ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

Fizjoterapia stomatologiczna. Na czym polega?

fizjoterapia stomatologiczna

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna? (Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?)

pasek

Fizjoterapia stomatologiczna jest to forma terapii manualnej, której zasadniczym celem jest doprowadzenie do prawidłowej pracy stawów skroniowo-żuchwowych, czyli okolic narządu żucia. Odpowiednia relaksacja w tym obrębie, wpływa znacząco na normalizowanie napięcia mięśni zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz ust. Co więcej, praca w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych przywraca prawidłową, fizjologiczną ruchomość żuchwy i szczęki. Lekarz stomatolog lub ortodonta, w trakcie leczenia stomatologicznego zaleca często terapię stawów skroniowo-żuchwowych u fizjoterapeuty.

Odpowiednie rozluźnienie mięśni żucia ma ogromne znaczenie dla całej, prawidłowej pracy jamy ustnej i twarzoczaszki. Nieprawidłowa praca mięśni narządu żucia może prowadzić do wad zgryzu, zgrzytania zębami i ich ścierania, do szumów usznych, bólów głowy i innych dolegliwości bólowych. Odpowiedni masaż w obrębie żuchwy ma ogromne znaczenie. Chcąc więc przywrócić prawidłową jego pracę, należy zastosować rehabilitację stomatologiczną.

Praca całego układu stomatognatycznego ma ogromne znaczenie. Ten jest zespołem morfologiczno – czynnościowym tkanek oraz narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki. Stanowi on  funkcjonalną całość. Dzięki niemu można pobierać pokarm. On umożliwia artykulację dźwięków oraz wspomaga oddychanie. Poprzez niego możemy wyrażać emocje. Nic więc dziwnego, iż odgrywa tak ważną rolę. Jeśli pojawiają się więc jakiekolwiek w jego obrębie nieprawidłowości, należy je leczyć. Fizjoterapia stomatologiczna jest stosunkowo młodym działem. W bardzo jednak szybkim czasie, znalazła swoich odbiorców. Cieszy się dużą popularnością. Dzięki niej i odpowiedniej kadrze fizjoterapeutów, możliwe jest leczenie ludzi z tego rodzaju przypadłościami.

pasek

Fizjoterapeuta stomatologiczny. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

Duże znaczenie ma przede wszystkim wywiad z pacjentem, który pozwoli fizjoterapeucie postawić diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie. Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wykorzystuje się tutaj kilka kluczowych elementów. Do tych najczęściej wykorzystywanych zalicza się między innymi takie działania, jak:
• terapia manualna. Jest to uciskowa mobilizacja tkanek miękkich, ale również i stawów oraz co istotne krążka stawowego.
• kinesiotaping. Wykorzystanie taśm, mających działanie przeciwbólowe i rozluźniające.
• fizykoterapia. Użycie laserów, pola magnetycznego, prądu czy też zmiennej temperatury nie ma tu zastosowania
• ćwiczenia. Czasem fizjoterapeuta może zaproponować zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

Ten rodzaj terapii przynosi pozytywne efekty jeżeli terapia wykonywana jest regularnie. Mięśnie żwacze potrafią mieć ogromne patologiczne napięcie i tylko odpowiedni masaż i systematyczna praca może je rozluźnić. Ustępują wówczas dolegliwości bólowe, Bruksizm, problemy ze ścieraniem zębów i bóle głowy. Ta dziedzina fizjoterapii ma ogromne znaczenie i jest w stanie pomóc bardzo dużej grupie pacjentów.

pasek

Fizjoterapia stomatologiczna – wskazania

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje szereg działań, mających na celu poradzenie sobie z problemami w obrębie narządu żucia. Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się dolegliwościami w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, w tym ruchomości w obrębie stawów, zaburzeń czynności żucia. Ponadto, zajmuje się bruksizmem, czyli nieświadomym, patologicznym zaciskaniem i zgrzytaniem zębami, co w konsekwencji prowadzi do ścierania się zębów. Jest ona także doskonałym rozwiązaniem dla osób z urazami w okolicach kręgosłupa czy też głowy.

To dobry wybór dla osób po leczeniu chirurgicznym stawów skroniowo – żuchwowych. Do fizjoterapeuty stomatologicznego powinny zgłosić się osoby, które przygryzają wargi lub które notorycznie żują gumę. A co jeszcze? Problemy z przełykaniem i żuciem. Problemy z otwieraniem i zamykaniem jamy ustnej. Szumy uszne i uczucie przytkania uszu. Są to także wady zgryzu, pęknięcia szkliwa, starcia zębów, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie narządu żucia. Do fizjoterapeuty powinny również zgłosić się osoby z zaburzeniami czucia w obrębie twarzy czy też osoby z uczuciem wysadzania gałki ocznej. To dobry wybór jako rehabilitacja także przed i po zabiegach chirurgicznych, przy rehabilitacji w endodoncji i w ortodoncji.
Żadnego przypadku nie powinno się bagatelizować. Każdy wymaga sprawdzenia przez fizjoterapeutę, który ma w tym zakresie wiedzę i doświadczenie. Im szybciej zareaguje się na problem, tym większa jest szansa jego wyleczenia.

pasek

Bruksizm, dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia

Jednym z głównych problemów jest bruksizm. Zaciskanie i zgrzytanie zębami, które prowadzi do ścierania zębów. Taką przypadłość należy jak najszybciej leczyć. Odpowiednia terapia jest w stanie poradzić sobie z tą dysfunkcją. Problem ten może pojawiać się podczas snu, ale również i w dzień. Co jest tego przyczyną? Najczęściej są to: wady zgryzu, braki w zębach, refluks, a nawet i stres. W leczeniu wykorzystuje się odpowiednie formy masażu, trening prawidłowego oddechu, jak również i różnorodne techniki relaksacyjne. W przypadku nadmiernego stresu, dobrze sprawdza się również i psychoterapia.
Ponadto, wszelkie pojawiające się dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia, także wymagają jak najszybszego leczenia. Prawidłowe czynności narządu żucia mają kluczowe znaczenie. Wpływają one bowiem na prawidłowe połykanie, oddychanie, na życie bez bólu, ograniczeń czy też dyskomfortu. Wszelkie problemy w obrębie narządów jamy ustnej i twarzoczaszki, a także dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego powinny być jak najszybciej zdiagnozowane i leczone. Fizjoterapia stomatologiczna polega na zastosowaniu odpowiednich działań, które konkretne problemy będą w stanie wyeliminować.

pasek

Rehabilitacja stomatologiczna. Zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych

Dobrze prowadzona rehabilitacja stomatologiczna, jest w stanie poradzić sobie z wieloma dolegliwościami, nawet najtrudniejszymi przypadkami. Wszelkie zaburzenia w stawach skroniowo – żuchwowych i inne problemy w obrębie twarzoczaszki, można poddać odpowiedniej rehabilitacji. W fizjoterapii celem jest zmniejszenie bólu, poprawa zdrowia oraz zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania. Napięcie w tkankach miękkich, zaciskanie zębów, przygryzanie warg, nieprawidłowa ruchomość stawów. Ponadto zaburzenia w obrębie głowy i kręgosłupa szyjnego, przewlekłe bóle głowy… W każdym przypadku rehabilitacja stomatologiczna może być konieczna.

pasek

Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega i jakie wykorzystuje techniki pracy z pacjentem?

Na fizjoterapię stomatologiczną składają się różnorodne formy terapii, których celem jest poprawa pracy żuchwy i stawów skroniowo – żuchwowych. Wzmożone napięcie, trzaski, bóle, problemy z przełykaniem, ograniczenia ruchomości zewnątrz i wewnątrz ust. To wszystko wymaga odpowiedniego podejścia i wprowadzonego leczenia. Najpopularniejszy negatywny czynnik towarzyszący nam we współczesnym świecie to stres. Jest on jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy całego organizmu, w tym właśnie mięśni w obrębie twarzoczaszki.

W tego typu problemach można skorzystać z usług fizjoterapeutów stomatologicznych. Świadczą oni m.in różne formy terapii, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. Każdy przypadek kliniczny jest inny i każdy należy potraktować priorytetowo. Jedni pacjenci borykają się z problemem więzadeł, inni mają bóle w obrębie kręgosłupa szyjnego i głowy, jeszcze inni zgrzytają zębami. Po ręcznym badaniu i leczeniu w formie konkretnej terapii, pacjentom z różnego rodzaju dolegliwościami, jak najbardziej można pomóc. Kluczowe znaczenie ma jedynie odpowiednia fizjoterapia i regularne ćwiczenia wykonywane w domu.

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Call Now ButtonZadzwoń teraz