ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

KOLANO BIEGACZA I KOLANO SKOCZKA – DOLEGLIWOŚCI AKTYWNYCH

kolano biegacza i skoczka

Kolano biegacza i kolano skoczka, to dolegliwości bólowe, które dotykają osób biegających, tak samo amatorsko jak i wyczynowo. Nie są to bardzo częste schorzenia kolan, ale bardzo nieprzyjemne i utrudniające uprawianie sportu. Aktywność fizyczna, szczególnie w dobie pandemii, kiedy większość pracy odbywa się zdalnie jest niezmiernie ważna, więc istotne jest, aby ruszać się zdrowo i bezboleśnie.

Kolano biegacza objawia się ostrym, piekącym bólem po bocznej stronie stawu kolanowego. Ból kolana pojawia się podczas biegania zazwyczaj dłuższych dystansów, staje się uciążliwy i często doprowadza do przerwania treningu. Niestety dolegliwości bólowe kolana biegacza mogą utrzymywać się także w spoczynku.

Pacjenci nie tylko odczuwają ból w okolicy kolana, ale również napięcie i ból po bocznej stronie całej kończyny (od pośladka, aż do stopy). Noga staje się ciężka i zmęczona, co utrudnia podejmowanie aktywności.

Kolano biegacza to nic innego jak ból po bocznej stronie stawu, spowodowany przez nacisk obrzękniętej tkanki tłuszczowej bocznego przedziału kolana na pasmo biodrowo- piszczelowe, które u większości ludzi jest nadmiernie napięte i przeciążone. Pasmo biodrowo-piszczelowe to płaskie, długie ścięgno dwóch mięśni: pośladkowego wielkiego i naprężacza powięzi szerokiej, ich funkcja to rotacja zewnętrzna, odwiedzenie i wyprost nogi)

kolano biegacza objawy

pasek

Przyczyny powstawania bólu kolana po bocznej stronie:

– brak równowagi mięśniowej i zaburzenia łańcucha mięśniowo- powięziowego (niektóre mięśnie są silniejsze, a niektóre słabsze w przebiegu całej kończyny)

– zaburzenia biomechaniczne, czyli nieprawidłowe ustawianie stawów skokowego, kolanowego i biodrowego względem siebie w trakcie obciążania kończyny podczas biegu (udo ustawia się w większej rotacji wewnętrznej niż podudzie i stopa, co sprawia, że poduszeczka tłuszczowa jest zgniatana i dochodzi do jej obrzęku i nacisku na ścięgno pasma biodrowo – piszczelowego i ból z boku kolana)

– zła technika biegu

– nadwaga

– źle dobrane obuwie

Zmęczenie wpływa na pogłębienie dolegliwości bólowych.

kolano skoczka

Kolano skoczka, czyli entezopatia (schorzenie przyczepu) więzadła właściwego rzepki (jest to struktura, łącząca rzepkę z kością piszczelową, dzięki której możliwa jest pełna praca mięśnia 4głowego i wyprost kolana) , objawia się ostrym, kłującym, punktowym lub ciągnącym bólem z przodu kolana.

Wbrew nazwie, dolegliwości te nie odnoszą się tylko do osób uprawiających dyscypliny związane ze skokami, ale najczęściej dotykają właśnie ich. W wyniku przeciążeń na wierzchołku rzepki i lub guzowatości piszczeli, dochodzi do uszkodzenia przyczepów więzadła rzepki i ostrego bólu stawu kolanowego. Prowadzi to do osłabienia siły mięśni i zaburzenia koordynacji w obrębie całej kończyny. Oczywiście utrudnia to uprawianie sportu, z czasem ból pojawia się również w spoczynku, co przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu (np. podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów).

pasek

Przyczyny powstawania kolana skoczka:

– dysbalans napięciowy i zaburzenia łańcucha mięśniowo- powięziowego kończyny dolnej (osłabiony mięsień czworogłowy uda) , ale też tułowia (ważna stabilizacja centralna)

– zaburzenia biomechaniki stawów podczas treningu (w fazie uginania kolana dochodzi przesunięcia stawu poza czworobok podparcia stóp, co prowadzi do dużych przeciążeń więzadła rzepki) i wiąże się to ze złą techniką

– niewłaściwe obciążenia treningowe

– brak regeneracji potreningowej

– otyłość

– niewłaściwe obuwie

– nieodpowiednie podłoże do treningu (np. twarde podłoże betonowe)

Leczenie i zapobieganie obu schorzeniom kolan polega na początku na przeanalizowaniu techniki uprawianej aktywności i ewentualną korekcję błędów, wdrożenie właściwej regeneracji i odnowy biologiczna, która pozwoli na odpowiednie przygotowanie tkanek do obciążeń treningowych i oczywiście dieta.

Następny krok to wizyta w gabinecie rehabilitacji – Evital Rehabilitacja, gdzie doświadczeni fizjoterapeuci dobiorą odpowiednią terapię, która unormuje napięcie mięśniowe, ureguluje pracę łańcuchów powięziowych, zredukuje dolegliwości bólowe i poprawi mechanikę stawów.

Zapraszamy!

Ewa Włodarczyk

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz