ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

Czym jest fizjoterapia, czym zajmuje się fizjoterapeuta, co daje i kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

fizjoterapia stomatologiczna warszawa

Na czym polega fizjoterapia i czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia jest dziedziną medycyny zajmująca się leczeniem oraz prewencją dysfunkcji fizycznych. Wykorzystuje się w niej różnorodne metody, takie jak terapia manualna, masaż, ćwiczenia oraz fizykoterapia, by pomóc pacjentom odzyskać pełną sprawność. Historia fizjoterapii sięga czasów starożytnych. Już starożytni Egipcjanie czy Grecy korzystali z masaży i ćwiczeń, aby leczyć różne dolegliwości. Z biegiem lat metody fizjoterapii ewoluowały. Dzięki nowoczesnym technologiom i badaniom naukowym, dzisiejsza fizjoterapia obejmuje niezwykle szeroki obszar działania jest bardziej skuteczna niż kiedykolwiek, a zawód fizjoterapeuty z roku na rok zyskuje na popularności.  Wykorzystuje różne metody terapii, będąc doskonałym elementem rehabilitacji.

pasek

Rodzaje fizjoterapii – czym zajmują się poszczególne jej działy w leczeniu pacjentów?

Fizjoterapia jest to obszar medycyny, który koncentruje się na poprawie funkcji i ruchomości ciała pacjenta. W zależności od potrzeb i schorzeń pacjenta wykorzystuje się różne rodzaje fizjoterapii. Poznajmy najważniejsze z nich.

  1. Terapia manualna

Skoncentrowana jest na manualnych technikach mobilizacji, manipulacji, technikach powięziowych i osteopatycznych. Pomaga w przypadkach problemów z kręgosłupem, stawami czy mięśniami i w wielu innych problemach. Obecnie na rynku jest ogrom kursów, które fizjoterapeuci kończą, zdobywając dodatkowe umiejętności w wykonywaniu terapii manualnej. Jedne z metod skupiają się na technikach powięziowych, inne na pracy z układem nerwowym czy mięśniowym. Wybór zastosowanej metody zależy od rodzaju dolegliwości, z którą pacjent się boryka.

  1. Kinezyterapia (terapia ruchowa)

Jest to najbardziej popularna forma fizjoterapii. Skupia się na ćwiczeniach ruchowych pomagających w przywróceniu ruchomości stawów, wzmocnieniu mięśni czy poprawie koordynacji. Ich wykonywanie przywraca sprężystość tkankom i jest warunkiem do dobrej sprawności fizycznej. Do kinezyterapii zalicza się również:

  • Terapia oddechowa

Skoncentrowana na technikach oddychania, które pomagają w poprawie funkcji płuc i układu oddechowego. Często stosowana u pacjentów po operacjach klatki piersiowej czy z przewlekłymi chorobami płuc.

  • Biofeedback

Pacjent uczy się kontrolować funkcje swojego ciała za pomocą sygnałów z monitora. Pomocne w leczeniu bólów, napięć mięśniowych czy problemów z nietrzymaniem moczu.

  1. Fizykoterapia

Wykorzystuje różne formy energii do leczenia, takie jak: prąd elektryczny, ultradźwięki czy laser. Pomaga w bólach, stanach zapalnych czy przyśpiesza gojenie się ran. Jest uzupełnieniem terapii manualnej i ćwiczeń. W skład fizykoterapii wchodzi również:

  • Hydroterapia (Terapia wodna)

Zajęcia odbywają się w basenie i wykorzystują opór wody do leczenia. Idealna dla osób po urazach ortopedycznych czy z problemami neurologicznymi. Istnieją też różne urządzenia, w których wykorzystuje się korzystne działanie wody.

  • Terapia cieplna i krioterapia

Wykorzystuje ciepło lub zimno w leczeniu pacjentów. Może to być na przykład naświetlanie czerwienią czy zastosowanie lodu lub ciekłego azotu.

  1. Terapia neuropsychologiczna

Skupia się na poprawie funkcji poznawczych i zachowania pacjentów po urazach mózgu czy chorobach neurodegeneracyjnych.

Podsumowanie

Rodzaje fizjoterapii są różnorodne i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Ważne jest, by odpowiednio dobrać terapię do schorzenia oraz potrzeb pacjenta, by osiągnąć najlepsze rezultaty leczenia. Jeśli zmagasz się z jakimś problemem zdrowotnym, skonsultuj się z fizjoterapeutą, by dowiedzieć się, która forma terapii będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

pasek

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to osoba po studiach wyższych na kierunku fizjoterapia. Celem pracy fizjoterapeuty jest pomoc pacjentom w osiągnięciu, utrzymaniu lub przywróceniu maksymalnej sprawności, ruchomości i funkcjonalności ciała a także pozbycie się bólu. Ale kim dokładnie jest fizjoterapeuta i jakie są jego kompetencje?

  1. Wykształcenie i kwalifikacje

Aby zostać fizjoterapeutą, trzeba ukończyć odpowiednie studia wyższe na kierunku fizjoterapia a następnie po studiach przeszkolenia i różne kursy. W Polsce ukończony kierunek fizjoterapia daje uprawnienia do wykonywania pracy jako fizjoterapeuta, z nadaniem numeru prawa wykonywania zawodu. Jest to konieczny warunek do pracy jako fizjoterapeuta.

  1. Zakres obowiązków

  • Diagnoza: Fizjoterapeuta ocenia stan pacjenta, wykonuje badania i testy funkcjonalne.
  • Planowanie terapii: Tworzy indywidualny plan terapeutyczny dostosowany do potrzeb pacjenta.
  • Prowadzenie terapii: Realizuje zaplanowaną terapię manualną, ćwiczenia, masaż czy inne techniki lecznicze.
  • Edukacja: Uczy pacjenta, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia w domu, doradza w zakresie ergonomii czy aktywności fizycznej.
  1. Umiejętności interpersonalne

Fizjoterapeuta musi posiadać doskonałe umiejętności komunikacyjne, cierpliwość i empatię. Praca z ludźmi wymaga zrozumienia ich potrzeb i obaw,  także motywowania do aktywności.

  1. Specjalizacje w fizjoterapii

W fizjoterapii istnieje możliwość ukończenia specjalizacji. Nie jest ona jednak równoznaczna ze specjalizacjami w medycynie, nie jest bowiem ukierunkowaniem na jedną dziedzinę a raczej większym zgłębieniem wiedzy ze wszystkich dziedzin. Bardziej istotne jest ukierunkowanie się fizjoterapeutów na daną dziedzinę i grupę schorzeń poprzez ukończenie konkretnych kursów fizjoterapeutycznych. Dzięki nim fizjoterapeuta poznaje metody pracy i wykorzystuje je pracując z pacjentami ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi lub z obrzękami limfatycznymi, wykonując terapię przeciwobrzękową.

  1. Miejsca pracy

Fizjoterapeuci pracują w szpitalach, klinikach, ośrodkach rehabilitacyjnych, prywatnych gabinetach, domach opieki, a także prowadzą własne praktyki.

Podsumowanie

Fizjoterapeuta to nie “osoba od masażu”. To wysoce wykwalifikowany zawód medyczny, którego celem jest pomoc pacjentom w poprawie jakości życia poprzez terapię manualną i ruchową. Jeśli borykasz się z problemami ruchowymi, bólami czy innymi dolegliwościami, fizjoterapeuta jest odpowiednią osobą, która pomoże Ci wrócić do pełnej sprawności. Kształcenie fizjoterapeuty jest niezwykle ważne, bowiem w zależności od jego umiejętności i wiedzy, jest on w stanie pomóc konkretnym pacjentom. Im większą ma on wiedzę i kwalifikacje, tym bardziej różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne może oferować w ramach terapii. 

pasek

Fizjoterapia a rehabilitacja – czym różnią się te pojęcia? 

Zarówno fizjoterapia, jak i rehabilitacja są szeroko używanymi terminami w dziedzinie medycyny, które skupiają się na poprawie funkcjonowania pacjentów. Chociaż są one często używane wymiennie, mają różne znaczenia i zakresy działania. Zastanówmy się więc, czym dokładnie się różnią.

  1. Definicje

  • Fizjoterapia: Jest to nauka o diagnostyce, leczeniu i prewencji schorzeń narządu ruchu. Koncentruje się głównie na technikach manualnych, ćwiczeniach terapeutycznych i wykorzystaniu różnorodnych urządzeń wspomagających leczenie.
  • Rehabilitacja: To kompleksowy proces mający na celu przywrócenie pacjentowi pełni funkcji, zdolności do samodzielności i poprawę jakości życia po przebytym urazie, chorobie lub innych schorzeniach.
  1. Zakres działania

  • Fizjoterapia: Skupia się głównie na poprawie funkcji fizycznych pacjenta, takich jak siła, koordynacja, elastyczność czy zakres ruchu. Wspomaga to procesy gojenia i regeneracji.
  • Rehabilitacja: Ma szerszy zakres. Obejmuje nie tylko aspekty fizyczne, ale także psychiczne, społeczne i zawodowe. Zajmuje się również edukacją pacjenta, jego rodziną i otoczeniem w celu wsparcia powrotu do normalnego życia.
  1. Czas trwania

  • Fizjoterapia: Często jest krótkoterminową interwencją, skoncentrowaną na konkretnym problemie lub schorzeniu.
  • Rehabilitacja: Może trwać dłużej i być bardziej kompleksowym procesem, który obejmuje całościową opiekę nad pacjentem.
  1. Miejsce przeprowadzenia

  • Fizjoterapia: Najczęściej odbywa się w gabinetach fizjoterapeutycznych, klinikach, szpitalach lub domach pacjentów.
  • Rehabilitacja: Może odbywać się w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach, domach pacjentów, a także w społecznościach i miejscach pracy.

Chociaż zarówno fizjoterapia, jak i rehabilitacja mają na celu poprawę funkcjonowania pacjentów, różnią się one zakresem działania, podejściem i często miejscem przeprowadzenia. Ważne jest, by pacjenci i ich rodziny byli świadomi tych różnic i wybierali odpowiednią formę wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb. 

pasek

Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

Decyzja o wizycie u fizjoterapeuty często jest odpowiedzią na konkretne dolegliwości czy urazy. Jednak fizjoterapia to nie tylko leczenie schorzeń, ale także profilaktyka. Dowiedzmy się, kiedy warto udać się do tego specjalisty.

  1. Bóle i dyskomfort

  • Bóle kręgosłupa: Należą do najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty. Mogą one dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego.
  • Bóle stawów: Choroby takie jak artretyzm czy reumatoidalne zapalenie stawów mogą powodować silne dolegliwości bólowe.
  • Bóle głowy: Często mają podłoże mięśniowe i są związane z napięciami w okolicy szyi i górnej części pleców.
  1. Po urazach i operacjach

Rehabilitacja po złamaniach, skręceniach, operacjach ortopedycznych jest kluczem do szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

W naszym gabinecie dominuje terapia pacjentek po operacjach onkologicznych, szczególnie po raku piersi. Terapia ma na celu eliminację przykrych następstw  operacji, redukcję bólu i obrzęków jak i poprawę estetyki operowanych piersi.

Ponadto zajmujemy się terapią pacjentek po operacjach plastycznych oraz po liposukcji.

  1. Choroby neurologiczne

Pacjenci z chorobami takimi jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy udary mózgu mogą znacznie poprawić swoją jakość życia dzięki regularnej fizjoterapii.

  1. Problemy z postawą ciała

Wady postawy, skoliozy czy kifozy mogą być skutecznie korygowane dzięki ćwiczeniom i interwencji fizjoterapeutycznej.

  1. Schorzenia układu oddechowego

Fizjoterapia oddechowa może pomóc w leczeniu astmy, POChP czy rehabilitacji po zabiegach na płucach.

  1. W ramach profilaktyki

Nie trzeba mieć konkretnej dolegliwości, aby udać się do fizjoterapeuty. Regularne ćwiczenia pod okiem specjalisty mogą zapobiegać wielu schorzeniom i urazom.

  1. Problemy z układem krążenia

Pacjenci po zawale serca, z niewydolnością krążenia czy innymi schorzeniami kardiologicznymi często korzystają z pomocy fizjoterapeuty w ramach rehabilitacji.

Najczęstszymi pacjentami gabinetu Evital Rehabilitacja są pacjenci z niewydolnością układu limfatycznego, przejawiającą się w postaci obrzęków limfatycznych oraz lipidowych. To duża grupa naszych pacjentów. Prowadzimy u nich Kompleksową Terapię Przeciwobrzękową, prowadząc do zmniejszenia obrzęków a następnie dobierając wyrób kompresyjny, szyty na miarę.

Wizyta u fizjoterapeuty nie jest zarezerwowana tylko dla sportowców czy osób po urazach. Jeśli odczuwasz ból, dyskomfort, czy chcesz popracować nad swoją postawą ciała czy kondycją, warto rozważyć konsultację. Fizjoterapia to inwestycja w Twoje zdrowie, to profilaktyka późniejszych dolegliwości. U jednych idealnym może okazać się terapia powięziowa, u innych osteopatyczna u innych masaż leczniczy z odpowiednią formą  uciskania i ugniatania. W jednym przypadku nadrzędnym zadaniem jest przywrócenie zdolności ruchowych, w innym usunięcie obrzęków, w jeszcze innym walka z bólem pleców. Dla jednych niezbędna może okazać się rehabilitacja ruchowa, dla innych rekonwalescencja związana z problemem ze strony stawów i mięśni. W fizjoterapii stawia się przede wszystkim na leczenie ruchem oraz na różnego rodzaju terapię manualną, masaże tkanek miękkich, wykorzystywane w masażu leczniczym. 

pasek

Wizyta u fizjoterapeuty – jakie daje korzyści dla układu ruchu i dla układu nerwowego?

Fizjoterapia to dyscyplina medyczna, która ma na celu poprawę funkcji fizycznych pacjentów, ale przynosi także liczne korzyści dla układu nerwowego. Poniżej przedstawiamy główne zalety korzystania z usług fizjoterapeuty dla obu tych układów.

Korzyści dla układu ruchu

  1. Poprawa funkcji mięśniowejRegularne ćwiczenia pod okiem rehabilitanta mogą wzmocnić osłabione mięśnie, co poprawia ogólną siłę i wytrzymałość.
  2. Zwiększenie zakresu ruchuFizjoterapia pomaga w rozciąganiu i mobilizacji stawów, co zwiększa ich elastyczność.
  3. Ustąpienie bóluSpecjalistyczne techniki manualne oraz ćwiczenia terapeutyczne często prowadzą do zmniejszenia dolegliwości bólowych.
  4. Szybsza regeneracja po urazachPod opieką fizjoterapeuty proces gojenia się urazów, takich jak złamania czy skręcenia, może przebiegać szybciej.
  5. Korygowanie wad postawyFizjoterapia może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z postawą ciała, takich jak skolioza.
  6. Poprawa koordynacji i równowagiDzięki specjalnym ćwiczeniom pacjenci mogą poprawić swoją koordynację i poczucie równowagi, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Korzyści dla układu nerwowego

  1. Wspieranie funkcji nerwowo-mięśniowychFizjoterapia może pomóc w poprawie połączeń nerwowo-mięśniowych, co jest kluczowe dla osób z chorobami neurologicznymi.
  2. Zmniejszenie objawów chorób nerwowychĆwiczenia terapeutyczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów chorób takich jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
  3. Rehabilitacja po udarachPacjenci po udarze mózgu często korzystają z fizjoterapii w celu przywrócenia utraconych funkcji ruchowych i poprawy jakości życia.
  4. Zmniejszenie napięcia nerwowegoTechniki relaksacyjne oraz ćwiczenia mogą pomóc w redukcji napięcia nerwowego, które może być przyczyną bólów głowy czy migren.
  5. Poprawa funkcji poznawczychDla pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi regularne ćwiczenia mogą przynieść korzyści nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu.

Wizyta u fizjoterapeuty to inwestycja w zdrowie zarówno układu ruchu, jak i nerwowego. Dzięki indywidualnemu podejściu i skrojonym na miarę programom ćwiczeń pacjenci mogą liczyć na szybki powrót do pełnej sprawności oraz poprawę ogólnej jakości życia. Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi, urazami czy chorobami neurologicznymi, warto rozważyć konsultację z tym specjalistą.

pasek

Co daje fizjoterapia – plan fizjoterapeutyczny dla poszczególnych pacjentów

Fizjoterapia, niekiedy błędnie nazywana jako fizykoterapia, jest integralnym elementem wielu ścieżek leczenia. Skupia się na poprawie funkcji i jakości życia pacjentów. Ale jak wygląda indywidualny plan fizjoterapeutyczny? Spróbujmy to dokładnie zbadać.

  1. Ocena początkowa

Na samym początku, fizjoterapeuta przeprowadza dokładną ocenę pacjenta, obejmującą wywiad, badanie fizykalne i analizę potrzeb. Na tej podstawie tworzony jest indywidualny plan leczenia.

  1. Cele fizjoterapii

Dla każdego pacjenta ustalane są konkretne cele, takie jak redukcja bólu, zwiększenie zakresu ruchu czy poprawa siły mięśniowej.

  1. Plan działania

Zawiera zestaw ćwiczeń i zabiegów dostosowanych do potrzeb pacjenta. Może to obejmować:

  • Ćwiczenia terapeutyczne: Ustalane są indywidualnie, by wspierać konkretną potrzebę pacjenta.
  • Techniki manualne: Techniki powięziowe, rozluźnianie, masaż, mobilizacja czy manipulacja.
  • Metody fizykoterapeutyczne: Elektroterapia, ultradźwięki czy laseroterapia.
  • Edukacja pacjenta: Ważnym elementem jest również nauka samodzielnego wykonywania ćwiczeń w domu.
  1. Regularne oceny postępów

W trakcie terapii pacjent jest regularnie oceniany pod kątem postępów w leczeniu. Dzięki temu możliwe jest dostosowywanie planu leczenia.

  1. Zakończenie terapii

Po osiągnięciu założonych celów terapia jest kończona, choć często pacjent otrzymuje zestaw ćwiczeń do kontynuacji w domu.

Przykładowy plan dla poszczególnych pacjentów

  • Pacjent z bólami kręgosłupa: Ćwiczenia wzmacniające, techniki relaksacyjne dla mięśni, elektroterapia, edukacja dotycząca prawidłowej postawy.
  • Pacjent po udarze mózgu: Ćwiczenia na koordynację, trening równowagi, techniki manualne w celu poprawy zakresu ruchu, ćwiczenia na poprawę funkcji poznawczych.
  • Pacjent ze schorzeniem reumatycznym: Delikatne ćwiczenia mobilizujące, hydroterapia, techniki rozciągania, ultradźwięki.
  • Sportowiec z urazem: Intensywna rehabilitacja, ćwiczenia przywracające pełną funkcję, trening propriocepcji, laseroterapia.

pasek

Fizjoterapia z Evital Rehabilitacja – wykorzystywanie różnorodnych działań przez fizjoterapeutów w celu leczenia dolegliwości

Evital Rehabilitacja to jedna z placówek, zajmujących się fizjoterapią, w tym przede wszystkim terapią manualną oraz drenażem limfatycznym. Dzięki zespołowi fizjoterapeutów, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, pacjenci mogą liczyć na pomoc i dobraną fizjoterapię. Jakie zasady pracy oraz  techniki i metody stosuje Evital Rehabilitacja? Przyjrzyjmy się bliżej.

  1. Indywidualne podejście do pacjenta

Każdy pacjent jest inny, dlatego w Evital Rehabilitacja dużą wagę przywiązuje się do indywidualnego podejścia. Po dokładnym wywiadzie i ocenie stanu pacjenta, tworzony jest spersonalizowany plan leczenia.

  1. Różnorodność technik manualnych

Nasza placówka zajmuje się fizjoterapią w bólach pleców i w schorzeniach kręgosłupa oraz stawów obwodowych, ale przede wszystkim fizjoterapią onkologiczną, przeciwobrzękową oraz fizjoterapią estetyczną. Dominujące techniki pracy to przede wszystkim:

  • Manualny drenaż limfatyczny
  • Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa z bandażowaniem
  • Terapia blizn
  • Masaże terapeutyczne: Pomagają w redukcji bólu, napięć mięśniowych i poprawie krążenia
  • Mobilizacje: Służą poprawie ruchomości w stawach
  • Manipulacje: Stosowane w celu przywrócenia prawidłowej biomechaniki ciała.
  1. Nowoczesne metody fizykoterapeutyczne

  • Terapia powięziowa
  • Terapia osteopatyczna
  • Masaż tkanek głębokich
  • Fizjoterapia stomatologiczna
  • Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa
  • ScarWork – terapia blizn
  • Terapia falą uderzeniową
  1. Ćwiczenia terapeutyczne

W Evital Rehabilitacja duży nacisk kładziony jest na aktywną rehabilitację. Pacjenci są zachęcani do wykonywania specjalistycznych ćwiczeń, które poprawiają siłę, wytrzymałość, zakres ruchu i koordynację.

  1. Edukacja pacjenta

Kluczem do długotrwałego sukcesu w rehabilitacji jest wiedza. Dlatego w Evital Rehabilitacja pacjenci są edukowani na temat swojej dolegliwości, sposobów radzenia sobie z nią i prewencji.

Evital Rehabilitacja to miejsce, gdzie nowoczesna fizjoterapia łączy się z wieloletnim doświadczeniem i indywidualnym podejściem do pacjenta.

Indywidualny plan fizjoterapeutyczny jest kluczem do skutecznej terapii. Dzięki kompleksowemu podejściu, które uwzględnia unikalne potrzeby każdego pacjenta, fizjoterapia przynosi konkretne korzyści i pomaga pacjentom wrócić do pełnej sprawności. Współpraca z fizjoterapeutą to inwestycja w zdrowie i jakość życia. Fizjoterapia może obejmować wiele różnych dziedzin i konkretnych działań, stąd tak ważne jest indywidualne podejście do pacjenta. Zupełnie inne rozwiązania należy zastosować w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego, inne w przypadku przywracania zdolności ruchowych człowieka po wypadku, a jeszcze inne w celu redukcji obrzęków limfatycznych.

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Call Now ButtonZadzwoń teraz