ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

Fizjoterapia Po Operacji Powiększania Piersi: Kluczowa Rola Fizjoterapeuty w Procesie Rehabilitacji po Chirurgii Plastycznej

fizjoterapia po operacji powiekszania piersi

Operacja powiększenia piersi, popularna w dziedzinie chirurgii plastycznej, wymaga kompleksowej opieki, a rola fizjoterapeuty i rehabilitacji po zabiegu staje się kluczowym elementem pełnego powrotu do zdrowia i sprawności oraz zadowolenia estetycznego. Pacjentki decydują się operować sobie piersi ze względu na niezadowolenie ze swojego wyglądu zewnętrznego, dlatego tym bardziej, jak najważniejsze jest osiągnięcie pełnej satysfakcji i szybkiego powrotu do funkcjonowania, w których pomaga fizjoterapia po chirurgii plastycznej..

Fizjoterapeuci pełnią nieocenioną rolę w opiece nad pacjentkami po operacji powiększania piersi. Ich specjalistyczna wiedza w obszarze fizjoterapii plastycznej i estetycznej pozwala na skuteczne dostosowanie planu rehabilitacyjnego do indywidualnych potrzeb pacjentki. Operacja plastyczna może być dużym obciążeniem dla pacjentów ze względu na swoją rozległość oraz długi proces gojenia, dlatego należy sięgać po różne rozwiązania przyspieszające rekonwalescencję.

pasek

NA CZYM POLEGA OPERACJA POWIĘKSZENIA PIERSI?

Powiększenie piersi polega na umieszczeniu implantu z reguły w loży pod mięśniem piersiowym większym (czyli również w przestrzeni pod gruczołem), co powoduje, że mięsień piersiowy jest najpierw przecinany, a po umieszczeniu implantu w odpowiednim miejscu, pozostawiane tkanki zszyte są tak, aby pokryć implant. W ten sposób pierś ulega powiększeniu, a gruczoł nie jest uszkadzany.

W niektórych klinikach plastycznych można połączyć kilka operacji plastycznych. Wszystko zależy od stanu wyjściowego pacjentki. Do wyboru pacjentki mają również operacje takie jak liposukcja, plastyka ud, abdominoplastyka (plastyka brzucha) i często decydują się za zgodą lekarza na różną kombinację wyżej wymienionych operacji.

Zaleca się, aby unikać unoszenia rąk do góry w ciągu pierwszego miesiąca po operacji, aby mięsień nie kurczył się dookoła implantu. Naruszenie mięśnia powoduje, że w okresie pooperacyjnym, należy stopniowo zwiększać zakresy ruchów w stawach kończyn górnych. Jeżeli pacjentka chce wrócić do aktywności fizycznej to stopniowo może obciążać kończyny dolne najpierw na bieżni, orbitreku, a następnie w ćwiczeniach izolowanych – takich jak przysiady, wykroki, ćwiczenia z gumą.

JAK WYGLĄDA OKRES POOPERACYJNY?

Po operacji konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza utrzymującego implant, co zapobiega jego przemieszczaniu się. Stanik medyczny powinien zostać dobrany jeszcze przed operacją. Należy początkowo pozostawiać opatrunek na piersiach i nie zdejmować go przy zakładaniu biustonosza. Torebka wokół implantu tworzy się około miesiąca, dlatego dla bezpieczeństwa z reguły lekarze zalecają noszenie takiego biustonosza przez 6-8 tygodni. Po wytworzeniu się torebki, implant nie jest narażony na przesunięcia się, a pacjentka może wrócić do noszenia zwykłej bielizny. Po zabiegu należy spodziewać się niemiłego uczucia rozciągania się mięśnia i tkanki otaczającej implant. Tkanka musi przyzwyczaić się do nowego ułożenia. Kiedy mięsień piersiowy ulegnie rozciągnięciu, dyskomfort mija. Często wystąpić może też obrzęk piersi. Pod wpływem wykonywanych zabiegów fizjoterapeutycznych m.in. drenażu limfatycznego i masażu piersi można uniknąć długiego utrzymywania się takiego dyskomfortu i zapewnić sobie szybszy powrót do zdrowia. Pacjentka powinna fizjoterapię estetyczną uwzględnić w planowaniu procesu rekonwalescencji.

JAK POWINNA WYGLĄDAĆ FIZJOTERAPIA PO OPERACJI POWIĘKSZENIA PIERSI?

W kontekście procesu gojenia po powiększeniu piersi, fizjoterapeuci kładą nacisk na zastosowanie różnorodnych technik rehabilitacyjnych. Istotne są zabiegi rehabilitacyjne takie jak:

  • drenaż limfatyczny,
  • terapia manualna
  • mobilizacja blizn

Takie postępowanie które stanowi integralną część rehabilitacji, wspomagając m.in. regenerację tkanek, redukcję obrzęków pooperacyjnych, poprawiając trofikę tkanek oraz modelowanie blizn i ich właściwe formowanie się po zabiegu operacyjnym.

Powiększenie piersi często wiąże się z bólem związanym z rozciągania się mięśnia. Cykl fizjoterapii rozpoczynany jest od delikatnego drenażu limfatycznego, aby zmniejszyć obrzęk pooperacyjny. Drenaż limfatyczny jest zabiegiem delikatnym, który nigdy nie powinien wywoływać bólu, powinien za to sprzyjać redukcji obrzęku. Następnie kiedy piersi nie są już takie tkliwe, stosuje się specjalny masaż oraz terapię tkanek miękkich niwelujące wszelkie nierówności w tkankach. Specjalistyczny masaż piersi pozwala przywrócić również czucie powierzchowne na skórze, które może być zaburzone po operacji.

Terapię blizn można rozpocząć już na wczesnym etapie, mobilizując najpierw okoliczne tkanki, a po zdjęciu szwów i wchłonięciu się strupów, można działać bezpośrednio na bliźnie. Terapia blizny jest zabiegiem delikatnym. Blizn nigdy nie powinno się rozciągać wszerz, ani mocno ich ugniatać. Świeża blizna wymaga szczególnego podejścia, aby pomóc modelowaniu blizny i właściwym uformowaniu jej kształtu. Terapia blizn wspomaga prawidłowy proces gojenia. Zbyt duży bodziec i siła mogą spowodować odwrotny efekt, zaburzać proces gojenia i zniweczyć efekt estetyczny. Po odpowiednich zabiegach rekonwalescencja przebiega szybciej i sprawniej. Dlatego ważne jest, aby trafić do fizjoterapeuty, który zajmuję się terapią blizn, a jego główny zakres działań to fizjoterapia estetyczna.

Stosowanie specjalnych ćwiczeń, skoncentrowanych na tym, aby odzyskać prawidłowe zakresy ruchów w stawach również odgrywają ważną rolę w procesie rehabilitacji po powiększeniu piersi. Fizjoterapeuci dostosowują intensywność i rodzaj ćwiczeń do postępu gojenia się tkanek oraz czasu jaki minął od operacji, kierując pacjentki przez kolejne etapy rekonwalescencji. We wczesnych etapach ważne są ćwiczenia oddechowe połączone z krążeniem barków oraz ogólnokondycyjne np. spacery lub rower stacjonarny. Następnie można w kolejnych tygodniach wdrożyć izolowane ćwiczenia na nogi, wykroki, przysiady. Dozwolone jest również używanie orbitreka oraz steppera. Ćwiczenia angażujące mięśnie klatki piersiowej oraz ćwiczenia cardio można wykonywać dopiero po upływie 9 tygodni za zgodą lekarza wykonującego zabieg.

Istotna też jest praca pacjenta w domu w okresie rekonwalescencji, która opiera się głównie na stosowaniu się do zaleceń. Zalecenia od fizjoterapeuty na każdym etapie mogą być inne np. masaż piersi, odpowiednie ćwiczenia lub dbanie o blizny.

Praca fizjoterapeuty po operacji powiększania piersi nie ogranicza się jedynie do obszaru bezpośrednio związanego z piersiami. Istotne jest także utrzymanie właściwej statyki i dynamiki stawów, zwłaszcza w obszarze ramion oraz kręgosłupa. Stosowane są działania przywracające prawidłowe zakresy ruchów w stawach kończyn. Fizjoterapeuci dbają o pełny zakres ruchu pacjentek, co przekłada się na ich komfort i funkcjonowanie. Po takiej operacji następuje zaburzenie statyki i dynamiki stawów ramiennych oraz kręgosłupa. Dzieje się tak z powodu nagłego pojawienia się większego ciężaru z przodu klatki piersiowej. W związku z tym w odpowiednim czasie warto wykonywać ćwiczenia kończyn sąsiadujących z tkankami operowanymi. Dodatkowo w okresie pooperacyjnym należy spać na plecach, co jest dużym obciążeniem dla barków oraz kręgosłupa, przez co pacjentki często skarżą się na bóle i drętwienie tych okolic. Niekiedy konieczne jest aby wprowadzić terapię manualną tych stawów, aby zmniejszyć dyskomfort. Rekonwalescencja po takiej operacji plastycznej może trwać co najmniej kilka tygodni.

Fizjoterapia estetyczna po operacji plastycznej powiększenia piersi koncentruje się na harmonijnym kształtowaniu tkanki wokół implantu. Ten aspekt fizjoterapii wpływa nie tylko na aspekty estetyczne, ale również ma znaczący wpływ na występowanie dyskomfortu bólowego u pacjentki.

JAKIE INNE OPERACJE PLASTYCZNE W OBRĘBIE PIERSI ISTNIEJĄ?

Redukcja piersi lub ich lifting (tzw. mastopeksja) są zabiegami jeszcze poważniejszymi niż powiększanie piersi, ze względu na swoją rozległość. Redukcja piersi stosowana jest u kobiet z bardzo dużym biustem, które z tego względu odczuwają dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz którym rozmiar biustu przeszkadza w uprawianiu sportów i funkcjonowaniu na co dzień. Lifting (mastopeksja) polega na wypreparowaniu i usunięciu nadmiaru skóry z piersi oraz przeszyciu brodawki wyżej, dzięki czemu piersi są uniesione. Chirurg podczas operacji skupia się na usunięciu nadmiaru tkanek piersi, a następnie zszyciu tkanek tak, aby uzyskać pożądany kształt i rozmiar biustu. Operacja mastopeksji może zostać połączona z powiększeniem piersi implantami. Przy tych operacjach fizjoterapia i terapia blizn jest kluczowa, aby spełnić oczekiwania estetyczne pacjentki oraz wspomóc proces gojenia w obu piersiach. Piersi mogą goić się różnie, niekoniecznie równo i w takim samym tempie. Proces rekonwalescencji potrwa co najmniej kilka tygodni.

Profesjonalizm fizjoterapeutów jest kluczowy dla sukcesu rehabilitacji po operacji powiększania piersi. Fizjoterapia estetyczna, czyli po operacjach plastycznych niesie za sobą wiele korzyści. Naszym zadaniem jest pomóc pacjentowi w powrocie do zdrowia, komfortu i sprawności. Indywidualne podejście do pacjentki, z uwzględnieniem wszystkich aspektów fizycznych i emocjonalnych, stanowi fundament skutecznej terapii.

Podsumowując, fizjoterapeuci odgrywają niezastąpioną rolę w procesie gojenia po operacji powiększania piersi. Ich wiedza, doświadczenie i profesjonalizm mają kluczowe znaczenie dla efektywnej rehabilitacji, zapewniając pacjentkom kompleksową opiekę oraz osiągnięcie pozytywnych efektów procesu rekonwalescencji. Należy pamiętać, aby korzystać z zabiegów u fizjoterapeuty posiadającego doświadczenie z zakresu fizjoterapii estetycznej.

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz