BÓL ŁOKCIA – PRZYCZYNY I REHABILITACJA
Ból łokcia należy do dość często spotykanych dolegliwości. Spowodowany może być kontuzją stawu łokciowego u osób, uprawiających sport, pracujących fizycznie i wykonujących powtarzające się ruchy przedramienia. Równie często występuje u osób nieaktywnych fizycznie, siedzących za biurkiem. Wiele z tych osób słyszy diagnozę „łokieć tenisisty” lub „łokieć golfisty” choć z tenisem lub z golfem nie mają nic wspólnego. Ból łokcia to bardzo przykra dolegliwość, ponieważ towarzyszy jej uporczywy, pojawiający się przy wielu czynnościach i ograniczający funkcjonowanie ból. Budowa stawu łokciowego jest złożona, w związku z tym predysponuje do powstania pewnych nieprawidłowości.
Jakie są przyczyny bólu łokcia?
- Entezopatie – związane z przeciążeniem i mikrourazami przyczepów ścięgien oraz chrząstki w okolicy tych przyczepów, często połączonych ze stanami zapalnymi tych tkanek
- Przyczyny stawowe – zaburzenia powierzchni stawowych, warstwy chrzęstnej, okostnej, struktury kostnej
- Przyczyny powięziowe – dystorsje powięziowe
- Przyczyny okołostawowe – dysfunkcje i stan zapalny tkanek wokół stawu
- Bóle rzutowane – spowodowane dysfunkcjami barku, schorzeniami i bólem odcinka szyjnego kręgosłupa.
Ważnym elementem leczenia jest odpowiednia fizjoterapia, uwzględniająca przyczyny powstałego bólu. Rola stawu łokciowego jest kluczowa w ruchomości kończyny górnej i w naszym normalnym funkcjonowaniu. Dzięki niemu możemy uprawiać sport, pracować przy komputerze, wykonywać różne ruchy skrętne ręką oraz podnosić ciężkie przedmioty.
Ból łokcia upośledza wykonywanie wszystkich tych czynności. Nie warto bagatelizować tych objawów i zwlekać z wizytą u specjalisty. Często zalecone są leki przeciwzapalne i odpoczynek dla stawu. To oczywiście złagodzi doraźnie ból, ale konieczna jest profesjonalna rehabilitacja, która usunie przyczynę dolegliwości.
Najczęstsze schorzenia stawu łokciowego, wymagające rehabilitacji łokcia, to:
1. Łokieć tenisisty
Jest to choroba stawu łokciowego a konkretnie ścięgien prostowników. Dotyczy nie tylko tenisistów, ale też sportowców uprawiających squasha, badmintona, pracowników biurowych, pracowników fizycznych, u których występuje powtarzalność ruchów jak np. u lakierników samochodowych. Dolegliwość ta wynika z przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka. Objawia się bólem w okolicy nadkłykcia bocznego, czyli po zewnętrznej części ramienia. Przyczyną dolegliwości są mikrouszkodzenia włókien kolagenowych w okolicach przyczepów ścięgien. Są one podrażnione i osłabione, powodując ból w czasie rożnych czynności. W gabinecie Evital Rehabilitacja zajmujemy się leczeniem łokcia tenisisty. Stosujemy terapię manualną, terapię powięziową, masaż, falę uderzeniową oraz elementy akupunktury. Terapię uzupełniamy o ćwiczenia rozciągające, ćwiczenia oddechowe. Badamy całą postawę ciała, ucząc prawidłowej ergonomii ruchów. Mamy duże doświadczenie i skuteczność w terapii stanów bólowych oraz kontuzji.
2. Łokieć golfisty
Jest to schorzenie dotyczące części przyśrodkowej (wewnętrznej) łokcia. Związane jest z przeciążeniem ścięgien zginaczy nadgarstka. Dolegliwość dotyczy golfistów ale też osób, które wykonują powtarzające się ruchy nadgarstkiem jak np. u szlifierzy, malarzy. Wielokrotność wykonywania ruchów prowadzi do przeciążeń analogicznych jak w łokciu tenisisty tylko po wewnętrznej stronie. Okolica ta boli i utrudnia funkcjonowanie. Ból pojawia się przy ruchach zginania w nadgarstku, pronacji przedramienia i zaciskania pięści. Może promieniować do nadgarstka lub palców. Czasem odczuwalne jest drętwienie, mrowienie przedramienia. Przyczyna dolegliwości tkwi w przeciążaniu mięśni przez wielokrotnie powtarzające się ruchy nawracania przedramienia. Z czasem dochodzi do osłabienia siły mięśni. Podobnie jak w przypadku łokcia tenisisty, zajmujemy się terapią łokcia golfisty, dbając o jak najlepszy efekt i skuteczność terapii.
3. Zwichnięcia i złamania
Czasem konieczna jest operacja, a po niej bezwzględnie istotna jest rehabilitacja aby przywrócić ruchomość łokcia i jego siłę.
4. Uszkodzenia tkanek miękkich
Do najczęściej występujących należą naderwania lub zerwania więzadeł, uszkodzenia torebki stawowej, dystorsje powięziowe, czyli uszkodzenia powięzi powierzchownej lub głębokiej. Wszystko to może powodować ból łokcia. Terapeuta manualny, wykorzystujący terapię powięziową zastosuje odpowiednie techniki, dzięki którym usunie nieprawidłowości w tkankach, w powięzi. Z doświadczenia z pacjentami wiemy, że często już po pierwszym zabiegu jest odczuwalna ulga.
5. Zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego.
Ścięgno mięśnia dwugłowego ze względu na swe położenie narażone jest na częste przeciążenia oraz uszkodzenia. Przyczyną może być gwałtowny ruch ramienia, szarpnięcie, ale może to też być efekt długotrwałych przeciążeń. Bywa, że zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia to efekt nieleczonego uszkodzenia stożka rotatorów w przeszłości. Ważna jest tu odpowiednia fizjoterapia stawu barkowego, opracowanie technikami manualnymi oraz wzmocnienie mięśni obręczy barkowej. Zapalenie ścięgna dwugłowego ramienia może być przyczyną bólu łokcia lub barku.
6. Zapalenie kaletki wyrostka łokciowego
Kaletka stawowa to mała struktura, ułatwiająca ruchy w stawie. Gdy dojdzie do stanu zapalnego kaletki, wówczas dochodzi do jej obrzęku i pojawia się silny ból łokcia. Rola fizjoterapii polega na znalezieniu przyczyny podrażnienia kaletki. Mogą do nich należeć uszkodzenia struktur okołostawowych lub kontuzje, będące przyczyną zmiany biomechaniki stawu. Zmienia się funkcjonowanie stawu, co podrażnia kaletkę umiejscowioną w jego obrębie.
Przyczyn bólu łokcia może być bardzo dużo. Problem często jest złożony. W czasie terapii staramy się zawsze postawić właściwą diagnozę aby zapewnić skuteczną terapię. Bywa, że pierwotną przyczyną bólu łokcia może być miejsce odległe, jak np. przeciwległy bark, który wcześniej uległ kontuzji. Zmieniła się biomechanika pracy tego barku, klatki piersiowej, a następnie całej kończyny górnej. Dlatego nie warto bagatelizować bólu wynikającego z urazu czy kontuzji. Łokieć tenisisty, łokieć golfisty i wiele innych należy wyleczyć odpowiednią rehabilitacją. Dzięki niej zredukujemy ból i przywrócimy prawidłową ruchomość stawów. Zminimalizujemy przez to ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych w przyszłości.
Zapraszamy 😊
Ewa Włodarczyk
tel: +48 515 446 411
email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl
Rudnickiego 3a lok 16 H
Zapisz się przez formularz kontaktowy