ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

Drenaż limfatyczny (Warszawa)

DRENAŻ LIMFATYCZNY

Co to jest drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to zabieg manualny, mający wpływ na usprawnienie przepływu chłonki. Pełna nazwa takiego zabiegu to Manualny Drenaż Limfatyczny (MDL). Wywodzi się z metody Voddera.

Jak wynika z nazwy polega na wykonywaniu pewnych technik ręcznie (manualnie). Do jego wykonania nie stosuje się żadnego urządzenia ani oliwki. Choć drenaż  limfatyczny wykonuje się ręcznie, nie jest on masażem. Wykonywany jest o wiele bardziej delikatniej niż masaż.

Ogólnie ujmując ma ogromne znaczenie w redukcji obrzęków, poprawia krążenie limfy a jednocześnie jest bardzo delikatny, dzięki czemu relaksuje.

Wskazania do manualnego drenażu limfatycznego

 1. Obrzęki po zabiegu liposukcji – opis poniżej
 2. Obrzęki, w których manualny drenaż limfatyczny jest częścią Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (opis poniżej):
 • Obrzęk limfatyczny wtórny i pierwotny
 • Obrzęki żylno-limfatyczne
 • Obrzęki tłuszczowe
 • Obrzęki tłuszczowo-limfatyczne
 1. Obrzęki nóg, wynikające z długotrwałej pracy siedzącej
 2. Zmęczenie, uczucie ciężkości nóg
 3. Obrzęki pourazowe
 4. Profilaktyka obrzęków – u pacjentów onkologicznych po usunięciu węzłów chłonnych oraz po radioterapii – drenaż usprawnia odpływ chłonki i wytwarza krążenie oboczne. Są badania, że u pacjentów poleczeniu onkologicznym, którzy korzystali z manualnego drenażu limfatycznego profilaktycznie, obrzęk limfatyczny wystąpił w dużo mniejszym procencie w porównaniu do pacjentów, którzy z niego nie korzystali. Ważne jest to, że efekt ten dotyczy manualnego drenażu limfatycznego a nie pneumatycznego.

Przeciwwskazania do manualnego drenażu limfatycznego

Bezwzględnie nie wykonujemy drenażu limfatycznego gdy jest:

 • Zakażenie bakteryjne
 • Niewydolność nerek
 • Niewyrównana prawokomorowa niewydolność serca
 • Stan ostry zakrzepicy

Są też inne stany, w których należy rozważyć wykonanie drenażu limfatycznego:

 • Miażdżyca tętnic szyjnych
 • Arytmia serca
 • Zespół zatoki szyjnej
 • Ciąża
 • Niedrożność jelit
 • Stomia
 • Tętniak aorty

MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY NIE BOLI

JEST DELIKATNY – TYLKO WTEDY USPRAWNIA SIĘ PRZEPŁYW CHŁONKI

IDEALNY NA OBOLAŁE CIAŁO

Drenaż limfatyczny po liposukcji Warszawa

Bardzo ważnym elementem rekonwalescencji po zabiegu liposukcji jest manualny drenaż limfatyczny. Mając duże doświadczenie w prowadzeniu pacjentek po zabiegach liposukcji wykonujemy manualny drenaż limfatyczny Warszawa. Ma on duże znaczenie w powrocie do zdrowia po zabiegu.

Prawidłowo wykonany drenaż limfatyczny po liposukcji:

 • Zmniejsza ból po zabiegu – drenaż limfatyczny wykonywany jest bardzo delikatnie, co powoduje wręcz „odczulanie” skóry i tkanki podskórnej
 • Zmniejsza stan zapalny po liposukcji
 • Działa przeciwobrzękowo – odprowadza limfę, zmniejsza obrzęki
 • Zmniejsza siniaki i wybroczyny – ponieważ aktywuje układ limfatyczny, który oczyszcza tkanki
 • Zapobiega zrostom – bo odprowadza białko z tkanek. To właśnie zalegające białko oraz glikozaminoglikany powodują w późniejszym okresie zrosty. Po liposukcji jest duża tendencja do tworzenia się zrostów. Im więcej w początkowym okresie pacjentka korzysta z manualnego drenażu limfatycznego tym mniejsze zrosty, bo poprzez drenaż aktywujemy odpływ krwi i limfy z tkanek, wraz z białkiem. Często w późniejszym okresie, gdy trochę zrostów się wytworzy dołączamy mocniejsze techniki na redukcję zrostów. Nie robimy tego w początkowym okresie, gdyż mocne techniki robione zbyt wcześnie po zabiegu, powodują przekrwienie i wręcz przyczyniają się do zrostów. Dlatego w początkowym okresie po zabiegu bazujemy na klasycznym drenażu limfatycznym, bardzo delikatnym by wspomóc odpływ chłonki, białka i glikozaminoglikanów. Początkowy okres po liposukcji jest to bardzo bolesny czas dla pacjentki. Tymbardziej nie wolno w tym czasie wykonywać mocnych technik, dokładających cierpień.
 • Przyspiesza regenerację powięzi, uszkodzonej w czasie liposukcji.

Manualny drenaż limfatyczny Warszawa w obrzękach limfatycznych

W obrzękach limfatycznych drenaż limfatyczny to część Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. W tych obrzękach sam drenaż limfatyczny nie wystarczy. Należy manualny drenaż limfatyczny uzupełnić kompresjoterapią – bandażowaniem wielowarstwowym specjalnymi bandażami do obrzęków limfatycznych. Zabiegi wykonuje się w serii – codziennie lub co drugi dzień. Wykonuje się manualny drenaż limfatyczny, uzupełniany dodatkowymi technikami manualnymi, jeżeli obrzęk jest twardy, pełen zwłóknień. Każdy zabieg kończy się specjalnym bandażowaniem, które bardzo skutecznie zmniejsza obrzęk, redukuje obwody. Następnie po uzyskaniu redukcji obrzęku należy dobrać podkolanówki, pończochy lub rękaw kompresyjny do noszenia przez pacjenta na co dzień.

Do naszej placówki Evital Rehabilitacja często trafiają pacjenci z obrzękami limfatycznymi, którzy korzystali w innych miejscach z samego drenażu limfatycznego i niestety nie było efektu redukcji obrzęku. Należy pamiętać, że sam drenaż limfatyczny ma duże znaczenie w profilaktyce wystąpienia obrzęku, np. po usunięciu węzłów chłonnych i radioterapii, ale gdy już się obrzęk limfatyczny ujawni, sam drenaż limfatyczny to za mało. Terapia musi być systemowa, uzupełniona stosowaniem kompresji.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Manualny drenaż limfatyczny polega na bardzo delikatnych manualnych chwytach na ciele pacjenta. Drenaż limfatyczny rozpoczynamy od opracowania szyi gdyż znajduje się tu ujście układu limfatycznego do układu żylnego oraz duża ilość węzłów chłonnych. Tak więc pierwsze ruchy są w okolicy obojczyka, dołów nadobojczykowych, mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego oraz bocznych częściach szyi. Delikatne koliste ruchy pobudzają węzły chłonne, do których spływa chłonka. Dzięki temu poprawia się spływ chłonki z naczyń limfatycznych. Następnie wykonujemy ruchy w przebiegu naczyń, w kierunku spływu do węzłów, zawsze spokojnie, delikatnie, rytmicznie. Pacjent odbiera drenaż limfatyczny jak relaks i odprężenie.

Czy drenaż limfatyczny boli?

Prawidłowo wykonywany manualny drenaż limfatyczny nie boli! Poprzez drenaż chcemy pobudzić naczynia limfatyczne, które są tuż pod skórą. Wykonując delikatne, ale rytmiczne ruchy powodujemy rozciąganie mięśniówki kolektorów naczyń limfatycznych, wprawiając je w ruch. Dzięki temu naczynia limfatyczne „rozpędzają się” i są aktywne jeszcze przez kilka godzin po zabiegu. Ponadto dzięki delikatnej pracy fizjoterapeuta pobudza układ wegetatywny przywspółczulny, który również aktywuje naczynia chłonne. Warunkiem aktywacji układu chłonnego jest prawidłowe wykonanie manualnego drenażu limfatycznego przez fizjoterapeutę, który ukończył kurs Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej.

Przebieg zabiegu – manualny drenaż limfatyczny Warszawa

Jeśli obrzęk dotyczy kończyny górnej – zaczynamy od „drenażu centralnego”, czyli szyi a następnie pobudzamy węzły chłonne pachowe i dopiero wykonujemy drenaż limfatyczny okolicy ramienia, łokcia, przedramienia i dłoni.

Jeśli obrzęk dotyczy kończyny dolnej – również zaczynamy od „drenażu centralnego”, czyli szyi, następnie wykonujemy drenaż brzucha a dopiero pobudzamy węzły chłonne pachwinowe i rozpoczynamy wykonywanie ruchów drenażowych na udzie, kolanie, podudziu i stopie.

Drenaż limfatyczny uzupełniamy ćwiczeniami oddechowymi. To bardzo ważne by oddychać torem przeponowym. Przepona jest jak tłok w naszym ciele i prawidłowa jej praca i aktywność wytwarza różnicę ciśnień pomiędzy jamą klatki piersiowej a jamą brzuszną co poprawia krążenie krwi i limfy.

Bardzo ważne cechy drenażu limfatycznego:

 • Nie boli
 • Nie polega na przepychaniu obrzęku na siłę
 • Nie powoduje przekrwienia skóry, zaczerwienienia
 • Jest bardzo przyjemny dla pacjenta, odprowadza obrzęki a jednocześnie relaksuje
 • W trakcie drenażu może zrobić się chłodno i pojawić się gęsia skórka, ponieważ dobry drenaż limfatyczny aktywuje układ nerwowy wegetatywny (przywspółczulny)
 • Po drenażu limfatycznym znika uczucie ciężkich nóg

Czy drenaż limfatyczny i masaż limfatyczny to to samo?

Wiele osób używa tych terminów zamiennie, ale to nie jest to samo. Masaż limfatyczny może sugerować wykonywanie technik znacznie mocniej, tak jak w masażu klasycznym. Ponadto w masażu używa się oliwki a ciało po masażu jest często zaczerwienione. W drenażu limfatycznym nie używamy oliwki a skóra robi się wręcz blada. Wykonując drenaż limfatyczny nie możemy doprowadzić do przekrwienia skóry. Masaż limfatyczny wykonujemy u kobiet po mastektomii oraz po innych operacjach związanych z rakiem piersi. U tych pacjentek chodzi nie tylko o usprawnienie odpływu zalegającej chłonki ale też o rozluźnienie skróconych po operacji tkanek i poprawę ruchomości stawu ramiennego. Dlatego u tych pacjentów wykonujemy masaż limfatyczny, który jest połączeniem technik. Jest bardziej intensywny od drenażu limfatycznego ale nie aż tak mocny jak masaż klasyczny.

W naszej placówce mamy duże doświadczenie w redukcji obrzęków limfatycznych oraz w drenażu po liposukcji, dlatego jeśli poszukujesz drenaż limfatyczny Warszawa to z pewnością pomożemy Ci w Twoich dolegliwościach.

Zapraszamy

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

Call Now ButtonZadzwoń teraz