimy dość szybko  radzić sobie z różnymi dolegliwościami bólowymi, ograniczeniami ruchomości i przywracać sprawność fizyczną.

Pod wpływem różnych bodźców zewnętrznych i wewnętrznych takich jak: przeciążenia, niewłaściwa aktywność fizyczna lub jej brak, długotrwała praca siedząca lub praca w wymuszonych pozycjach, urazy i zaburzenia narządów wewnętrznych oraz zła dieta, powięź może ulegać odkształceniom, które nazywamy dystorsjami. Używając odpowiednich narzędzi do pracy z powięzią możemy sprawnie diagnozować problem i leczyć. Wszelkie terapie powięziowe, będące teraz na topie pracy z pacjentem, stanowią swoisty klucz do leczenia dysfunkcji tkanek.

Fizjoterapeuci w Evital pracują najskuteczniejszymi technikami powięziowymi, dzięki czemu skutecznie radzą sobie z problemami naszych pacjentów takimi jak, bóle pleców, bóle stawów,  drętwienia rąk i nóg, bóle przeciążeniowe, skręcenia i zwichnięcia, a także „migrenowe” bóle głowy i dolegliwości ze strony układów trawiennego i oddechowego.

Zapraszamy!

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Bibliografia:
  • Schleip R., Findley T., Chaitow L., Huijing P. Powięź. Badanie, profilaktyka i terapia dysfunkcji sieci powięziowej. Elsevier Urban&Partner Wrocław
  • First International Fascia Research Congress 2007,
  • L. Stecco, C. Stecco  Manipulacja powięzi w zespołach bólowych układu ruchu. Część praktyczna, R. Schleip z przedmowy do tej pozycji
  • Til Luchau „Zaawansowane techniki mięśniowo-powięziowe” Edra Urban&Partner 2015
Call Now ButtonZadzwoń teraz