FIZJOTERAPIA W LECZENIU SKOLIOZ
Skolioza to wada postwy, w której dochodzi do trójpłaszczyznowego skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup ulega bocznemu skrzywieniu i rotacji, najczęściej z towarzyszącym wypłaszczeniem fizjologicznej kifozy piersiowej oraz zaburzeniami w zakresie wielkości lordozy lędźwiowej i szyjnej.
Wielkość skoliozy mierzona jest na podstawie zdjęcia RTG, gdzie oceniany jest w skali Cobba stopień skrzywienia bocznego kręgosłupa oraz pomiaru kąta rotacji tułowia przy urzyciu skoliometru. Jeżeli kąt Cobba skrzywienia na zdjęciu Roentgenowskim wynosi mniej niż 10 stopni, mówimy o postawie skoliotycznej. W przypadku wartości powyżej 10 stopni w skali Cobba skrzywienie uznaje się za skoliozę.
Skolioza poddaje się korekcji w okresie wzrostu dziecka. U dziewczynek proces ten kończy się zwykle ok 15-16 roku życia (2-3 lata od wystąpienia pierwszej miesiączki), u chłopców ok 17-18 roku życia. Należy zwrócić jednak uwagę, że podane wartości są osobniczo zmienne i w poszczególnych przypadkach mogą się znacznie różnić.
Wiek kostny dziecka i etap wzrostu kręgosłupa ocenia się na podstawie zdjęcia RTG, które uwidacznia talerze biodrowe. Specjalista określi stopień dojrzałości kostnej kręgosłupa wg sześciostopniowej ( 0 -5) sklali Rissera, gdzie 5 oznacza koniec wzrostu kostnego kręgosłupa. Po jego zakończeniu możliwości leczenia poprzez fizjoterapię czy gorsetowanie są bardzo ograniczone.
LECZENIE SKOLIOZY WARSZAWA
Ważne jest aby zgłosić się do fizjoterapeuty zajmującego się rehabilitacją skolioz w każdym przypadku, kiedy zauważymy coś niepokojącego w postawie dziecka. Uwagę rodzica powinno zwrócić stałe przechylanie głowy w określonym kierunku, asymetria łopatek, nierówne linie boczne tułowia, tzw. trójkąty talii, czy talerze biodrowe na tej samej czy na różnej wysokości albo czy jest wyboczenie któregoś biodra. Także nadmierne “wydęcie” brzucha i wygięcie dolnej części kręgosłupa lub wysunięcie w przód głowy i barków, zaokrąglenie pleców w części górnej i odstawanie łopatek nie powinno zostać zignorowane.
Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuta oceni sylwetkę pacjenta, dokona pomiarów i określi dalsze postępowanie. Czasem wystarczy regularna aktywność fizyczna i dedykowane ćwiczenia korekcyjne do domu, ale najczęściej by leczyć skoliozę konieczna jest regularna fizjoterapia. Fizjoterapeuta pracuje wówczas manualnie w miejscach restrykcji tkankowych, czyli tam gdzie są przykurcze, powodujące asymetrię oraz wykonuje z pacjentem ćwiczenia, prowadzące do korekcji.
Fizjoterapeuta, jeśli uzna za zasadne, zaleci wizytę u ortopedy i podzieli się opinią co do zasadności wykonania zdjęcia RTG kręgosłupa, które to może zlecić jednak tylko lekarz.
Specjalistyczna fizjoterapia u dzieci ze skoliozą ma na celu zatrzymanie progresji wady, korekcję skrzywienia, wizualną poprawę sylwetki dziecka oraz przede wszystkim uniknięcie leczenia operacyjnego kręgosłupa, które w niektórych przypadkach okazuje się konieczne. Wówczas fizjoterapeuta przygotowuje pacjenta do operacji oraz zajmuje się jego usprawnianiem już po zabiegu. W pewnych przypadkach stosowane jest leczenie gorsetem korekcyjnym. Należy pamiętać, że mimo jego zastosowania, rehabilitacja nadal jest nieodłącznym elementem procesu leczenia skoliozy.
Fizjoterapia FITS
Metoda FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz) stosowana w naszym gabinecie to jedna z 8 koncepcji uznanych przez SOSORT (Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedyczne i Rehabilitacyjne Leczenia Skolioz). Jej zaletą jest prosta i mierzalna diagnostyka, która daje możliwość oceny stopnia skrzywienia, pozwala na porównywanie parametrów po okręślonym czasie i stwierdzenie postęp fizjoterapii lub progresji wady. Badanie jest bezbolesne, szybkie i komfortowe dla dziecka.
Koncepcja FITS, swoją skuteczność w leczeniu skolioz, w fizjoterapii zawdzięcza połączeniu terapii manualnej z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami. Ocenie i ewentualnej terapii podlega cały narząd ruchu i nie tylko. Fizjoterapeuta bada stan napięcia mięśni, powięzi, ruchomość stawów kończyn, kręgosłupa i jego połączeń z żebrami czy czaszką, sprawdza działanie przepony czy potrzebę pracy trzewnej.
Kolejnym etapem jest dobranie odpowiednich dla danej skoliozy ćwiczeń. Fizjoterapia ma na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących tułów, nauczenie pacjenta pozycji korekcyjnej do stosowania na codzień oddechu derotującego kręgosłup. Dziecko pozna wzorzec korekcyjny czyli zbiór precyzyjnie wykonanych ruchów kończyn i tułowia, które ustawią podczas ćwiczenia kręgosłup w pozycji symetrycznej i z zastosowaniem oddechu derotacyjnego i elongacji będą “prostowały” skoliozę. Regularna i dokładna praca poza przychodnią będzie niezbędna w uzyskaniu zadawalających efektów. W czasie terapii kontrolnie mierzy kąt skrzywienia I wówczas wprowadza dodatkowe elementy fizjoterapii lub w przypadku niepokojącego pogorszenia zaleca wizyte u lekarza.
Gdy zauważysz niepokojące objawy u swojego dziecka, nie bagatelizuj ich, skontroluj z lekarzem I z fizjoterapeutą.
Zapraszamy do gabinetu Evital Rehabilitacja na skuteczną fizjoterapię skolioz 😊