menu close menu

Rehabilitacja podologiczna

Jest to dział fizjoterapii zajmujący się problemami w obrębie stóp. Istnieją różne przyczyny istniejących deformacji czy bólu. Stopa jest bardzo skomplikowanym układem kości, więzadeł i mięśni. Jej prawidłowa funkcja wymaga dobrej wydolności tych struktur. W przypadku osłabienia lub zaburzenia równowagi dochodzi do zmian w biomechanice stopy a następnie do zniekształceń w układzie kostno-stawowym.

Często przyczyna nie jest umiejscowiona w samych stopach. Istniejąca wada może być efektem nieprawidłowego ustawienia miednicy czy stawów biodrowych.

background of  foot deformity called bunion deformity or hallux

Najczęstsze problemy:

- koślawość pięt,

- płaskostopie poprzeczne i podłużne,

- hallux valgus, czyli paluch koślawy,

- ostrogi piętowe, zapalenie rozcięgna podeszwowego,

- bóle śródstopia, nerwiak Mortona.

 

 

Są to problemy, którym można zaradzić odpowiednio dobraną rehabilitacją oraz wkładką ortopedyczną.

Firma EVITAL REHABILITACJA zapewnia odpowiednią metodę dostosowaną do schorzenia pacjenta oraz do jego możliwości i oczekiwań.

Terapeuta badaniem manualnym określa nieprawidłowości w strukturach anatomicznych. Wyczuwa poszczególne punkty kostne, ocenia stan więzadeł, mięśni. Bada ruchomość w stawach stopy. Ocenia też stopę pod obciążeniem, czyli w kolejnych fazach chodu. Zwraca uwagę na istniejące odciski czy modzele, ponieważ wynikają one z istniejących wad stóp.

Po tak przeprowadzonej diagnozie przechodzimy do terapii. W zależności od potrzeb wykonuje się masaż i elementy terapii manualnej. Nieodłącznym elementem są odpowiednio dobrane  ćwiczenia, m.in. z wykorzystaniem taśm Thera Band, poduszek sensomotorycznych, piłek. Wzmacnianie mięśni przeprowadza się w różnych pozycjach dążąc do prawidłowej ich biomechaniki w chodzie, w biegu, w skokach. To są sytuacje, w których mięśnie powinny prawidłowo pracować, aby sprostać podstawowej roli stóp – amortyzacji w czasie chodu.

Fuß-spuren

 

Partnerzy