ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

FIZJOTERAPIA (REHABILITACJA) SKOLIOZ – METODA FITS W WARSZAWIE

Skolioza

Wady postawy, zwłaszcza różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa, to w mojej opinii plaga dzisiejszych czasów i coraz więcej dzieci wymaga rehabilitacji związanej ze skoliozą lub inną wadą postawy.

Lekcje zdalne przyczyniły się do zmniejszenia aktywności fizycznej wśród dzieci, co według mnie potęguje wielkość tego problemu. Siedzący tryb życia, coraz większa ilość zajęć dodatkowych i zmniejszona potrzeba spontanicznego ruchu na pewno nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa. 

Wszystko co napisałam powyżej wydaje się oczywiste, ale czy wiesz, że na powstanie skoliozy nie wpływa jedynie mniejsza aktywność fizyczna, nieprawidłowe siedzenie czy noszenie plecaka na jednym ramieniu? Tak naprawdę są to czynniki, które pogłębią wadę postawy, ale w rzeczywistości sama przyczyna jej powstania leży zupełnie gdzie indziej.

pasek

Skolioza (skrzywienie kręgosłupa) – co to jest

Zacznę od tego czym jest skolioza. W literaturze określana jest jako trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, co oznacza, że dochodzi do jego niewłaściwej rotacji, wygięcia bocznego oraz zaburzeń fizjologicznych krzywizn kręgosłupa jakimi jest lordoza i kifoza. O skoliozie mówimy wówczas, gdy wartość skrzywienia bocznego na zdjęciu RTG jest równa lub większa niż 10 stopni w skali Cobba. Podaje się, iż, po 10 roku życia problem ten dotyczy sześć razy częściej dziewczynek niż chłopców.

pasek

Skolioza – przyczyny

Aby kręgosłup zaczął się krzywić muszą w organizmie dziecka powstać siły, które spowodują, że wzrost kręgosłupa nie będzie przebiegał symetrycznie. Przyczyn skoliozy można upatrywać już w niewłaściwym ułożeniu dziecka w łonie matki np. gdy kobieta ma wadę macicy, ale również w przebiegu porodu. Asymetria ułożeniowa niemowlęcia czy też asymetria jego główki to znak, że w przyszłości może pojawić się problem skrzywienia kręgosłupa. Rehabilitacja niemowląt jest dość powszechna, choć w mojej opinii nie zawsze usuwana zostaje przyczyna zaburzeń. W konsekwencji do gabinetu trafiają kilku lub kilkunastoletnie dzieci, często po skoku wzrostowym, a ja otrzymuję informację od rodzica, że wada postawy, którą zauważyli to coś co w ich opinii powstało w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Z wywiadu wynika, że dziecko w okresie niemowlęcym miało asymetrię tułowia a bardzo często kierunek tej nierówności pokrywa się z obrazem obecnej wady kręgosłupa.

Coraz większą rolę jako czynnika progresji skoliozy przypisuje się stylowi życia. Niewłaściwe odżywiane, tępo życia i stres z nim związany wg. niektórych wiąże się z szybszym podziałem komórkowym w naszym organizmie, a co za tym idzie starzejemy się szybciej. Sprzyja to także szybszemu pogarszaniu skrzywienia kręgosłupa. Dodatkowo, błędy dietetyczne i niezdrowa żywność mogą prowadzić do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych, co w konsekwencji spowoduje dodatkowe napięcia w jamie brzusznej, które mogą wpłynąć na rozwój i ustawienie kręgosłupa podczas wzrostu.

Jak widać, etiologia powstania oraz progresji skoliozy jest bardzo złożona. Zwykle nie jest to wina jednego, lecz składowa wielu czynników.

Podane przeze mnie informację dotyczą skolioz idiopatycznych, czyli tych określanych jako powstałe z nieznanej przyczyny. Są również takie, które powstały jako następstwo znanego czynnika np. wrodzonych nieprawidłowości w budowie któregoś z kręgów. W tym przypadku często ciężko mówić o leczeniu przyczynowym, ale wszystkie wymienione przeze mnie czynniki mogą wpłynąć na to w jakim stopniu wada będzie się powiększać.

pasek

Skolioza – profilaktyka

W przypadku wad postawy aktualne jest powiedzenie “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jak powinna wyglądać profilaktyka? Przede wszystkim należy propagować ruch wśród dzieci od najmłodszych lat. W tej kwestii najlepszą zachętą będzie wspólne spędzanie czasu w sposób aktywny oraz możliwość wyboru zajęć sportowych, które pociechę interesują. Jak wiemy, przykład idzie z góry. Nieraz ciężko będzie namówić dziecko na ruch, gdy sami spędzamy wolny czas na kanapie. Kolejną rzeczą jest zadbanie o zdrową i zbilansowaną dietę, przede wszystkim ograniczając spożycie słodkich produktów i przetworzonej żywności. Znalezienie czasu na odpoczynek i relaks również są bardzo istotne.

Warto co jakiś czas samemu oglądać dziecko i zwrócić uwagę czy pociecha nie ma tendencji do utrzymywania głowy pochylonej w jednym kierunku, czy łopatki są równo ustawione, linie boczne tułowia (tzw. trójkąty talii) są symetryczne a talerze biodrowe ustawione na tej samej wysokości. Nie należy również ignorować nadmiernego “wydęcia” brzucha i wygięcia dolnej części kręgosłupa do przodu lub wysunięcia w przód głowy i barków oraz zaokrąglonych pleców w części górnej i odstawania łopatek.

pasek

Fizjoterapia (rehabilitacja) skolioz

Co zrobić, gdy już zaobserwujemy wadę postawy u dziecka? Należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który oceni stan dziecka oraz pokieruje jak dalej postępować. Najczęściej dziecko wymagało będzie fizjoterapii. Warto wybierać fizjoterapeutów, którzy w swoim dorobku mają szkolenia uczące pracy stricte ze skoliozami czy innymi wadami postawy i mają doświadczenie w tym temacie. Rehabilitacja skolioz wymaga określonej wiedzy, specyficznej pracy manualnej oraz odpowiednio i indywidualnie dobranych ćwiczeń.

pasek

Metoda FITS w skoliozach

Wszystkie te elementy łączy koncepcja FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz), którą pracujemy w naszym gabinecie. Jest to jedna z 8 metod rehabilitacji skolioz zatwierdzonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedyczne i Rehabilitacyjne Leczenia Skolioz (SOSORT). Pierwszym elementem jest badanie fizjoterapeutyczne, które w metodzie FITS pozwala na stałe kontrolowanie parametrów skrzywienia podczas procesu rehabilitacji. Kolejną częścią jest praca manualna fizjoterapeuty na ciele pacjenta. Zgodnie z indywidualnymi potrzebami dotyczyć może mięśni, w tym przepony, powięzi, stawów kończyn, kręgosłupa i jego połączeń z żebrami oraz czaszką, ale także jamy brzusznej. Fizjoterapia skolioz to także ćwiczenia korekcyjne dobrane do danego skrzywienia kręgosłupa. Ponadto pracujemy nad wzmocnieniem mięśni stabilizujących tułów, równowagą oraz oddechem. Aby rehabilitacja wad postawy byłą skuteczna musi łączyć wszystkie wspomniane elementy, być regularna i wsparta codziennymi ćwiczeniami przez pacjenta.

Warto pamiętać, że skolioza poddaje się korekcji w okresie wzrostu dziecka i wtedy rehabilitacja wad postawy jest najbardziej pożądana. Z tego powodu, gdy mamy podejrzenie skrzywienia kręgosłupa nie należy szczególnie zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy. Zakończenie wzrostu kręgosłupa i miednicy u dziewczynek kończy się zwykle ok 15-16 roku życia (2-3 lata od wystąpienia pierwszej miesiączki), u chłopców ok 17-18 roku życia. Są to wartości “książkowe”, w praktyce mogą się znacznie różnić. Jest to kwestia bardzo osobnicza.

Autor: Ewa Buczyńska

Zapraszamy 😊

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz