DO KOGO SKIEROWANA JEST TERAPIA PRZECIWOBRZĘKOWA – ZASTOSOWANIE DRENAŻU LIMFATYCZNEGO
Problem z obrzękami dotyka bardzo dużego odsetka osób. Przede wszystkim są to pacjenci po leczeniu onkologicznym, po usunięciu węzłów chłonnych jak i po radioterapii. Dużą grupę stanowią również osoby z niewydolnością żylną oraz kobiety z lipodemią. Obrzęk limfatyczny dotyczy również wielu osób, które mają siedzącą pracę. Wielogodzinne unieruchomienie powoduje u nich opuchnięte kostki, spuchnięte stopy, a także całe nogi czy ręce. To nie jest tylko dyskomfort związany z nieestetycznym wyglądem, ale przede wszystkim informacja, iż w organizmie dzieje się coś złego. Obrzęki świadczą o niewydolności układu limfatycznego. Pomocny jest wówczas drenaż limfatyczny w Warszawie, który ma działanie profilaktyczne jak i lecznicze u osób, u których obrzęki już wystąpiły. Czym jest drenaż limfatyczny i dlaczego to właśnie on jest w stanie przynieść zadowalające efekty? Co wpływa na powstawanie obrzęków? Jak wygląda drenaż limfatyczny w Warszawie? Na te wszystkie pytania będziemy starali się odpowiedzieć w tym właśnie artykule.
Drenaż limfatyczny – co to jest?
Drenaż limfatyczny jest jednym z rodzajów masażu, którego głównym zadaniem jest pobudzenie krążenia chłonki, czyli limfy. Niezbędne w nim jest zastosowanie odpowiednich technik i chwytów terapeutycznych, które należy wykonywać z konkretną częstotliwością i siłą, w regularnych odstępach czasu. Ruchy dłoni fizjoterapeuty, wykonującego drenaż limfatyczny są zgodne z przepływem naczyń limfatycznych. Wykonuje się też pobudzenie węzłów chłonnych. Poprzez poprawę cyrkulacji, następuje odprowadzenie nadmiaru nagromadzonego płynu ustrojowego. Wybierając drenaż limfatyczny w Warszawie w Evital Rehabilitacja, otrzymać można najwyższej jakości terapię, ponieważ specjalizujemy się w terapii przeciwobrzękowej. Potrafimy ocenić jaki jest stopień zaawansowania obrzęku i podjąć odpowiednie działania. Profesjonalnie wykonamy manualny drenaż limfatyczny jak i zdiagnozujemy czy jest to wystarczające działanie. Sam drenaż limfatyczny zawiera techniki bardzo przyjemne i relaksacyjne. Chcąc odprowadzić obrzęk potrzebujemy zaktywizować układ limfatyczny. Jest to system, który intensywnie pracuje gdy jesteśmy wyciszeni i zrelaksowani, dlatego w drenażu limfatycznym dominują techniki bardzo delikatne i przyjemne. Wyjątkiem są sytuacje gdy doszło do zwłóknień lub gdy przeszkodą w odpływie chłonki są blizny. Wówczas fizjoterapeuta użyje nieco więcej mocniejszych technik aby poprawić elastyczność tkanek i poprawić dzięki temu odpływ chłonki.Kiedy warto postawić na drenaż limfatyczny?
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia drenażu limfatycznego są obrzęki oraz zastoje limfatyczne. Należy rozróżnić czy chodzi nam o profilaktykę obrzęku czy obrzęk już istnieje. Jeżeli mamy już do czynienia z obrzękiem ważną informacją jest czy po odpoczynku nocnym obrzęk odpływa czy utrzymuje się przez całą dobę. Zależnie od stopnia zaawansowania taką formę terapii dobieramy.- Jako profilaktyka obrzęków wystarczy sam manualny drenaż limfatyczny, który będzie jednocześnie doskonałą forma relaksu. Profilaktycznie drenaż limfatyczny będzie wskazany gdy po pracy czujesz spuchnięte kostki lub dłonie, ale nie jest to związane z żadnym schorzeniem. Wówczas drenaż limfatyczny pobudzi Twój układ limfatyczny co pomoże w odprowadzeniu zastoju.
- Druga grupę stanowią pacjenci, u których wykonamy drenaż limfatyczny ale należy dobrać odzież kompresyjną – podkolanówki kompresyjne, rękaw kompresyjny. Taka odzież nazywa się uciskowa, kompresyjna lub przeciwobrzękowa.
- Z obrzękami, które ustępują po odpoczynku nocnym – obrzękiem żylnym, żylno-limfatycznym lub limfatycznym
- Z obrzękiem lipidowym (lipodemią)
- Po zabiegach operacyjnych
- Kobiety z lipodemią przed zabiegiem liposukcji – w ramach przygotowania do zabiegu.
- Po zabiegu liposukcji
- Trzecią grupę stanowią pacjenci, u których obrzęk już wystąpił i nie ustępuje po nocy. Drenaż limfatyczny jest jednym z elementów terapii. Wykonujemy u nich drenaż limfatyczny ale dołączamy:
- Kompresjoterapię – bandażowanie wielowarstwowe – obrzęki wówczas znacząco się zmniejszają co widać w pomiarach obwodów kończyn
- Ćwiczenia w kompresji
- Ćwiczenia oddechowe
- Rękaw uciskowy (kompresyjny) – do nadgarstka lub z częścią na dłoń
- Rękawiczkę uciskową (kompresyjną)
- Podkolanówki uciskowe (kompresyjne)
- Pończochy uciskowe (kompresyjne)
- Rajstopy uciskowe (kompresyjne)
- Kobiety po leczeniu nowotworu piersi – z obrzękiem dłoni lub całej kończyny
- Kobiety po leczeniu nowotworów ginekologicznych – z obrzękiem nogi
- Mężczyźni po leczeniu nowotworu prostaty – z obrzękiem nogi
- Po zabiegu liposukcji gdy obrzęk nie chce się zmniejszyć
- Osoby z obrzękiem limfatycznym pierwotnym, czyli wrodzonym
- Osoby z obrzękiem żylno-limfatycznym
tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H
Zapisz się przez formularz kontaktowy