ul. Rudnickiego 3a lok 16 H Warszawa Bielany
ul Szaserów 102 Warszawa Praga

BÓL SZYI I KARKU – PRZYCZYNY I TERAPIA

Ból szyi i karku

BÓL SZYI PODCZAS PRACY PRZED KOMPUTEREM

Ból szyi dokucza wielu osobom, szczególnie tym, które spędzają wiele godzin siedząc przed komputerem. Wielogodzinne unieruchomienie w jednej pozycji niestety nie sprzyja nam, powoduje dyskomfort a nawet ból. Dodatkowo, gdy podczas tej pracy towarzyszy nam stres, zwiększa to napięcie mięśni i potęguje ból.

Co się dzieje z naszym kręgosłupem, odcinkiem szyjnym, gdy siedzimy przed komputerem?

  • Wysuwamy głowę w przód, przez co napinamy mięśnie karku, ściskamy je, po wyprostowaniu się czujemy napięcie
  • Siedzenie w jednej pozycji przez wiele godzin jest przeciążeniem mięśni
  • W wyniku bezruchu dochodzi do sklejenia ze sobą warstw powięzi, utratę ich elastyczności. Gdy zaczynamy się ruszać, czujemy ból
  • Mięśnie nie są dostatecznie odżywione. Krew płynie do tkanek dzięki ciśnieniu w tętnicach, ale odpływ nie jest już taki prosty. Krew po odżywieniu mięśni, powięzi, stawów i innych tkanek odpływa żyłami oraz naczyniami limfatycznymi. Aby ten odpływ był sprawny potrzeba pompy, czyli pracy mięśni oraz ruchów w stawach. Wielogodzinne unieruchomienie blokuje odpływ krwi i limfy.
  • Utrudniony może też być dopływ krwi do mózgu – przez ucisk na tętnice doprowadzające krew do mózgu – powoduje to ból głowy, gorsze widzenie.

Najlepsza rada na ten rodzaj bólu to ćwiczenia, wykonywane jako przerywniki w pracy. Są to krótkie, kilkuminutowe serie, podczas których zalecamy naszym pacjentom wykonanie prostych ćwiczeń, przede wszystkim rozciągających. Ma to na celu przywrócenie rozciągliwości mięśni i powięzi oraz uaktywnienie przepływu krwi i limfy.

Jeśli jednak ból samoistnie nie ustępuje zalecamy wizytę u fizjoterapeuty lub lekarza.

pasek

Przyczyny bólu szyi

Ból szyi i karku to wynik problemów w samej szyi lub efekt promieniowania z innych części ciała. Do przyczyn tych dolegliwości mogą należeć:

  • Zmiany przeciążeniowe w wyniku treningów
  • Brak aktywności fizycznej
  • Zmiany zwyrodnieniowe
  • Zesztywniające zwyrodnienie stawów kręgosłupa (ZZSK)
  • Wypadki komunikacyjne, urazy, np. whiplash (uraz typu smagnięcia biczem)
  • Bóle promieniujące z narządów wewnętrznych – z jamy klatki piersiowej, opłucnej, krtani a nawet przepony, wątroby lub woreczka żółciowego
  • Nowotwory
  • Dysfunkcje naczyniowe

pasek

Diagnoza bólu szyi

Na wizycie u fizjoterapeuty pierwszą a jednocześnie kluczową sprawą jest wywiad z pacjentem, ustalenie jak długo trwa ból, w której części szyi, jaki ma charakter. Fizjoterapeuta wykona badanie palpacyjne a także testy, sprawdzające ruchomość i funkcję. Jeśli będzie coś bardzo niepokojącego, fizjoterapeuta skieruje Cię na dalszą diagnostykę oraz zaleci konsultacje lekarską.

Poleca się wykonanie badanie rentgenowskiego (rtg), które pokaże istniejące zmiany zwyrodnieniowe, a także przebyte urazy. Dokładniejszymi badaniami są rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa, które wykażą również stan całej tej przestrzeni – krtani, tarczycy, ślinianek i tkanek miękkich – więzadeł i przyczepów ścięgien. U wielu pacjentów konieczne jest również wykonanie badania typu doppler aby ocenić stan naczyń krwionośnych.

pasek

Leczenie bólu karku i szyi

Ból szyi może mieć wiele przyczyn i należy szukać tej właściwej. U największej grupy pacjentów są to zmiany przeciążeniowe, niewłaściwe ustawienie, długotrwała pozycja siedząca. U tych pacjentów sprawdza się terapia manualna z elementami masażu powięziowego lub pewnych technik z masażu leczniczego czy masażu tkanek głębokich.

Fizjoterapeuta manualny ma szeroki wachlarz możliwości, jeśli ukończył odpowiednie kursy terapii manualnej. U pacjentów z bólami szyi oraz karku dobre efekty przynosi terapia manualna z elementami mobilizacji i manipulacji. Powoduje to rozluźnienie tkanek miękkich oraz rozładowuje napięcie tkanek głębokich w tym okolic torebek stawowych.

Poprawę uzyskujemy również wykorzystując techniki powięziowe. Często ból zlokalizowany jest przy przyczepach mięśni szyi do czaszki. Przyczyną są dystorsje powięziowe, umiejscowione „punktowo” w strefie między brzuścem mięśnia a ścięgnem. Ruch głową powoduje drażnienie tych punktów. Odpowiednimi technikami fizjoterapeuta działa na te miejsca tak by zlikwidować istniejące blokady.

Czasem pacjent może odczuwać ból „liniowy” ciągnący się od okolicy łopatki w górę do szyi lub nawet do samej głowy. To też zaburzenia w ułożeniu powięzi. Tu także fizjoterapeuta ze znajomością metod powięziowych jest w stanie zlikwidować źródło bólu.

Oczywiście nie wszystkie dolegliwości bólowe mają pochodzenie z powięzi, ale wiele z nich. Wykorzystanie masażu powięziowego jak również masażu tkanek głębokich przynosi często natychmiastową poprawę.

U wielu osób poprawę uzyskujemy po wykorzystaniu masażu tkanek głębokich. Podstawą jest rozluźnienie patologicznie napiętych mięśni i przywrócenie im prawidłowej funkcji. Podstawą jest warstwowa praca manualna fizjoterapeuty.

Czasem z powodu bólu szyi lub karku mogą dokuczać Ci bóle głowy, mające pochodzenie w nadmiernie napiętych tkankach. Tu też warto udać się do doświadczonego fizjoterapeuty, który za pomocą odpowiedniej terapii pomoże Ci zlikwidować istniejący ból.

Obecnie fizjoterapia stwarza wiele możliwości terapeutycznych. Jeśli więc cierpisz z powodu bólu szyi lub karku nie czekaj. Zapisz się na wizytę by z pomocą fizjoterapeuty usunąć przyczynę bólu.

Ewa Włodarczyk

Zapraszam 😊

tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H

Zapisz się przez formularz kontaktowy

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Call Now ButtonZadzwoń teraz