ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

URAZY I BÓLE, CZYLI O DYSTORSJACH POWIĘZIOWYCH

W tym artykule dowiesz się czym są dystorsje powięziowe i jakie są ich rodzaje. Zapraszamy do lektury

Czym jest powięź?

Powięź ma bardzo specyficzną budowę, przez co pod wpływem różnych bodźców (wewnętrznych i zewnętrznych), może sie przebudowywać (odkształcać) w zależności od warunków, które na nią działają. Czy będzie nam służyć jako ochronny, miękki szkielet? Czy się sprzeciwi i zada nam ból? Jeśli w jej obrębie dojdzie do powstania nieprawidłowości, będziemy to odczuwać jako ból lub ograniczenie ruchomości stawu

Dysfunkcje w obrębie powięzi zwane są dystorsjami. Większość dolegliwości bólowych pochodzi z powięzi. Jest to dobra wiadomość, ponieważ na powięź mamy wpływ i możemy ją leczyć. Stephen Typaldos, twórca modelu FDM, sklasyfikował 6 rodzajów tych odkształceń powięzi:

  • taśma spustowa,
  • dystorsja kontinuum,
  • dystorsja przepukliny punktu spustowego,
  • dystorsja fałd,
  • dystorsja cylindryczna,
  • fiksacja tektoniczna.

pasek

Taśma spustowa

powstaje zazwyczaj podczas urazu i jest to liniowe (wzdłużne) uszkodzenie tkanki powięziowej. Charakteryzuje się piekącym, ciągnącym, ostrym bólem, który ogranicza zakres ruchu w pobliskim stawie lub stawach. Pojawia się na przykład przy skręceniu stawu skokowego (skręcona kostka). Czujemy ciągnący ból z boku i z tyłu łydki przez co nie możemy obciążać w pełni kontuzjowanej kończyny. Urazy barku, ból karku – tam też  często powstają taśmy spustowe. Fizjoterapeuta z łatwością określi czy doszło do tego rodzaju uszkodzenia i bardzo szybko upora się z leczeniem taśmy spustowej.

Dystorsja kontinuum

powstaje nagle podczas urazu lub długo, pod wpływem sumy przeciążeń, które działają na nasz organizm, np. nieprawidłowa, wymuszona pozycja w pracy. Objawia się ostrym, kłującym, punktowym bólem w okolicy stawu i dotyczy przyczepów ścięgien, więzadeł i torebek stawowych do kości. Może przez to ograniczać ruchomość danego stawu, zazwyczaj w jednej płaszczyźnie. Tego typu problemy znajdziemy często przy bólu pleców w dolnym odcinku kręgosłupa, kiedy boli nas podczas skłonu w przód lub wyprostu. Ponadto ból szyi, urazy kolana, łokieć tenisisty, łokieć golfisty są często spowodowane powstaniem tej dystorsji. Terapeuta pracujący modelem FDM skutecznie zlikwiduje ta dystorsję.

pasek

Przepuklina punktu spustowego

to odkształcenie powięzi, które powstaje z różnicy ciśnień w obrębie tułowia (w jamie brzusznej i klatce piersiowej). Objawia się mocnym, tępym bólem w określonych lokalizacjach: dół nadobojczykowy (okolica karku i szyi), przestrzeni miedzy żebrami a miednicą (okolica lędźwiowa), pośladki. Może ograniczać ruchomość w pobliskich stawach, a także może dawać objawy pseudoneurologiczne, w postaci rwy kulszowej lub barkowej. Przykładem może być sytuacja, kiedy przenosimy lub pchamy ciężkie przedmioty i potem odczuwamy ból podczas ruchów głową i ręką, a do tego możemy czuć objaw rwania w ramieniu i przedramieniu.

Dystorsja FAŁD

to zaburzenie tkanki powieziowej w obrębie torebki stawowej , powstające podczas urazu i objawia się lekkim bólem (raczej dyskomfortem) głęboko w stawie, na końcu zakresu ruchu. Na przykład, kiedy podczas remontu domu spadniemy z drabinki i podeprzemy się ręką, może dojść do zaburzenia powięzi w torebce stawowej stawu łokciowego, możemy wtedy wykonać ruch w pełni, ale towarzyszy nam uczucie nieprzyjemnego dyskomfortu w maksymalnym zakresie zgięcia lub wyprostu.

Dystorsja Cylindryczna

jest zniekształceniem powierzchownych warstw powięzi i ma wiele przyczyn powstawania, czasem trudno uchwytnych. Może powstawać w wyniku za ciasno założonego opatrunku gipsowego, za ciasnej odzieży, źle wykonanego masażu, błędnego leczenia terapią manualną, sztywnym tapingiem, bliznami. Objawia się chraterystycznymi „wędrujacymi” i „przeskakującymi” bólami, mrowieniem, drętwieniem oraz skurczami szczególnie w nocy (RLS – zespół niespokojnych nóg).

Dystorsja fiksacji tektonicznej

to zaburzenie wielu warst powięziowych na raz i utrata ich przesuwalności. Powstaje zazwyczaj powoli, porzez brak ruchu np. długiej stabilacji gipsem lub szynami czy ortezami lub po prostuw wyniku oszczędzania kontuzjowanej kończyny, a także innych niewyleczonych dystorsji.  Dochodzi wtedy do sklejeń powięzina wielu poziomach i objawia się znacznym ograniczeniem ruchomości, ale bez bólu. Możemy czuć się jak w zardzewiałej zbroi.

Dystorsje powięziowe mogą być dość sprawnie „odczytywane” i diagnozowane przez terapeutów przeszkolonych w tym zakresie, czyli pracujących modelem FDM. Pacjenci opisując ból towarzyszący odkształceniom powięzi, pokazują pewne gesty, „rysują znaki” na ciele zwane „mową ciała”. My  – terapeuci „Evital Rehabilitacja” potrafimy odczytać i wdrożyć odpowiednie techniki by zredukować ból i przywrócić ruchomość w stawach. Wykorzystujemy terapię powięziową i mamy dużą skuteczność w terapii pacjentów z dolegliwościami bólowymi oraz kontuzjami.

Ewa Włodarczyk

Jeśli chcesz poczytać więcej o naszej ofercie rehabilitacji dzieci, wejdź na REHABILITACJA DZIECI WARSZAWA BIELANY, BEMOWO

lub po prostu skontaktuj się z nami:

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz