ul. Rudnickiego 3a lok 16 H, 01-858 Warszawa

Drenaż limfatyczny po liposukcjI

Liposukcja to zabieg odsysania tkanki tłuszczowej. Najczęściej zabiegowi poddawane są uda, łydki lub brzuch. Decyduje się na nią wiele kobiet, najczęściej gdy borykają się z obrzękiem lipidowym. Zabieg jest dużą ingerencją w tkankę podskórną i dlatego bardzo ważne jest solidne przygotowanie się do niego jak i postępowanie po zabiegu. Kompleksowe podejście do liposukcji spotęguje jej efekt i zminimalizuje skutki uboczne.

Dlatego jeśli planujesz liposukcję, pamiętaj o kosztach związanych z kupnem odzieży uciskowej oraz korzystaniem z drenażu limfatycznego.

drenaz limfatyczny warszawaPostępowanie przed zabiegiem liposukcji

Im staranniej przygotujesz się do zabiegu tym lepszy będzie efekt później! Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, zajmującym się terapią przeciwobrzękową w celu określenia skali problemu. Jeśli Twoje nogi oprócz obrzęku lipidowego mają dużą komponentę obrzęku limfatycznego warto wdrożyć terapię przed zabiegiem. W naszej placówce w Warszawie wykonujemy terapię i drenaż limfatyczny, który przygotuje Cię do liposukcji. Ponadto dobierzemy rajstopy kompresyjne. W czasie zabiegów przygotowujących wykonujemy:

– manualny drenaż limfatyczny

– masaż powięziowy

– masaż aparatem Aquavibron

– zabiegi falą uderzeniową

To wszystko ma na celu pobudzenie tkanek, ich uelastycznienie oraz zmniejszenie obrzęków. Zabiegi, masaż powodują wygładzenie tkanek oraz ich rozluźnienie. Kobiety czują się po nich lepiej, opisują, że znacząco zmniejsza się uczucie ciężkich nóg. Kluczowe jest wykonanie manualnego drenażu limfatycznego, który działa przeciwobrzękowo. W jaki sposób drenaż limfatyczny ma wpływ na odprowadzenie chłonki z obrzęku? Wykonując drenaż limfatyczny w Warszawie pobudzamy węzły chłonne do pracy, które filtrują dzięki temu większą ilość limfy a także dzięki delikatnym ale sprężystym ruchom naszych dłoni aktywują się naczynia limfatyczne. Ponadto drenaż limfatyczny jest bardzo przyjemny, relaksujący, dzięki czemu działa też przeciwbólowo a kobiety mówią po zabiegu, że mają „lekkie” nogi.

Dzięki takiemu przygotowaniu Twoje ciało lepiej zareaguje na zabieg – mniejszym i krócej trwającym obrzękiem pooperacyjnym.

Terapia po zabiegu liposukcji

Zastosuj się do zaleceń Twojego lekarza.

To co konieczne po zabiegu:

– noszenie odzieży kompresyjnej 24h

– korzystanie z drenażu limfatycznego

Po liposukcji możesz być bardzo obolała, obrzęknięta. Zauważysz wiele siniaków

i wybroczyn.  W naszej pracy rozpoczynamy manualny drenaż limfatyczny nawet 3 dni po zabiegu. Ważne by rozpocząć je przed upływem 2 tygodni. W tym czasie może jeszcze wyciekać płyn w miejscach nacięć skóry, dlatego konieczne jest noszenie opatrunków. Manualny drenaż limfatyczny nie boli, wręcz przeciwnie jest bardzo relaksujący. Dzięki temu Twoje ciało się wycisza, uspokaja. Układ limfatyczny zaczyna aktywnie pracować a wtedy odprowadza nadmiar limfy jak również „sprząta” siniaki i wylewy podskórne. Na początku nosisz kompresję non stop – co najmniej przez 4 tyg., zdejmując ją tylko na szybki prysznic oraz na zabiegi.

W czasie zabiegów wykonujemy drenaż limfatyczny jak również stopniowo dołączamy:

 • masaż blizn
 • opracowanie powięzi
 • masaż aparatem Aquavibron
 • masaż, techniki powięziowe – tam gdzie wyczuwalne są zgrubienia i nierówności, w celu ich wyrównania, ale zawsze koniec zabiegu to manualny drenaż limfatyczny, który uaktywni odpływ chłonki

Manualne zabiegi, drenaż limfatyczny jak i noszenie kompresji mają ogromne znaczenie po liposukcji i są pomocne w:

 • redukcji obrzęku po operacji
 • wygładzeniu tkanek
 • modelowaniu sylwetki
 • zagęszczaniu się skóry, zapobieganiu efektowi „luźnej skóry”
 • wyrównaniu kolorytu skóry
 • przywróceniu prawidłowego czucia na skórze
 • zapobieganiu powstaniu martwicy skóry.

Ważne są tez w tym czasie:

 • delikatne ćwiczenia przeciwzakrzepowe, takie jak ruszanie stopami, zginanie i prostowanie kolan. Uaktywniają pompę mięśniową i stawową, nie dopuszczając do zastoju krwi żylnej na obwodzie co mogłoby być źródłem zakrzepicy
 • ćwiczenia oddechowe – głębokie, spokojne oddechy uspokajają a ponadto usprawniają przepływ krwi i limfy. Kluczowa jest tu praca przepony, która jest swego rodzaju „tłokiem”
 • dieta – zdrowo się odżywiaj aby dostarczać organizmowi cennych składników mineralnych. Ogranicz ilość spożywanych węglowodanów, ponieważ nasilają one stany zapalne w organizmie. Spożywaj więcej białka oraz dobrego tłuszczu z olejów.

Zabieg liposukcji jest poważną ingerencją w tkankę podskórną, dlatego warto się do niej należycie przygotować i zaplanować zabiegi drenażu po operacji.

Zapraszamy 😊

Call Now ButtonZadzwoń teraz